Pomoc TVS-1282 - Ponowna inicjalizacja serwera i podział pamięci masowej (M.2 SATA, SSD, HDD, M.2 NVMe)

miwis

Passing Basics
Beginner
2 Styczeń 2011
14
1
3
51
Warszawa
QNAP
TVS-x82
Ethernet
1 GbE
Dzień dobry wieczór,
Ponieważ ostatni raz tworzyłem wszystko od zera kilka lat temu (na QTS 4.x.x) napotkałem właśnie problem (może to zbyt mocne określenie) podczas inicjalizacji serwera TVS-1282 na najnowszym QTS 5.1.4.
Inicjalizacja została przeprowadzona tylko z dyskami M.2 SATA (wpiętymi w płytę) - poprzednio był tam bodajże DataVol z RAID1. Po inicjalizacji i zainstalowaniu systemu okazuje się, że nic już nie ma - co po przeczytaniu kilku artykułów okazało się domyślnym działaniem. W związku z tym, oczywiście, żadne foldery udostępnione nie mogły być utworzone (ale może to i lepiej - okaże się, mam nadzieję, po otrzymaniu informacji od mądrzejszych... ;)). Chciałbym to zrobić raz, a dobrze...

Jako że TVS-1282 posiada dość dużą ilość różnego rodzaju wnęk na pamięć masową, chciałbym go poprawnie skonfigurować (tj. ustalić poprawny podział na pule, wolumeny i (jeśli to możliwe) właściwe lokalizacje folderów udostępnionych).
Informacje na temat dysków:
2x500GB M.2 SATA
4x240GB SATA SSD 2.5"
8x8TB SATA 3.5"
karta QM2-2P + 2x256GB NVMe - jeszcze nie zainstalowana, ale może będzie pomocna??

QNAP został zainicjowany tylko z dyskami M.2 SATA (mniemam, że zainstalował się tam system).

I teraz kilka pytań:
1. Czy partycja systemowa rezerwuje sobie miejsce na tych M.2? Czy można/należy na to przeznaczyć cały RAID1 na M.2? Jeśli nie, to czy można to miejsce dowolnie wykorzystywać, czy należy mieć na uwadze "rozrastanie się" systemu?
2. Czy możliwa jest następująca konfiguracja:
a) system i aplikacje - na M.2 (RAID1);
b) dane "zimne", zasadniczo tylko do odczytu - na 8xHDD (RAID6) lub 2x4x3.5" (RAID5);
c) dane "gorące" - na 4xSSD (RAID5);
d) maszyny wirtualne - na QM2-2P;
ale foldery Public, Multimedia, etc. NIE na dysku systemowym czy puli M.2 (dla Download(s), Home/Homes da się to chyba zrobić z poziomu przeglądarki)?
3. Czy lepiej użyć QTier z 4xSSD i 8xHDD (opcja b) i c))?
4. Czy kolejność tworzenia puli/wolumenów ma znaczenie (zakładając, że system zainstalował się na M.2)?

Czy taka konfiguracja ma sens czy podchodzę do tego od "drugiej" strony?

Pozdrawiam
miwis
 
1. Zrób RAID1 na M2 - bedzie dobrze.
2.
a-d: tak
Foldery domyślne tworzą się na wolumenie systemowym. <KROPKA> Default Shared Folders | QTS 5.0.x

3. Czy lepiej użyć QTier z 4xSSD i 8xHDD (opcja b) i c))?
Qtier | Możliwość włączenia warstwowej pamięci masowej w celu zwiększenia wydajności | QNAP
dla domu ? na 90% nie warto.

4. Czy kolejność tworzenia puli/wolumenów ma znaczenie (zakładając, że system zainstalował się na M.2)?
Jeśli zainicjujesz Q tylko na włożonych dyskach M2 i zrobisz foldery domyślne - a potem wciśniesz inne dyski, dalsza kolejność nie ma znaczenia.
 
