Pomoc Czy NAS może uszkodzić dyski?

janichj

Nowy użytkownik
Noobie
19 Kwiecień 2024
2
0
1
40
QNAP
TS-x31P
Ethernet
1 GbE
Witam. To mój pierwszy post więc może to nie jest dobry dział.

Mam TS-228 od 6 lat i w nim miałem dwa dyski Raid 1 WD RED. Z dyskami było wszystko ok, żadnych ostrzeżeń i zero problemów z plikami.
Parę dni temu kupiłem używany TS-231P i te dwa dyski przełożyłem z TS-228 do TS-231P. Wszystko przebiegło poprawnie, utworzona pula pamięci i wolumin. Gdy chciałem wgrywać pierwsze pliki to dostaem pierwsze ostrzeżenie że jeden dysk ma błąd S.M.A.R.T. 197 current pending sector - 5
Zacząłem oba dyski skanować w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów i za jakiś czas drugi zgłosił błąd S.M.A.R.T. 197 current pending sector - 1

Chciałem zrobić pełen test każdego dysku i 10% test zakończony błąd odczytu i ilość błędów 197 zaczyna rosnąć.....

Reasumując po jednym dniu mam dwa uszkodzone dyski.

Pytania moje, czy ten nowy NAS mógł coś namieszać lub zepsuć te dyski czy to zwykły przypadek, że już były blisko kresu i np nowsze oprogramowanie (QTS 4.x w TS-228 vs QTS 5.x w TS-231P) ? Mam obawy czy kupić kolejne dyski, ale boję się że się uszkodzą...

Dyski to WD RED 3TB WD30EFRX-68EUZN0 z około 51tyś godzin pracy.

Z góry dziękuję za zainteresowanie.
 

Załączniki

  • smart3.png
    smart3.png
    48,3 KB · Wyświetleń: 10
  • smart2.png
    smart2.png
    49,3 KB · Wyświetleń: 12
  • smart1.png
    smart1.png
    49,6 KB · Wyświetleń: 10
Dzięki za odpowiedź. Trochę mnie to uspokoiło. Kupię kieszeń i je przeskanuję narzędziami od WD.

P.S. Czy te 50tyś godzin pracy i 6 lat to jest mniej więcej ok czy to przedwczesne zużycie Twoim zdaniem?
Drugie pytanko czy dalej WD Red to dobry wybór czy jest coś lepszego?
 
Tak, tylko głośniejszy i bez mechanizmów kontroli wibracji. Ale to nie przeszkadza. Wystarczy pod NAS podkleić jakieś dodatkowe pianki lub filcowe podkładki.
Sanki z gumowymi wkładkami + filc pod NASa. Mam serwerownię w domu w osobnym pomieszczeniu, więc mi głośność nie przeszkadza.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Tak, tylko głośniejszy i bez mechanizmów kontroli wibracji. Ale to nie przeszkadza. Wystarczy pod NAS podkleić jakieś dodatkowe pianki lub filcowe podkładki.
Wyciszenie Qnapa i dysków pianką montażową próba pierwsza :) (takie skojarzenie)
 

Załączniki

  • pm.jpg
    pm.jpg
    74 KB · Wyświetleń: 8