Recent Content by Paweł Szczygielski

  1. Paweł Szczygielski

    Pomoc Próba ataku ransomware nieudana - dlaczego?

    3QN - mam tylko jedno konto włączone i nie jest to admin. Dlaczego tak te uprawnienia są wyświetlane, to nie wiem. Damian - dziękuję za link. W sumie to z mojej strony tyle - od czasu ataku minęło trochę, nie zauważyłem wcześniej i dlatego teraz dopiero piszę. Mam nadzieję, że teraz serwer jest...
  2. Paweł Szczygielski

    Pomoc Próba ataku ransomware nieudana - dlaczego?

    Już mam tak porobione z tymi logowaniami. A uprawnienia zostawiłem oryginalne w tamtym katalogu. Teraz u mnie konto "admin" jest bardzo trudno dostępne z 2AF, więc mam nadzieję że będzie okej. Uprawnienia w katalogu:
  3. Paweł Szczygielski

    Pomoc Próba ataku ransomware nieudana - dlaczego?

    Ogólnie to stosuję się do tego centrum bezpieczeństwa który powiadamia mnie o różnych sprawach - np. to wyłączenie przekierowania portów lub wyłączenie nieużywanych usług. Ale ten ransomware zadziałał jeszcze zanim miałem to wszystko skonfigurowane. Na dziś to wygląda raczej dobrze, wg mojej...
  4. Paweł Szczygielski

    Pomoc Próba ataku ransomware nieudana - dlaczego?

    Powiedzenie mówi, że głupi ma zawsze szczęście. Wydaje mi się, że ma to coś wspólnego ze mną, ale po kolei. Od kilku lat posiadam serwer qnap. Korzystam z niego tylko w jeden sposób - przechowuję na nim dane. Nie streamuję multimediów, nie instaluję dodatkowych aplikacji. Jedyne na czym mi...
  5. Paweł Szczygielski

    Pomoc Backup na komputer firmowy

    Wydaje mi się, że na tym powinniśmy skończyć. Nie otrzymałem odpowiedzi w pełni satysfakcjonującej, ale mam coś na czym mogę się zaczepić. Dziękuję, pozdrawiam. Paweł
  6. Paweł Szczygielski

    Pomoc Backup na komputer firmowy

    @pigers - to kolejny dobry pomysł, który muszę sprawdzić, dziękuję. A czy masz może pomysł na moje pytanie dot. okresowego pakowania plików i wysyłania ich gdziekolwiek? Czego Wy używacie do takich zadań?
  7. Paweł Szczygielski

    Pomoc Backup na komputer firmowy

    To jeszcze pytanie techniczne - z tego co widziałem, są jakieś ograniczenia na wielkości plików w chmurze. Do 15GB chyba. W jaki sposób obchodzicie to ograniczenie, lub radzicie sobie w nim? Być może moje pytanie jest bez sensu, nigdy nie robiłem kopii na serwer zewnętrzny, ale widzę to tak -...
  8. Paweł Szczygielski

    Pomoc Backup na komputer firmowy

    @pigers - zaskoczyłeś mnie kompletnie. Oczywiście myślałem o chmurze, ale jednocześnie odrzucałem ją ze względu na koszty. Czy to naprawdę nielimitowane konto za dolara?? Jeżeli sprawdziłeś, że to faktycznie działa to nie ma chyba lepszego rozwiązania mojego problemu.
  9. Paweł Szczygielski

    Pomoc Backup na komputer firmowy

    Hej, Jakiś czas temu zaopatrzyłem się w QNAP TS-251+ i służy mi on dobrze do prostego zadania, czyli jako główny punkt dostępu do danych z całego mieszkania. Cały czas jednak mam sprawę z którą nie umiem sobie poradzić. Wykonuję tę czynność ręcznie, a chciałbym zautomatyzować cały. Prosiłbym o...
  10. Paweł Szczygielski

    Wybór serwera NAS i najlepszych praktyk zabezpieczania danych

    Ja w końcu zdecydowałem się na 251B - ze względu na intela + możliwość rozszerzenia przez kartę. Nie mogłem rozgryźć potrzeb uruchamiania maszyn wirtualnych na NASach - nigdzie nie wyczytałem, jakie realne korzyści to daje. Jak dotąd świetnie radziłem sobie z kontenerami i VM na swoich...
  11. Paweł Szczygielski

    Wybór serwera NAS i najlepszych praktyk zabezpieczania danych

    Wczoraj cały wieczór spędziłem na czytaniu i porównywaniu opcji i w pewnej chwili naszła mnie myśl o redukcji oczekiwań. W związku z tym jeszcze jedno pytanie - widzę ceny urządzeń dwukieszeniowych - TS-451 i TS-453 z różnymi literkami na końcu. Seria 51 jest dużo tańsza i wydaje się starsza niż...
  12. Paweł Szczygielski

    Wybór serwera NAS i najlepszych praktyk zabezpieczania danych

    Pigers, dziękuję za naświetlenie sytuacji. Cieszę się, że powoli eliminuję wątpliwości i ustalam ostateczny sprzęt. Serwer NAS jest zatem wybrany. Przeglądałem dostępne opcje i wygląda na to, że za dwieście złotych więcej można dostać wersję 4GB. Z tego co wiem jednak, rozszerzenie pamięci w...
  13. Paweł Szczygielski

    Wybór serwera NAS i najlepszych praktyk zabezpieczania danych

    Hej, dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź. Nasunęła mi ona jeszcze kilka pytań doprecyzowujących :) Napisałeś o czterech dyskach 4TB - czy poleciłeś to ze względu na wydajność, więcej miejsca, czy po prostu nie powinno się używać trzech dysków w RAID5 (mimo takiej możliwości technicznej)...
  14. Paweł Szczygielski

    Wybór serwera NAS i najlepszych praktyk zabezpieczania danych

    Dzień dobry, Od długiego czasu zastanawiam się i porównuję. Szukam na forum sytuacji podobnych do moich, ale nic podobnego niestety nie znalazłem. Koncentrowałem się szczególnie na wątkach zadawanych przez fotografów, ponieważ wydaje mi się, że mam podobne do nich wymagania. Nakreślę co...