Pomoc Problem z nazwą sieciową dysku

domoko

Nowy użytkownik
Noobie
7 Lipiec 2014
11
0
1
38
QNAP
TS-x59 Pro+
Ethernet
100 Mbps
Witam wszystkich,
Posiadam dysk sieciowy QNAP 259pro+, od kilku dni jest problem z dostaniem się do niego w sieci lokalnej. Gdy wpisuję nazwę do np. zmapowania folderów znajdujących się na nim to niestety total commander nie widzi takiego host, ale kiedy wpisuję adres IP wewnętrzny to bez problemu się do niego podłącza. Nie sprawiało by mi to problemu gdyby nie mały problem z hiperłączami w excelu. Trzeba by wszystkie hiperłącza edytować i zamiast nazwy serwera wpisać jego adres sieciowy. Sprawdzałem wszystkie możliwości konfiguracji w sieci i nic. Dysk dostępny jest tylko po ip. Dodam że serwera Wins nie posiadam, serwer ma stałe ip i serwer dhcp jest wyłączony, dodatkowo opcja przesyłu plików w sieci windows jest załączona. Cy ktoś może podać jakąś wskazówkę do rozwiązania tego problemu?Z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam!
 
Czy przypadkiem nazwa sie nie zmienila, albo nie zmieniles hasla i uzytkowniaka?
Sprawdz jak wyglada u Ciebie w windows: Magazyn systemu Windows - kiedys tez mialem problem, bo sobie tu namieszalem.
Rozwiązany - Dyski sieciowe i hasło

odmapuj i zmapoj ponownie udzialy sieciowe i zobacz jak to wyglada.
Sprawdz jak jest widziany NAS w otoczeniu sieciowym (nazwa - czy sie nie zmienila)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
nazwa sie nie zmienila,ogolnie to raczej nic się nie zmieniło:(jest 20 kompów w sieci,każdemu zmapowałem od nowa dyski po ip a nie nazwie ale hiperłącza też trzeba by zmienić a jest ich od groma:(
 
@up a czy w sieci masz swój lokalny serwer DNS?? jeżeli nie to nie dziw się że nie jest rozwiązywana nazwa hosta bo jak?? Na początek proponuje włączyć na QNAP-ie Lokalny Master Browser, serwer WINS i przestawić kolejność sprawdzania na: Sprawdź WINS a następnie DNS a na koniec dodać do serwera DHCP info że serwerem WINS jest QNAP tak żeby to rozgłosił na resztę stacji. To powinno pomóc
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
@domoko jak masz serwer DHCP na linuksie to dodaj BIND-a skonfiguruj strefy (w necie masz mnóstwo przykładów jak to zrobić) wskaz w DHCP-ie na ten serwer jako serwer DNS i już. Nie jest to skomplikowane. Niestety taka prosta instalacja będzie od ciebie wymagać dopisania do pliku stref wszystkich hostów no chyba że zrobisz automat który w momencie pobrania przez hosta adresu IP dopisze ci go do plików strefy podstawowej i odwrotnej ale to już inna bajka
 
wlaczylem ten serwer wins na qnapie i teraz jak mam go dodac do dhcp?dhcp u mnie pelni role router dray tec vigor 2820. nie moge tam nigdzie znalesc u ustawieniach adresu ip serwera wins...jezeli go nie dopisze to bedzie to dzialalo bez tego?
 
za dużo - męczył bym konfiguracje sieci.

PS: u mnie to działa bez "kombinacji"
upload_2014-7-30_22-17-8.png
 
no ja to mialem caly czas wlaczone,pozatym ta opcja wyzej 'wlacz serwer WINS' tez mam zaznaczone, nie powiem bo dzis juz niektore kompy byly widzialne dla kserokopiarki:)tylko ze nie wiem czy musze jeszcze dopisywac gdzies w dhcp ten adres serwera wins?
 
weź przeczyść cache w kompach ... bo aż to dziwne

Kod:
nbtstat -RR
ipconfig /flushdns
ipconfig /renew *

dla świętego spokoju zrobiłbym jeszcze reset urządzeń sieciowych. Parę razy tak miałem ... sieć działa super cały rok , a tu nie widać NASa .... pingi działają, nazw nie chciał rozwiązać, powiedziałem że trzeba iść na przerwę śniadaniową ;) 5 minut i po bólu.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Na wstępie zacznij od ustawienia tej samej grupy roboczej na każdym urządzeniu w sieci: WORKGROUP. Następnie zresetuj każdy komputer, zaczynając od routera, a później serwera NAS i kolejno komputery.

