Pomoc Wymiana dysku na mniejszy

selekta

Entry Technician
Q Associate
14 Listopad 2018
68
9
8
39
QNAP
HS-251
Ethernet
1 GbE
Witam, w swoim qnapie mam 2 dyski po 4TB każdy potrzebuję je wymienić na 2 dyski po 2TB tak aby nie stracić danych, których za wiele nie ma...

W związku z tym wszedłem w pamięć masowa i migawki->kreator zmiany woluminu data vol1 i zmniejszyłem rozmiar pojemności puli do 1,5TB, trochę pomieliło i gotowe - rozmiar zmniejszony.
Dalej wybrałem opcję "wymieniaj dyski jeden po drugim" odłączyłem 1 dysk 4TB wymontowałem zainstalowałem nowy 2TB i komunikat o tym, że dysk jest za mały czy zły - coś w tym sensie. Czy jakąś kwestię pominąłem? Jakieś sugestie z waszej strony?

Wersja oprogramowania Firmware: x.x.x Build 20YYMMDD
Model serwera: QNAP Ts-253A
 
Zmniejszyłeś pojemność woluminu a nie dysku czy grupy raid. Tak na logikę to wymiana dysków działa na poziomie dysków więc skoro masz grupę raid o pojemności 4TB to dyski muszą mieć 4TB.

Zrzut ekranu 2020-11-04 150059.png


Skoro masz mało danych to nie powinno być problemem aby je skopiować na inny dysk, wyrzucić grupę raid/woluminy i stworzyć je na nowo na nowych dyskach.
 
Nie zgodzę się. Wg. mnie w drugą stronę jest tak:
Masz raid1 4TB i wymieniasz dysk na 6TB - cała macierz - bajt po bajcie mieści się na nowym dysku i tak jest synchronizowana. Wymieniasz drugi dysk na 6TB znowu synchronizacja macierzy 4TB. Na koniec rozszerzenie pojemności z 4TB do 6TB.