Pomoc Kiepski SMART dwóch dysków i ich wymiana w RAID5 (TS-459 Pro)

z-ka

Moderator
Contributor
5 Luty 2009
284
16
18
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
1 GbE
Po czterech latach SMART wyplul informacje o "reallocated sector ct" co chyba oznacza, ze musze wymienic dwa z czterech dyskow. Dyski juz w drodze i jutro powinienem je miec, ale zastanawia mnie procedura wymiany i w zwiazku z tym mam kilka pytan:

1. Uszkodzone dyski sa dwa. Nie moge ich wymienic jednoczesnie z uwagi na RAID5. Musze to robic pojedynczo. Prawda?
2. Czy cala procedure musze wykonywac na wlaczonym Qnapie czy w jakis inny sposob? Qnap oczywiscie podlaczony pod UPS
3. Na chwile obecna zamontowane sa 4 dyski 1,5TB. Niestety nie mogle znalezc dyskow o takiej samej pojemnosci i musialem kupic 2x2TB (WD RED for NAS). Czy mozliwe w tym wypadku jest rozszerzenie pojemnosci maciezy czy tylko 4 dyski jednakowej pojemnosci mi to umozliwia?
4. Czy sa jakies inne wazne rzeczy na ktore powinienem uwazac podczas podmiany dyskow?

Bardzo dziekuje z gory za informacje.
 
1. Uszkodzone dyski sa dwa. Nie moge ich wymienic jednoczesnie z uwagi na RAID5. Musze to robic pojedynczo. Prawda?
Tak.

2. Czy cala procedure musze wykonywac na wlaczonym Qnapie czy w jakis inny sposob?
Tak.

Qnap oczywiscie podlaczony pod UPS
:Welldone:

3. Na chwile obecna zamontowane sa 4 dyski 1,5TB. Niestety nie mogle znalezc dyskow o takiej samej pojemnosci i musialem kupic 2x2TB (WD RED for NAS). Czy mozliwe w tym wypadku jest rozszerzenie pojemnosci maciezy czy tylko 4 dyski jednakowej pojemnosci mi to umozliwia?
Nie popełniaj nigdy tego błędu, aby uruchomić proces rozszerzenia pojemności i pozostawić macierz w trakcie jej procesu. Także, zalecane jest jak najszybsza wymiana kolejnych.

4. Czy sa jakies inne wazne rzeczy na ktore powinienem uwazac podczas podmiany dyskow?
@z-ka zadajesz pytania, na które znasz odpowiedzi. Jesteś tu jednym z bardziej doświadczonych userów :)

PS. Niech zgadne. Stare, poczciwe Seagaty? :) Tylko te dyski dobrze się sprawowały i raportowały na czas swoją kondycję.
 
Dzieki Silas. Czy znam odpowiedzi? raczej sie domyslalem. Pewnosci brakowalo;-) Zalamalbym sie jakby mi zawartosc Qnapa poszla sie.....wiec wole zapytac;-)
OK. W takim razie podsumujmy:
1. Wymiana dyskow robimy "na goraco". Zaczynamy od bardziej uszkodzonego i w zaleznosci od RAID zmieniamy dozwolona ilosc dyskow na raz.
2. Nie powinno sie rozszerzac pojemnosci RAID, jesli wszystkie zamontowane dyski nie sa jednakowej pojemnosci. Dopiero kiedy zamontowane dyski sa jednakowe mozemy dokonac rozszerzenia pojemnosci RAID.

Mam jeszcze jedno pytanie. Zaczynalem od dwoch zainstalowanych dyskow w RAID1 (2x Seagate ST31500341AS). Po dwoch latach dokupilem 2xSeagate ST1500DM003. Wg SMART uszkodzone sa wylacznie dwa pierwsze. Pozostale dwa pracuja ok. Czy to nie dziwne, ze BAD SECTORY powstaly tylko na jednym rodzaju dyskow? Czemu tak sie dzieje? Czy to kwestia przypadku?

