Pomoc Budowa sieci (2 budynki /4 pomieszczenia)

dziadek-NET

Network Architect
Q's Professional
2 Styczeń 2016
514
21
18
40
QNAP
TS-x51
Ethernet
null
Przymieram się do zakupu nowych szybkich switch-y (aktualna szybkość to 10/100 Mbps)
Proszę o opinie na temat poniższych modeli:
Switch TP-Link TL-SG108 8-portowy GIGABIT METALOWY
Switch 8 port GIGABITOWY 1000 TP-Link TL-SG1008D

W przyszłości może będę korzystał z 2 darmowych kamer i teraz się zastanawiam nad ich zasilaniem
Switch TP-LINK TL-SG1008P 8x Gigabit 4xPoE Desktop
czy jest coś 5-cio portowego tańszego ?

Ale on musiał by być w innym budynku czyli:

Budynek 1
Pomieszczenie nr 1
- tu jest wejście internetu i router
- SAN
- wolny kabel w razie czego

pomieszczenie nr 2
- komputer PC
- drukarka LAN
- wolny kabel dla laptopa w razie czego.

pomieszczenie nr 3
- telewizor
- dekoder
- nagrywarka
- monitoring

Budynek 2
- kamera nr 1
- kamera nr 2

Czy jednak darować sobie to zasilanie po lanie i kupić najtańszy switch do budynku 2 + zasilanie dodatkowe ?


'pigers' wspomniał o tym że nie zalecane jest zastosowanie wielu switch-y w takim razie jak to wszystko podłączyć bez km kabli (nie chce po wi-fi)?

(Budynek nr1 i nr2 są na tym samym placu były by podpięte do jednej sieci po kablu)
 
teraz sobie uświadomiłem że wystarczy nowy router z portami 1000Mb + wi fi a w innym pomieszczeniu nowy switch 1000Mb
Router stawiam w pokoju nr1 lub 2 i jednocześnie zastąpi on kolejny switch (więc drugi switch raczej odpada)

A czy ten router Linksys wrt54gl 10/100 Mb/s udźwignął by kamery IP (jego bym wykopsnoł do budynku nr 2)
 
Switch zarzadzalny:
port trunking (choc NEtgear ma takiego eko, niezarzadzalnego z ta opcja zdaje sie litera T na koncu modelu)
VLANy - "dzielisz sobie siec" ma bloki "odseparowane" od siebie ... w ramach jednego switcha - to tak krotko po lepkach.
Dlaczego router Gbit? - po jak przyjdzie Ci cos do glowy i podepniesz urzadzenie 1 Gb? - zwolni Ci do magicznych 100Mbit .. nie mowiac, ze pewnie bedzie wolniej, jak jeszcze duuuzo danych bedziesz chcial pchac. Switch'e mozna laczyc, ale fajnie jak maja Trunk i 10 Gbit porty :]. Dla Twojej sieci 1x max 2x switch - wiecej Ci nie trzeba, jak wspomnial @pigers .
A czy ten router Linksys wrt54gl 10/100 Mb/s udźwignął by kamery IP (jego bym wykopsnoł do budynku nr 2)
Jak wspomniuane wyzej. To jakbys przez port szeregowy probowal przepchac dane z dysku 1Tb na inny 1Tb dysk ... lata swietlne.
Zlota zasada IT:
w IT 1 rok = 10 lat w motoryzacji !!!,
teraz zobacz ile lat ma ten Twoj router bg cos tam i x10 ... chcialbyc dzis jezdzic na autostradach 4 pasmowych takim "antykiem" ?
 
  • Lubię to
Reakcje: 1 osoba
A czy nie lepiej zamiast kilku routerów/switchy itp zmodernizować okablowanie tak aby terminowało się w jednym pomieszczeniu gdzie powiesisz/postawisz małą szafę rack a w niej jeden switch rackowy z kilkoma portami PoE (albo bez poe + power injector) ewentualnym małym ups, NAS itp. Kable rozszyjesz na panelu itp.
Przy kombinowaniu kilka switchy/routery mogą wystąpić problemy itp.
Jeden punkt jest łatwiej zarządzalny.


Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
 
Kupiłem nowego switch-a 10/100/1000
Do niego jest wpięty nas lampka sygnalizuje podłączenie z prędkością 1000
Podłączony PC i tu lampka sygnalizuje 100

Z początku myślałem że to kabel bo ma 8 lat i zagniatane końcówki samodzielnie, ale jak odpiąłem z PC i ten sam kabel podłączyłem do NAS pokazała się lampka 1000

Na pudełku płyty głównej jest informacja 10/100/1000

Czy to wina sterowników windows 10 ?
 
nie wiem jak w twojej karcie sieciowej a u mnie :
upload_2016-2-17_16-58-43.png
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko