Jaki model serwera dla multimediów i SmartTV?

ArturKorzen

Nowy użytkownik
Noobie
9 Grudzień 2014
8
0
1
33
QNAP
null
Ethernet
1 GbE
Witam,
jest to mój pierwszy post, i dopiero dzisiaj zacząłem się interesować tematyką NAS i QNAP, dlatego wybaczcie jeśli temat już był poruszany a ja nie znalazłem odpowiedniego wątku.
Jestem zainteresowany serwerem multimediów do mieszkania, moje wymagania:
1. oglądanie filmów full HD mkv
2. video z napisami
3. klient bit torrent wbudowany w serwer
4. Współpraca z telewizorem Samsung Smart TV
Mile widziane:
5. rozglądając się po forum zauważyłem, że na NASa można też się sshować, więc to też mile widziana funkcja, aby pogrzebać i mieć pełną kontrolę nad serwerem
6. Mapowanie dysku sieciowego pod Windows 7

Mój budżet to ok 1000zł z dyskami, jaki model spełni moje wymagania? czy w założonym budżecie jest sens się bawić w NASa?
Obecnie funkcję serwera pełni rolę mój laptop + Servio, na którym osiągam wszystkie punkty 1-4. Z tej racji, laptop został uziemiony ale mi to nie przeszkadza :)

Z NASa korzystać będę tylko na TV Samsung. Infrastruktura to router Thompson UPC, telewizor i laptop podłączone po eth.

Jeżeli któryś w powyższych punktów jest nie do spełnienia, to odpuszczam temat i zostaje przy lapku...
 
A jaki model by spełniał moje założenia? Wczoraj myślałem nad NUC od Intela plus dysk itp ale srednio oplacalna opcja. Myślałem, że w cenie ok 800 zl za serwer dostane cos, co zastapi mi lapka...
 
A gdzie on w tych punktach wskazał, że mu nas potrzebny :) Ja nic takiego nie znalazłem. Wymienił kilka pobocznych jego funkcji, które znajdzie również w tym NUCu a jakby się postarał to i na OpenWrt większość by odpalił.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Mój budżet to ok 1000zł z dyskami, jaki model spełni moje wymagania? czy w założonym budżecie jest sens się bawić w NASa?
Przy takim budrzecie zainteresowalbym sie SamyGO (root na telewizor), podpiecie HDD pod TV (tutaj mozesz poeksterymentowac np. z kieszenia na dyski 2.5", albo 3,5" i podpiety dodatkowo zasilacz ... kwestia gustu/pojemnosci/miejsca przy TV.
Jakie formaty TV obsluguje: Media Play and DLNA - SamyGO
Napisy - na szybkiego: How To Play Movie With Subtitles On Samsung TV Via USB
torrent tez bedzie dzialal z TV, ale SamyGO obowiazkowy. Wyjdzie taniej niz 1000 zl i bedzie to samo robic.
Jesli masz nowszy FirmWare w TV to bedziesz musial dac "datek na samyGo zdaje sie jest to 10 czy 20$ (nie pamietam - jest na stronie - polecam)
Jest topic post o SamyGO (znajdziesz sporo na yt, ale tam sa zazwyczaj pokazane stare wersje SamyGO).
 
  • Lubię to
Reakcje: vitek
Zastanawiałem się nad NUC, ale w kwestii dysku nie rozwiązuje to problemu, dalej bym musiał mieć NUC + NAS :p
dla NUCa to min myślę i3 i 1TB dysk, żeby to miało sens... plus do tego Ubuntu + XBMC... Jeżeli NAS nie daje mi tych możliwości to będę się musiał NUCiem zainteresować ;) i zwiększyć budżet do 2k :D
 
za 1k z dyskami to mozesz sobie IOMEGE kupic - ale tam szalu nie ma ....
z 2k - to TS-212 + dysk a do ogladania Raphberry Pi z HDMI i klawiatura :p
 
Z sąsiedniego wątku wywnioskowałem, że dobrym rozwiązaniem byłby model qnap ts251, który posiada większość funkcji, które mnie interesują.
Analizując moje wymagania od strony użytkowej, myślę, że od strony technicznej do serwera multimediów przydało by się mieć:
- procesor Intel,
- HDMI
- 1 GB RAM
- OS w miarę otwarty i łatwo konfigurowalny, aby móc przechowywać dane,
- troszku dysku (1TB min)

Ciągle pozostaje pytanie, czy brać NAS czy NUCa? Za NASem przemawia łatwość w konfiguracji i one box. Za NUC jest otwartość rozwiązań (Windows, Linux, cokolwiek) ale minusem jest konieczność dorzucenia dysku oraz ręcznej konfiguracji większości usług, które w NASie dostaje za darmo...
Całość oczywiście fajnie jak by była "price efficient", wiadomo można wydać 5k jak i 2k, a efekt ten sam...