Pozdrawiam
 
@z-ka, @pigers ma racje. Dyski z tej samej serii, pewnie z tego samego okresu produkcji. Po prostu są już zużyte. To nie dyski SCSI.

Przeczytaj:
Kawa i herbata - Dane w RAID są bezpieczne? Obalamy mity!
Kawa i herbata - RAID 1 zabezpieczeniem na każdą okazję?

Kiedyś wpadł na to forum pewien gość (już pomijając fakt, że chciał defragmentować macierz), ale krzyczał jak to QNAP jest zły bo FW miało nałożone ograniczenie na (chyba) 16TB w Raidzie. To ograniczenie miało uchronić użytkowników przed możliwym wystąpieniem awarii. Dlaczego? Przy dużych woluminach czas odtwarzania macierzy jest tak długi, że ryzyko wystąpienia awarii wzrasta kolosalnie. Nie da się oszukać żywotności dysków twardych. Zresztą każdy producent określa żywotność dysków jakimś współczynnikiem... AFG czy jakoś tak...
 
@z-ka, @pigers ma racje. Dyski z tej samej serii, pewnie z tego samego okresu produkcji. Po prostu są już zużyte. To nie dyski SCSI.

Przeczytaj:
Kawa i herbata - Dane w RAID są bezpieczne? Obalamy mity!
Kawa i herbata - RAID 1 zabezpieczeniem na każdą okazję?

Kiedyś wpadł na to forum pewien gość (już pomijając fakt, że chciał defragmentować macierz), ale krzyczał jak to QNAP jest zły bo FW miało nałożone ograniczenie na (chyba) 16TB w Raidzie. To ograniczenie miało uchronić użytkowników przed możliwym wystąpieniem awarii. Dlaczego? Przy dużych woluminach czas odtwarzania macierzy jest tak długi, że ryzyko wystąpienia awarii wzrasta kolosalnie. Nie da się oszukać żywotności dysków twardych. Zresztą każdy producent określa żywotność dysków jakimś współczynnikiem... AFG czy jakoś tak...


Widze, ze troche rzeczy mi umknelo;-) Przyznaje sie bez bicia, ze dlugo ostatnio nie zagladalem na forum. Jak czlowiek pochloniety codziennoscia a i elektronika domowa dziala poprawnie czasem brakuje motywacji by zaglebic sie w problemy innych.
Faktem jest, ze zrobilo sie znacznie aktywniej niz jakis czas temu. Problem "jednego postu tygodniowo" chyba jest juz przeszloscia widze. Fajnie;-)
Oby tak dalej;-)
 
Jeszcze jedno pytanie. A co sadzicie o dyskach WD Red for NAS? Jakies osobiste doświadczenia i opinie?

Pozdrawiam

Wysłane z mojego XT1021 przy użyciu Tapatalka
 
Jeszcze jedno pytanie. A co sadzicie o dyskach WD Red for NAS? Jakies osobiste doświadczenia i opinie?
Ja osobiście nie mogę zabrać w tej kwestii głosu. Miałem rzekomo solidne dyski WD Black. Jak padły z dnia na dzień po kilku miesiącach używania tak nawet nie były wykrywane w Biosie a tym samym ani jednego bajta danych nie odzyskałem. Tak więc, dziękuje... ale mówię: WD niet!
 
Po przeżyciach z WD uważam, że SMART w Seagatach lepiej przewiduje awarie dysku niż w WD. Natomiast cała seria Seagate DM??? sieje u mnie trochę postrach. Jest odnotowanych sporo przypadków ich awarii i braku kompatybilności.

