NAS i wirtualizacja

badziewiak

Enterprise Admin...
Q's Architect
3 Marzec 2015
778
165
43
49
Gliwice
QNAP
TVS-871
Ethernet
1 GbE
Na mojej zabawce TVS-871 i7 16G postawiłem sobie wirtualną maszynę windows 10 pro (trial) wraz z autocadem (trial) i środowiskiem visual studio express 2013. Dysk wirtualnej maszyny to virtIO. Łączyłem się z tym z ogródków działkowych za pośrednictwem darmowego internetu aero 2. Dokładniej to wbijałem się przez serwer openvpn zainstalowanym moim routerze. Zdalny pulpit był na tablecie lenovo yoga 2 1051L Lenovo Yoga Tablet 2-1051L – test :: PCLab.pl. Dołączyłem do tego sprzętową klawiaturę z gładzikiem, która była dołączona do kompletu z tabletem. Ogólne wrażenia: Gdyby aero 2 był bardziej stabilny, to byłoby super. Do pisania kodu w C# dla autocada jest to zupełnie wystarczające. Kompilacja kilkudziesięciu moich projektów trwała ok. 10 sekund (w końcu wirtIO oraz RAID 5 zobowiązuje). Zdalny pulpit na PC podpiętym do tej samej sieci co NAS daje całkowity komfort używania autocada, C# i całej reszty. Z racji sprzętowego wsparcia szyfrowania AES na procku NAS, veracrypt zainstalowany na tej wirtualnej maszynie jest zupełnie nieodczuwalny (szyfrowanie całego dysku).
Żeby nie było: Podkreślam, że wszystko jest w wersji trial, nie spiracone, bla bla bla itp.
Za kilka lat, gdy procek i7 będzie niewystarczający, postawię obok NAS PCta w obudowie mini tower. Karta grafiki będzie zintegrowana, nie pożałuję kasy na mocny procesor i pamięć RAM. Będzie wpięty do routera i spełniał funkcję platformy dla wirtualnych maszyn.
 
  • Lubię to
Reakcje: nightcom
Ja jeszcze windy nie stawialem w NAS na VM, slyszalem ze chodza dobrze. Osobiscie poki co to linuxy mam na VM, w planach Hacintosha + OS X Server + Deploy Studio

Co do drivera to osobno go wrzucales czy jest w pakiecie VMStation?