ale to na kazdym trzeba by wpisac co nie?
Nie, pod warunkiem, że:
  • określisz serwer WINS w DHCP na routerze; lub
  • w serwerze nazw DNS (np. takim jak DNSmasq) zdefiniujesz regułę kolejności rozpoznawania nazw podając mu w pierwszeństwie lub w drugiej kolejności wybrany serwer WINS
Jeśli na routerze jest oprogramowanie DD-WRT lub OpenWRT, to bez najmniejszego problemu będziesz mógł skorzystać z obydwu metod. Natomiast jeśli router jest pozbawiony możliwości podania serwera WINS, to nie pozostanie Ci nic innego jak postawienie na innym urządzeniu DHCP a na tym zrobienie jego forward/relay. Albo właśnie tak jak wspominasz ręczne konfigurowanie sieci na każdym z komputerów.
Kod:
ipconfig /all | findstr "WINS NetBIOS"
Kod:
   WINS Proxy Enabled. . . . . . . . : No
   Primary WINS Server . . . . . . . : 10.100.200.10
   NetBIOS over Tcpip. . . . . . . . : Enabled

RouterOS (Mikrotik)
upload_2014-7-31_2-32-2.png

DD-WRT:
awww.dd_wrt.com_wiki_images_b_b6_DHCP_Using_DNSMasq_Basic_Settings.png

Linksys WRT54GC:
upload_2014-7-31_2-36-15.png
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Kolega pisał wcześniej że jego DHCP to Draytek. Niestety przejrzałem swojego 5510 i nie znalazłem tam opcji wpisania WINS. Generalnie w sieci z 30 kompami to bym sobie postawił jakiegoś linucha z DHCP i DNS i byłoby z dyńki. Na pewno bym nie biegał po stacjach i nie męczył się z ręcznym wpisywaniem ustawień
 
Generalnie w sieci z 30 kompami to bym sobie postawił jakiegoś linucha z DHCP i DNS i byłoby z dyńki.
Taaa. Avis Tobie się niemiłosiernie nudzi.

Czasy informatyków stawiających masquarade i linucha w firmie dawno minęły. Przyzwoity router a nie kompa składać nie wspominając już o ślęczeniu nad konfiguracją i archaicznych configach Linuxa.

@domoko kup jakiegoś Mikrotika i skonfiguruj na nim sieć i postaw DNS oraz DHCP, a tego Dray-coś wyrzuć. Jeśli budżet Cię puszcza, to:
  • RouterBoard RB2011UAS-2HND-IN za 450 z przesyłką
    aimg.routerboard.com_mimg_682_hi_res.png
  • lub RouterBoard 951G-2HnD (wersja 951G - 5 portów GigaBit) za 250PLN.
  • albo samą płytę: Routerboard 433 (3x LAN 3x miniPCI) za 134PLN.

Jeśli jednak zdecydujesz się na wariant z komputerem tylko po to, aby uruchomić DHCP czy DNS, to nie bądź idiotą stawiając Linuxa! Postaw Windows Server 2012 i na nim uruchom usługę WINS i DNS. Jaranie się Linuxem jest tak trendy jak wspominanie, że były gumy turbo albo kaczor donald.
ai.technet.microsoft.com_dynimg_IC421302.gif
 
Nie no Linux odpada na pewno, powiedzcie mi jeszcze jedno, które reguły w zaporze Windows 8.1należalo by włączyć żeby nie blokowały odnajdywania nazw kompów i ogólnie żeby można się z nimi łączyć? powiem wam że niektóre kompy już wróciły do normalności a niektóre raz działają a raz nie....a nad tym routerem się zastanowię, chociaż ten dray tec działa już kilka ładnych lat i problemów żadnych nie było...
 
ktore reguly w zaporze windowsa 8.1
W centrum sieci i udostępniania kliknij na pasku bocznym "Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania":
upload_2014-7-31_9-50-1.png

Następnie:
upload_2014-7-31_9-52-9.png upload_2014-7-31_9-52-29.png upload_2014-7-31_9-52-50.png

Co do samego firewall, to nie wiem bo nie używam systemowego. Polecam Symantec Endpoint Protection 12.1 dla Windows: x64 | x86. Przypadkiem nie używaj Kasperskich czy jakiś tam Avastów.

powiem wam ze nirktore kompy juz wrocily do normalnosci a niektore raz dzialaja a raz nie....
No to może to kwestia samej grupy roboczej.