Przewidywanie usterek
W założeniu miał to być system, który na bieżąco monitoruje stan najważniejszych parametrów dysku i ostrzega o nadchodzącej awarii. Dyski twarde Seagate są wyposażone w zdecydowanie skuteczniejszy od pozostałych producentów mechanizm analizy i ostrzegania o możliwych awariach i błędach. W przypadku dysków twardych Samsung lub WD, S.M.A.R.T. sprawdza się jako "czarna skrzynka" niż jako system alarmowy. Ta czarna skrzynka zapisuje kilkanaście kluczowych parametrów pracy dysku. Nie są to wprawdzie kompletne dane diagnostyczne, ale w zupełności wystarczą do oceny kondycji dysku twardego i jego użyteczności.
FAQ - S.M.A.R.T. - Jak czytać oraz tabela atrybutów
 
Ja moge polecic (choc z dyskami roznie bywa) filie firmy, ktora znajdziesz w mojej stopce, niestety zostala wykupiona przez WD, no coz konkurencja powoli sie kurczy, a nikogo nowego nie widac na horyzoncie. Jedyne co moge polecic ze swojej strony, to jak najmniej trybow oszczedzania pradu, stop, start, spin down itp. - ja tym zabilem dyski w ciagu 4 tygodni - robilem testy jak ma to sie do wytrzymalosci w NASie - test dyskow desktopowych. Jesli stac Ciebie na serwer 1000zl+ albo wiecej (5k zlotych, albo 10k+ ) to nie zuborzejesz 50zl - 200zl rocznie tylko dlatego ze dyski beda chodzic non stop.
Ile watow ciagnie dysk? a ile kosztuje 1 KWh ?
 
Ile płaciłes za te Hitachi? Przyznam, że taki jeden, a może dwa... rozwiązałby mi kilka problemów. hmmm
Produktdetails HGST DESKSTAR 4TB SATA 6GB's

- ATELCO Computer

175 euro za sztuke, teraz euro w dol :) czyli atrakcyjna cena, pewnie w PL podobna cena.

SE - na europe - pakowane w cikawe kartoniki - takie sklepowki :] - OEM pewnie tanszy, ale ciezko mi bylo wychaczyc jakiegos dostawce - musialbym 20 kupic :|

---edit---- maly Off Top

wracajac do "oszczednosci"
upload_2014-6-11_23-0-34.png


zalozmy, ze zarzynamy sprzet i srednie zurzycie jest 11,2W czyli 0,0112kWh
razy 24 h razy 365 dni to daje nam: 98,112kWh na jednym dysku ktory non stop zapisuje i odczytuje - najbrdziej extremalne zalorzenie
1 kWh - pierwszy lepszy dostawca:
upload_2014-6-11_23-5-33.png



Czyli na rok 1 HDD kosztuje nas 30,7384896 zl !!! co jest kosztem zawyzonym, bo watpie zeby ktos non stop zarzynal twardziela wiec .. pewnie koszt oscy luje pomiedzy 15-20 zl na rok !!
Czy jest zatem sens oszczedzenia 5 zlotych rocznie na dysku (wersje eko/red/green/pomaranczowy/pstrokaty i cholera wie co jeszcze) ?? i zmniejszenia zywotnosci HDD? przy kosztach serwera 10K ? - w moim przypadku - nie - szkoda zachodu - wole nie wypic piwa przez 2 miesiace - wyjdzie dobrze dla NASa i dla mojego zdrowia :p
 
4. Czy sa jakies inne wazne rzeczy na ktore powinienem uwazac podczas podmiany dyskow?
Koniecznie zadbaj aby nie brakło ulubionego browara!!! podczas przeprowadzania tego procesu ...
:D


A jakze;)

RAID po wymianie pierwszego z dwoch juz odbudowany w 88%...zaraz wymiana kolejnego dysku....na razie nie ma problemow....

Dzieki za pomoc.
 
Te dwa dyski z errorem smartów możesz przekształcić jako manualny backup po USB dla części swoich danych. Jeśli to stary Seagate to pociągnie jeszcze rok na bide...
5 | Reallocated Sectors Count | Ilość relokowanych sektorów. Kiedy dysk napotyka błąd odczytu/zapisu/weryfikacji, oznacza ten sektor jako relokowany i przenosi dane do specjalnego zarezerwowanego obszaru (obszaru rezerwowego). Proces ten jest również określany mianem remapowania a relokowane sektory określa się remapami. To właśnie dlatego, na nowoczesnych dyskach, nie widzimy "bad bloków" podczas testów powierzchni.
 

Mogą Cię zainteresować