Pomoc 2 switche (dwie sieci) podpiete do QNAP TS-264

nagard

Nowy użytkownik
Noobie
8 Styczeń 2024
7
1
3
42
QNAP
TS-101/TS-201
Ethernet
1 GbE
Witam,

Mam obecnie router podbiety do ISP i do tego routera podpięty QNAP NAS TS-264, Wifi Mesh, inny server.
Chcialbym podlaczyc 1 switch z kamerami monitoringu do QNAP, 2 switch do reszty urzadzen, jak na rysunku:
1706624077624.png


Czy taka konfiguracja ma sens?
Chdzi mi o to aby miec odseparowany ruch z kamer od ruchu sieciowego z innych urzadzen.

W zwiazku z tym mam pytania:
1. Czy w QNAP trzeba cos dodatkowego instalowac/konfigurowac?
2. Czy w tej konfiguracji ruch bedzie odseparowany, tzn dane z kamer bede trafialy bezposrednio do QNAP?
3. Czy w tej konfiguracji jest mozliwosc posiadania 2 podsieci?
4. Czy bede mogl bezposrednio miec dostep do kamer za pomoca aplikacji detykowanej producenta kamer, czy tylko laczac sie do QNAP?

Dzieki za odpowiedzi.
 
1. Czy w QNAP trzeba cos dodatkowego instalowac/konfigurowac?
W kwesti sieci - konfiguracja interfejsu sieciowego który wychodzi na switch POE.
Albo w sieci z kamerami robisz wszystkie adresy statyczne albo na Qnapie uruchamiasz DHCP na interfejsie z siecią kamer.

2. Czy w tej konfiguracji ruch bedzie odseparowany, tzn dane z kamer bede trafialy bezposrednio do QNAP?
Tak, jeśli nie ustawisz routingu na głównym routerze to tylko Qnap będzie mógł pogadać z tą siecią i jej urządzeniami.

3. Czy w tej konfiguracji jest mozliwosc posiadania 2 podsieci?
Tak, jedną podsieć tworzy router i switch 2.5Gbit, drugą Qnap i switch POE

4. Czy bede mogl bezposrednio miec dostep do kamer za pomoca aplikacji detykowanej producenta kamer, czy tylko laczac sie do QNAP?
Tu chyba taka sama odpowiedź jeśli nie będzie routingu na routerze to tylko Qnap będzie mógł się z nimi komunikować .
Czy będzie działała aplikacja producenta? Raczej nie.