@SiewcaRyżu - bardzo dziękuję za informacje.
Osobiście wolę multimedia na innych dyskach niż systemowy, choćby z powodu, że "bo się nie mieszczą" ;). Czy można ew. utworzyć link symboliczny do utworzonych na HDD folderach/folderach udostępnionych, by były widoczne w domyślnym folderze Multimedia, czy to nie tak się robi/za dużo bym chciał/sie nie da się... :D
Jestem trochę bardziej przyzwyczajony do starego S (proszę nie bić :D), gdzie w tej chwili zeskładowane są multimedia (a tam można wszystko przestawiać między pulami/wolumenami).

BTW - W międzyczasie dołożyłem 4xSSD i są widoczne w QNAP, ale rozumiem, że dopóki nie stworzę puli i wolumenu to i tak będzie je traktował jako nieużywane (czy dla pewności wysunąć z szuflad na czas tworzenia RAID1 na M.2?). Rozumiem, że dla RAID1 M.2 to raczej wolumen statyczny, zastanawiam się jak z resztą (uproszczony czy pełny - skłaniam się ku uproszczonemu).

dla domu ? na 90% nie warto.
Trochę dla domu, trochę dla firmy - trudno określić przydział (ale pewnie 10-15% backupy, 20% VMs, 5% docs - reszta multimedia i inne pierdoły).
 
200.gif

a kto ci każe folder Multimedia używać ? Zrób swój i "problem" z głowy.

Jak inicjujesz system to wysuń zbędne dyski.

Rozumiem, że dla RAID1 M.2 to raczej wolumen statyczny, zastanawiam się jak z resztą (uproszczony czy pełny - skłaniam się ku uproszczonemu).
ja bym poszedł w statyczny - ale za to na dane jak najbardziej te bardziej zaawansowane.

Trochę dla domu, trochę dla firmy - trudno określić przydział
wiec NIE.
 
a kto ci każe folder Multimedia używać ? Zrób swój i "problem" z głowy.
Myślałem, że to może mieć jakieś daleko idące implikacje związane np. z indeksowaniem, "widocznością" przez inne usługi, applikacje, etc. Jeśli to samo można wykonać z każdym z folderów udostępnionych to nie było pytania :).

Tak, inicjalizacja była wyłącznie na M.2. Reszta po kolei :)

Dziękuję bardzo za pomoc.
 
Jeśli mogę. Mam trochę mniejszą wersję TVS-882. Jak już wcześniej komuś pisałem ja zrobiłem tak.
Wyjąłem wszystkie dyski oprócz karty QM2-2P-384 z dwoma dyskami M.2 NVME w RAID 0. Następnie zainstalowałem system i programy.
Włożyłem pozostałe dyski. Taki układ pracuje bez problemów już ponad rok a szybkość uruchamiania programów i praca z nimi rewelacyjna.
 
@Ricoland - ja jednakowoż system postawię na M.2 SATA i RAID1, bo wolę rzadziej się stresować.
Kartę kupiłem z rozpędu :), wraz z "ogromnymi" na tamte czasy dyskami NVMe Samsunga (czyli 256GB :)). Na razie karta + dyski nadal czekają w folii (dyski pewnie musiałbym i tak zmienić na większe, by w ogóle do czegoś to wykorzystać - VM mają po kilkadziesiąt a nawet kilkaset GB - a do tego w planach miała ta karta służyć). Chyba, że wymyślę coś innego - teraz to bardziej potrzebna będzie karta 10GBit... Tym bardziej, że w międzyczasie pojawił się przenośny mini desktop/server do serwowania tych VM...

Jeszcze jedno pytanie odnośnie puli (bo to wszystko trochę inaczej wygląda w 5.x.x) - jest sens dodawania gwarantowanego miejsca na migawki (20% by default) na dyskach do systemu (M.2 SATA)? Bo jakoś mi mie pasuje, ale może się nie znam...
Dla reszty dysków utworzą nowe pule i wolumeny uproszczone, więc tam pewnie migawki będą... Da się w prosty sposób zmienić ilość gwarantowanego miejsca na migawki bez (dużego) ryzyka utraty danych??

