Pomoc TS-h973AX - prędkość kopiowania mediów plikowych

Adaware

Nowy użytkownik
Noobie
31 Styczeń 2021
6
0
1
68
QNAP
TS-x20U/TS-x21U
Ethernet
Thunderbolt 20Gb/s
Dzień dobry,
Przepraszam z góry za laickie pytania, ale nie potrafiłem sam znaleźć na nie odpowiedzi. Wraz ze zmianą serwera NAS oczekiwałem trochę większych przepustowości w zakresie wymiany danych pomiędzy NAS - laptop. Na chwilę obecną maksymalnie co mogę wyciągnąć to nieco ponad 100MB/s w obie strony. Dyski HDD mam spięte w RAID-5, i dwa dyski SSD u2 NVMe jako system operacyjny. W szczegółach dot. sieci w laptopie i serwerze NAS widzę, że szybkość transmisji jest w standardzie 1Gbps, a kable ethernet są w kategorii 6. Router ma tylko 4 porty RJ-45 10/100/1000 i się tak zastanawiam, czy gdybym nie zakupił nowszego, takiego z jednym dedykowanym portem 2.5 Gbps dla Qnapa, to czy ta przepustowość by się nie zwiększyła. Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.
 
No to jest chyba oczywiste, że router jest wąskim gardłem i zaniża do 1Gbit.
Możesz się wpiąć bezpośrednio do Qnapa kablem, pomijając router/switch, o ile laptop ma wsparcie wyżej niż 1Gbit.
Opcjonalnie możesz kartę na USB kupić z prędkością 2,5/5Gb i lecieć Qnap-Pc/laptop

Sent from my Xiaomi 14 pro
 
  • Lubię to
Reakcje: smargul i Kong
1Gb = 128MB

Jak kupisz switcha z jednym portem 2,5Gb to nie zwiększysz predkości pojedyńczych klientów. Natomiast zwiększysz dostępne pasmo qnapa np. dwóch klientów na raz będzie mogło wymieniać dane z qnapem nadal z pełną swoją predkością 1Gb każdy.

kartę na USB kupić z prędkością 2,5/5Gb
karty na USB nie polecam - grzeje się bardzo i często zawiesza
 
grzeje się bardzo i często zawiesza
Wiem, robiłem taki test i wróciłem do switcha.
Ale po prostu proponuję koledze do testów.
Ps. 125 MB to Gbps
Cytat:
Według Międzynarodowego Układu Jednostek Miar (SI) 1Gb/s to 1000Mb/s czyli 1000 megabitów na sekundę. Czasem jest również stosowany standard IEC wg którego 1Gb/s to 1024Mb/s, ale powszechnie przyjęło się, że 1 Gb/s to to samo, co 1000 megabitów danych przesłanych na sekundę połączenia z internetem.
 
..no tak, ja binarnie, a tu dziesiętny system.. Marketingowo lepiej to wygląda, bo mamy bity zamiast bajtow i takie większe, okrągłe liczby dostajemy.

Ale często nadużywany jest ten zapis dziesiętny, a klienci nie są dobrze o tym informowani, bo w informatyce przecież raczej zapis binarny dominuje.

Weźmy np. dyski twarde, producenci nadużywają zapisu dziesiętnego do określania ich pojemności i np. kupujesz dysk 4TB wsadzasz do kompa i się okazuje, że masz ~3,6TB, bo sprzedali 4TB w systemie dziesiętnym, a oczywiście komp przeliczy to w systemie binarnym..
 
  • Lubię to
Reakcje: Kamil84

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. prędkość