Pomoc Pliki systemowe - lokalizacja

tomik67

VIP user
Q's Expert
17 Czerwiec 2010
110
14
68
56
QNAP
TVS-x71
Ethernet
100 Mbps
Witajcie.

Pytanko. Czy oznaczenie DataVol2 (System) oznacza że pliki systemowe znajdują się na tym wolumenie ?.



Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.4.0675 Build 20180810
Zrzut ekranu z 2019-02-05 10:46:02.png
Zrzut ekranu z 2019-02-05 10:46:49.png

QNAP.: TVS-471
 
I to mnie martwi, ponieważ dwa takie QNAP-y były stawiane dwa lata i rok temu. Jest jeden SSD Samsunga na system i virtualki, i trzy dyski w RAID-zie na pliki.
System był stawiany po włożeniu tylko SSD, dopiero po odpaleniu wkładałem trzy dyski, robiłem RAID, miałem nadzieję że system jest na tym SSD (DataVol1).
Na początku miałem w QNAP-ach firmware TVS-X71_20150910-4.1.4, dopiero w tym roku zmieniłem na TVS-X71_20180810-4.3.4.0675 ale stopniowo, przechodząc poszczególne wersje. A teraz pytania.:
1. Czy jest to fizycznie możliwe aby podczas aktualizacji system samoczynnie zmienił lokalizację z DataVol1 na DataVol2 ?.
2. Czy istnieje w miarę bezbolesny sposób przeniesienia systemu ponownie na DataVol1 ?.
 
To oznacza, że system masz postawiony na dysku nr 2
Niekoniecznie, ostatnio robiłem format jednego z dysków, po formacie pokazał mi się jako systemowy. Jednak system był na pierwszym dysku SSD, a na tym formatowanym utworzył sobie tylko foldery, które były wyłączone na SSD, po utworzeniu wszystkich domyślnych brakujących katalogów na SSD i ponownym formacie już napisu system nie było.
 
Jeśli przyjąć taki tok myślenia wygląda na to że system jest na CACHEDEV2_DATA czyli na dyskach twardych w RAID, i teraz czy można coś z tym począć, czyli w miarę bezboleśnie przerzucić system na CACHEDEV1_DATA ?.


Zrzut ekranu z 2019-02-05 21:35:58.png
 
O ile dobrze pamiętam, to ustawienia systemowe są i tak rozrzucone w RAID na wszystkie dyski. Na każdym dysku (fizycznym) jest dodatkowa partycja, która jest właśnie w tym specjalnym systemowym RAID.
Dlatego, nawet jak wyjmiesz dysk systemowy, to NAS się i tak uruchomi, i inny dysk zacznie być systemowym.

Temat zmiany dysku systemowego ostatnio poruszałem na tym forum - najprościej zaorać wszystko, i postawić system od zera, zgodnie z nowymi wymaganiami.
 
  • Lubię to
Reakcje: Penerros
Jeśli przyjąć taki tok myślenia wygląda na to że system jest na CACHEDEV2_DATA czyli na dyskach twardych w RAID, i teraz czy można coś z tym począć, czyli w miarę bezboleśnie przerzucić system na CACHEDEV1_DATA ?.

Nie bezboleśnie i nie polecam z tym kombinować bo część konfiguracji dysków/RAID jest weryfikowana przy każdym starcie i poprawiana przez system.
Jak napisał przedmówca, na każdym dysku qnap tworzy partycje systemową w trybie raid1, gdzie trzyma "swoje rzeczy". Notabene właśnie ta partycja i jej synchronizowanie nie pozwala często uśpić dysków.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. partycja dysku systemowego