Pytanie czy TS-251 pozwoli mi osiągnąć moje cele 1-6? sshować i doinstalować paczki można ta TS-251?
 
czyli rozumiem, że problem leży w DLNA Samsunga? czyli wypadałoby zrootować TV i kupić NASa :) ale rozumiem, że na tym TS-x51 napisy i filmy mkv pójdą bez zająknięcia?
 
ROOT TV zwieksza jago funkcjonalnosc :) i lepiej sie go uzywa z dyskami HDD, gdyz moze np. dzalac jak nagrywarka programu z TV nawet w niezabezpieczonych kontenerach. Ogolnie jesli chcesz Rotowac TV, to NAS nie bedize Ci potrzebny, gdyz to co wymieniles TV zrobi sam (pyt jaki typ), ale odnosnie tego odsylam na forum SamyGo, gdzie mozesz wiecej sie o tym dowiedziec co i jak i czy tego potrzebujesz. Jesli nie masz kasy to ja bym szedl w strone TV + hdd. Jesli masz wiecej kasy to NAS moglbym tez rozwazyc, choc przy 1000 pln albo mniej szukalbym rozzwiazac do 300 zl :) jak ROOT TV, albo wspomniany
na routerze itd.
U mnie dzialalo, ale bardziej funkcjonalne dla mnie jest HDMI, bo wkurzaly mnie katalogi (niezliczone ilosci), oraz to, ze TV pamietal udzialy, ktorych juz nie ma od ponad roku ;p
 
Nie polecam oszczędzania na zakupie NASa do takich celów jak wymieniłeś. Na początku będzie fajnie ale apetyt rośnie w miarę jedzenia, NAS kupujesz na dłużej niż rok a po roku używania słabego(taniego) modelu będzie cię szlag trafiał z powodu wolnego transferu, problemów z odtwarzaniem filmów itd. Przerobiłem to na sobie, najpierw był WD (chyba MyBook), potem jakiś NAS Netgeara, potem Qnap 269 pro+ z QNAP416, a do tego oddzielnie własne HTPC, kupa kabli i problemów z żoną:)
Lepiej poczekać i uzbierać więcej pieniędzy i kupić wyższy (mocniejszy model) z obsługą wszystkiego co cię interesuje niż zadowalać się półśrodkami.
 
Zgadzam się z przedmówcą lepiej uzbierać i kupić konkretniejszą maszynę. Dyski wymienisz zawsze ale procka już nie a przy usługach typowo video procek to najważniejsza sprawa. Różnica między ARM a Intelem jest znacząca już.
 
Może Cię zainteresować ta strona Jarvis the DIY Home Server | Guide to Build Your Own Dream NAS / Home Server
Oczywiście sprzęt tam złożony IMO jest niepotrzebnie przepakowany , a zatem i drogi, ale polecana jest do tego płyta asrock 1900q z Celeron quadcore za ok 330 zeta . Jak masz jakieś kawałki peceta w domu, to wogole koszt spada, a masz tam hdmi i wydajne (w miare) podroby do dlna po LAN ;)
(Ja planuje wydać w ten weekend do 500zl za powyższa płytę i 4gb ramu i wykorzystać zasilacz i mała obudowę która mam w domu.)
 
  • Lubię to
Reakcje: Paweł Tołoczko
Dzięki za link, właśnie muszę w temacie HTPC poczytać, na razie korci mnie NUC jako serwer multimediówi na tym jakiś Linux, tylko problem z dyskiem w tym maluchu... druga opcją jest TS/HS-251, myślę, że by mi starczył i kosztowo też w miarę ekonomicznie wychodzi.

Co wy na to, NUC jako NAS? kwestia tylko doinstalowania i pokonfigurowaniu wszystkiego...
 
NUC + OpenElec + SSD = HTPC, jest cichy , a film i tak ciagniesz po LANie np z TS-215 jako storage i po sprawie ;)
 
a jeszcze takie pytanie do ogarniętych: jaki system instalować jako server multimediów? głównie chodzi mi o to, czy można np QTS zainstalować na NUCu?
Mam taki pomysł, żeby zainstalować sobie na NUC-u system, który by mi robił jako NAS, czyli fajnie by było mieć podstawowe multimedia plus funkcjonalności typowo storydżowe: trzymanie danych, synchronizacja zdjęć, stacja monitoringu kamer...
Tutaj: How to install DSM 4.3-3827 | Jarvis the DIY Home Server
jest opisane jak zainstalować DSM na zwykłym kompie.
Ewentualnie pytanie, jakie są poszczególne programy funkcjonalne na NAS, żeby je sobie doisntalować na zwykłym linuksie?