Pomoc TS-251 (4GB) - dysk sieciowy

kub4

Nowy użytkownik
Noobie
24 Marzec 2022
6
0
1
36
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Cześć!
Wyciągnąłem ostatnio z szafy nowego TS-251B (4GB) z dwoma dyskami. Chciałbym go w końcu uruchomić i zacząć używać.

Czy mógłbym liczyć na pomoc w skonfigurowaniu? Bo wydawało mi się, że to będzie prostsze...

Co zrobiłem?
Oczywiście włożyłem dyski. Zainicjowałem NASa, przeszedłem te podstawowe ustawienia, w tym aktualizacja oprogramowania systemowego.

Stworzyłem nową pulę pamięci (RAID 1), poziom progowy alertu 80%, gwarantowane miejsce migawki 10%.

Potem utworzyłem 3 wolumeny proste w tej puli:
1. 100GB na system,
2. dysk sieciowy
3. pozostałe rzeczy, np. rejestrator kamer? Coś jeszcze?

I nie wiem za bardzo co dalej...

Do czego chciałbym wykorzystywać Qnapa?
W pierwszej kolejności, najważniejsze - domowy dysk sieciowy. Zamknięty na połączenia z zewnątrz. Chciałbym mieć po prostu pulę pamięci w sieci domowej.


Co dalej powinienem zrobić?
 
Ok, rozumiem, że tworzę folder współdzielony na wybranym wolumenie i nadaję uprawnienia użytkownikom jakie tam chcę. Zrobiłem to.

A jak teraz (na stałe) zmapować ten dysk/folder na komputerach z systemem Windows i macOS?
 
Dzięki za info. Będę próbował. Mam nadzieję, że uda mi się to na stałe zmapować.

Mam pytanie co do woluminów. Czy w ramach tej puli pamięci, jak chcę mieć trzy woluminy - systemowy + jeden na dane (dysk sieciowy) + jeden na nagrania z kamer. To lepiej, żeby były one pełne, czy uproszczone? Zrobiłem pełne, ale teraz mam wątpliwości, czy lepiej jednak, aby były uproszczone?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. mapowanie dysków
  2. mapowanie
  3. folder współdzielony
  4. macOS dysk
  5. ile woluminów
  6. WOLUMINY