Pomoc TS-251B - początek przygody, konfiguracja

kubaa

Nowy użytkownik
Noobie
26 Kwiecień 2021
4
0
1
QNAP
TS-x51+
Ethernet
100 Mbps
Cześć!

W związku z tym, że od jakiegoś czasu systematycznie zaczyna brakować mi miejsca na urządzeniach domowych postanowiłem coś z tym zrobić. Zakupiłem QNAPA TS-251B (4GB RAM) i dwa dyski 3TB IronWolf (niestety nie SSD ☹).

No i zacząłem konfigurację - włożyłem dyski, zainicjowałem NAS według kolejnych kroków (nazwa, hasło, strefa czasowa, itd.). Oczywiście od razu poinstalowałem wszelkie uaktualnienia na początek, więc wszystko jest up-to-date.

Od razu zaznaczę, że chciałbym na chwilę obecną Qnapa używać w dwóch celach - jako:

1) Dysk sieciowy,
2) Rejestrator kamer zewnętrznych w monitoringu domowym.

Utworzyłem pulę pamięci (RAID1) z całej przestrzeni dyskowej. Oraz 3 woluminy (pełne) – 1) systemowy (100GB), „dyskowy” – na dysk sieciowy (1000B), oraz pozostałą część puli pamięci na zapis z kamer. No i od razu wyskoczył alert, że zapełniony prawie w całości. Czyli jak powinienem to rozwiązać?

Następna sprawa – bo nie wiem co dalej. Jak zrobić, żeby przestrzeń dyskową przeznaczoną na dysk sieciowy na stałe udostępnić w sieci lokalnej (na dziś dwa komputery – macOS + Windows)? Aby na komputerach na stałe był przypięty ten dysk na Qnapie.

Do tematu kamer zapewne wrócę jak już kupię pierwszą kamerę

Z góry dzięki za wszelkie porady!



Wersja oprogramowania Firmware: 4.5.2.1630 Build 20210406
Model serwera: QNAP TS-251B
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. ts-464 pierwsza konfiguracja
  2. pierwsza konfiguracja
  3. WOLUMINY
  4. 1 dyskowy