Pomoc TVS-1282 - Ponowna inicjalizacja serwera i podział pamięci masowej (M.2 SATA, SSD, HDD, M.2 NVMe)

miwis

Passing Basics
Beginner
2 Styczeń 2011
14
1
3
51
Warszawa
QNAP
TVS-x82
Ethernet
1 GbE
Dzień dobry wieczór,
Ponieważ ostatni raz tworzyłem wszystko od zera kilka lat temu (na QTS 4.x.x) napotkałem właśnie problem (może to zbyt mocne określenie) podczas inicjalizacji serwera TVS-1282 na najnowszym QTS 5.1.4.
Inicjalizacja została przeprowadzona tylko z dyskami M.2 SATA (wpiętymi w płytę) - poprzednio był tam bodajże DataVol z RAID1. Po inicjalizacji i zainstalowaniu systemu okazuje się, że nic już nie ma - co po przeczytaniu kilku artykułów okazało się domyślnym działaniem. W związku z tym, oczywiście, żadne foldery udostępnione nie mogły być utworzone (ale może to i lepiej - okaże się, mam nadzieję, po otrzymaniu informacji od mądrzejszych... ;)). Chciałbym to zrobić raz, a dobrze...

Jako że TVS-1282 posiada dość dużą ilość różnego rodzaju wnęk na pamięć masową, chciałbym go poprawnie skonfigurować (tj. ustalić poprawny podział na pule, wolumeny i (jeśli to możliwe) właściwe lokalizacje folderów udostępnionych).
Informacje na temat dysków:
2x500GB M.2 SATA
4x240GB SATA SSD 2.5"
8x8TB SATA 3.5"
karta QM2-2P + 2x256GB NVMe - jeszcze nie zainstalowana, ale może będzie pomocna??

QNAP został zainicjowany tylko z dyskami M.2 SATA (mniemam, że zainstalował się tam system).

I teraz kilka pytań:
1. Czy partycja systemowa rezerwuje sobie miejsce na tych M.2? Czy można/należy na to przeznaczyć cały RAID1 na M.2? Jeśli nie, to czy można to miejsce dowolnie wykorzystywać, czy należy mieć na uwadze "rozrastanie się" systemu?
2. Czy możliwa jest następująca konfiguracja:
a) system i aplikacje - na M.2 (RAID1);
b) dane "zimne", zasadniczo tylko do odczytu - na 8xHDD (RAID6) lub 2x4x3.5" (RAID5);
c) dane "gorące" - na 4xSSD (RAID5);
d) maszyny wirtualne - na QM2-2P;
ale foldery Public, Multimedia, etc. NIE na dysku systemowym czy puli M.2 (dla Download(s), Home/Homes da się to chyba zrobić z poziomu przeglądarki)?
3. Czy lepiej użyć QTier z 4xSSD i 8xHDD (opcja b) i c))?
4. Czy kolejność tworzenia puli/wolumenów ma znaczenie (zakładając, że system zainstalował się na M.2)?

Czy taka konfiguracja ma sens czy podchodzę do tego od "drugiej" strony?

Pozdrawiam
miwis
 
to jest raczej niewykonalne ze względu na ilość opcji i kombinacji i zmiany w firmware.

powiedzmy dzisiaj zrobimy film o qFirewallu - za rok będzie on nieaktualny bo zmieni się opcja A i B , przełącznik C zostanie wywalony przez producenta. Jest to strata czasu z naszej perspektywy jako forum.
Weź takie Container Station sprzed pół roku, obecnie wygląda ono zupełnie inaczej, opcje są inaczej pogrupowane , layout jest inny. Zostały dodane nowe bajery.

weź durnego notatnika z Windowsa - niby 10 opcji na krzyż - a można z godzinę o nim gadać :)
a jest tam jeszcze z parę ukrytych opcji
 
Rozumiem, ale to chyba takie trochę zboczenie zawodowe - często szkolę ludzi i soft zmienia się średnio raz na kwartał - wszystko (podręczniki, slajdy, ćwiczenia) trzeba od nowa "wyprodukować" na nowej wersji - więc znam ten ból. Z mojej strony mogę tylko zaproponować, by takie must have miały swój kącik - mi np. brakuje std ustawień firewalla na QHora301, dobrych praktyk, poprawnych ustawień, tłumaczeń nie dla inżynierów (oni i tak wiedzą jak to zrobić)... Co ciekawe brakuje też manuali od samego Q (czasem wersje z 2022 roku) co nie pomaga :(. Kontakt z supportem - tylko mailowy/formularz (choć mam gdzieś wizytówki do Panów z supportu z jakichś eventów) też nie zawsze jest szybki (kolejka ticketów) i nie zawsze można wszystko dobrze wytłumaczyć. Trzeba to jakoś pogodzić - pytanie czy w narodzie jest chęć do dzielenia się wiedzą (nie całkowitą of korz) non profit.
I osobiście - uważam, że przy części informacji fajnie by było, gdyby znalazła się opcja: spokojnie, jak Ci nie wyszło/nie działa to zrób od nowa - nie zepsujesz macierzy/danych lub to można ustawić tylko raz, bez utraty danych. To trochę podobnie jak użytkownicy oprogramowania Analytics boją się, że narzędziami read-only popsują bazę danych czy system transakcyjny... Po prostu otrzymują informacje, że nie zepsują danych korpo, ale najwyżej swój raport będą mogli sobie wsadzić tam, gdzie światło nie dochodzi. To pomaga, bo wtedy nie ma presji, że się kliknie nie to i nastąpi Armagedon, wejdą ludzie z IT i "nakrzyczą" :) A i od razu rosną chęci na dalszą "zabawę".

A odnośnie notatnika, to teraz faktycznie można o tym gadać, bo dostał ostatnio tyle "ficzerów", że sam jestem w szoku :)
 
  • Clapping Hands
Reakcje: SiewcaRyżu
Tutoriale są bardzo pomocne ale dla laika który zaczyna przygodę z QNAPem brakuje istotnych informacji, Np: nic o dyskach: jakie, ile; w które gniazdo, na których instaluje się system aby przypadkowe wyjęcie nie rozwaliło systemu. Podobnych pytań jest całkiem sporo. Sam musiałem do tego dochodzić bo albo nie mogłem ifo znaleźć albo nie umiałem. Teraz mogę roboć z QNAPem "cuda" w rozsądnych granicach system działa do bólu.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. System nvme
  2. konfiguracja
  3. qtier
  4. qnap.net.pl
  5. Jakie dyski m.2 nvme
  6. System na ssd
  7. instalacja dysków
  8. home
  9. System na RAID
  10. Statyczny