Ale jak widzę im dalej w las tym bardziej wióry lecą... Sorrki za ilość screenshotów, ale chyba nie ma toola ze wszystkimi opcjami na jednejh stronie...
Czy dla systemowych dysków 2xM.2 SATA lepiej najpierw wybrać pulę z kreatora, ale wtedy mi zostaje trochę ponad połowa miejsca na dane (poniżej),
1704368430205.png

1704368461530.png

1704368522604.png

1704368541408.png

1704369399026.png

czy od razu sformatować jako konfiguracja tradycyjna (kolejne poniżej)??
1704368588858.png

1704368605716.png

1704369074742.png

1704369118495.png

Zasadniczo chyba nie widać różnic, ale... Zapewne są - nie wiem tylko jakie...

Dla reszty tj. 4x2.5"SSD i 8x3.5"HDD planuję utworzyć z kreatora po 1 puli na każdy a następnie wolumeny uproszczone (plus ew. migawki, etc.).

P.S. Przejście między sytemami S i Q miało być taaaakie proste :D
 

Załączniki

  • 1704368555767.png
    1704368555767.png
    50,4 KB · Wyświetleń: 12
  • Clapping Hands
Reakcje: 3Qn
@Ricoland - tak, bardziej chodziło mi o sposób w jaki utworzyć wszystko (typ kreatora) - jakie są różnice i co tracę/zyskuję w zależności od wybranej drogi... Tylko migawki? Czy także sposób odczytu/zapisu, IOPS, szybkość, etc.
Dodatkowo, jak rozumiem, gdzieś na tych pierwszych zainicjowanych dyskach siedzi partycja systemowa (i pewnie SWAP), tak? Ona się rozszerza jakoś dynamicznie? Trzeba to kontrolować??
 
@jerry1333 - tak, zapewne, masz rację. Tylko, że zależnie skąd się wystartuje to kreatory wyglądają inaczej. Finalnie może jest to samo, ale tego nie ma w manualu :(
@Ricoland - staram się robić jak Q przykazał, ale część wydaje mi się nielogiczna/inna/wykluczająca się w porównaniu do używanych rozwiązań S, T i N... Fakt - leciwe, ale jednak :)

To zapewne staje się proste jak się 427 razy postawi takie coś... :) Dla mnie wiele rzeczy jest zagadką, bo nie zajmuję się tym na co dzień. W manualach jest wymienionych wiele rzeczy, ale niestety jak dla mnie chaotycznie - świetnie do celów marketingowych, słabiej przyjazne dla (zaczynającego przygodę z Q) usera... Można poznać wszelkie typy ustawień, ale nie ma nic (lub jest bardzo mało) z zastosowań - doświadczeni użytkownicy/administratorzy nie potrzebują już tej wiedzy, nowicjusze nie mają jeszcze pojęcia co i jak stosować, a przecież nie chodzi o to, by stawiać Nasa pięć razy, bo coś nie tak... Chyba, że ktoś z tego żyje, to rozumiem i jak najbardziej.
Jakbym miał Nasa z mniejszym zróżnicowaniem dostępnych typów pamięci masowej też byłoby łatwiej... :) Tu ciężko (mi) wybrać poprawnie, bo jest tego za dużo (a mówili, że będzie łatwo)...

Dzięki wszystkim za pomoc, przejrzę jeszcze raz i spróbuję. Póki wszystko jest jeszcze tylko na SSD to proces można w miarę szybko powtórzyć ze zmienionymi parametrami (a zależy mi zwłaszcza na ustawieniach systemu, by raz a dobrze to postawić). 30TB danych już czeka na nowy dom :)
 
Gdy ja zaczynałem przygodę z QNAP byłem "ciemny jak tabaka w rogu". W internecie nie znajdowałem odpowiedzi na początkowe problemy. Ale ja należę do tych cierpliwych i postanowiłem że sam to rozkminię.
System inicjowałem tak wiele razy że w końcu po około pół roku QNAP zaczął robić to co chciałem i jak chciałem. Ale i tak jeszcze wiele nauki.
 
@Ricoland Heh. Na pewno :) Ja już miałem jedno podejście do Q kilka lat temu, ale zniechęciło mnie, delikatnie mówiąc, podejście samego Q do pewnych spraw i absolutne oderwanie od oczekiwań (przynajmniej części) użytkowników i rzeczywistości... Mimo, że wtedy byłem mocno zapalony i nawet uczestniczyłem w wielu eventach... Długo by pisać :)
Teraz niejako jestem trochę na Q skazany i chciałbym to robić raz, a dobrze... Reszta wyjdzie w praniu, ale też dużo rzeczy, które wcześniej stały na NASach stoją teraz na jakichś energooszczędnych terminalach i z powodzeniem śmigają :). Wiem także, że dużo można z tym modelem zrobić (sensu wymiana/dodanie hardware), więc pewnie długo będzie w użyciu...
 
No właśnie dla możliwości rozbudowy wybrałem ten model (TVS-882). W ciągu dwóch lat wymieniłem procesor na i5-7700, wymieniłem oryginalne pamięci na Kingstony 2666Mhz 64GB, wsadziłem kartę 2x10Gbit i kartę QM2-2P-384 z dyskami NVME na których postawiłem system i programy, I co najważniejsze QNAP to wszystko "łykną" i chodzi rewelacja. Gdy wypuszczą nowszy model z takimi możliwościami rozbudowy to najprawdopodobniej zmienię swojego.
 
No właśnie, ja większość rzeczy kupiłem z NASem od razu (48GB RAM + QM2, I5-6500 by default), ale NASa musiałem wymienić, bo nie dało się pracować (hałas, wibracje). Trochę poleżał, ale wymieniony model jest prawie bezszelestny (dopóki są SSD - ale tamten "jeździł" po biurku i bez dysków :D).
Widziałem bardzo fajnie zrobione chłodzenie wodne do mojego modelu (jest większy) + i7 - sprzętowo nigdy na Q nie można było narzekać, software'owo - dużo gorzej (wolę nie używać słów uważanych powszechnie za wulgarne czy obraźliwe ;)). Ale te kilka lat zrobiło dużą różnicę (na plus) i teraz wygląda przyjaźniej... A może to ja się zestarzałem i mniej mi przeszkadza...??? ;)
BTW - mimo wielu manuali (tu i w ogóle) przydałoby się jakieś wiki dla poczatkujących - ale "ludzkim głosem" i krok po kroku - inicjalizacja i instalacja, dalsze kroki (firewalle, software must have), itp. z porównaniem za i przeciw. A może jest, tylko ja nie znalazłem, bo szukałem konkretnego rozwiązania...
 
Znam ten cykl i podobne organizowane przez Łukasza jeszcze w F, ale jednak dużo rzeczy brakuje :). Lub, używając właściwszych słów, nie wszystkie scenariusze są przedstawione (na zasadzie: jeśli potrzeba tego to zrób to, ale jeśli czegoś innego to zrób to, tamto, ale nawet nie myśl o tym i następnym :)). Do tego ja, to starej daty - wolę czytać niż oglądać, choć oczywiście w niektórych przypadkach obraz mówi więcej niż słowo pisane. Najczęściej człowiek czyta i ogląda takie rzeczy jak jest zielony i wtedy 10% zostaje w głowie, resztę przyswaja jak dochodzi do ściany :)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. konfiguracja
  2. System nvme
  3. qtier
  4. home
  5. System na RAID
  6. Statyczny
  7. qnap.net.pl
  8. Jakie dyski m.2 nvme
  9. System na ssd
  10. instalacja dysków