Pomoc Backup oraz Restore konfiguracji oraz plików systemowych wraz z aplikacjami

s_k

Nowy użytkownik
Noobie
29 Sierpień 2017
7
1
3
40
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam wszystkich.
Od niedawna jestem szczęśliwym posiadaczem serwera TS-251. Z racji ograniczonego budżetu w pierwszej kolejności mogłem sobie pozwolić na zakup samego urządzenia oraz rozbudowę pamięci RAM do 8GB (z myślą o tym iż na początku przygody z NASem wykorzystam zalegające 2 dyski 500GB- zwykłe desktopowe). Podczas wstępnej konfiguracji utworzyłem macierz RAID 0, a na niej 2 wolumeny na pliki systemowe oraz dane. Do dnia dzisiejszego udało mi się skonfigurować urządzenie do zadowalającego stanu- instalacja i konfiguracja aplikacji, użytkowników, dostępów etc... Przyszedł czas na zmianę leciwych pięćsetek na 1 większy dysk (4TB) i późniejszą rozbudowę o kolejne 4TB. Tutaj zaczyna się mój problem- w jaki sposób dokonać backupu całej konfiguracji urządzenia wraz z zainstalowanymi aplikacjami? Oczywiście jeśli jest sposób na stworzenie kopii zapasowej całej zawartości obydwu wolumenów byłoby idealnie, ale priorytetem jest dla mnie stworzenie kopii konfiguracji wraz z aplikacjami i odtworzenie jej na nowym większym dysku.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.3.0262 Build 20170727
Model serwera: QNAP TS-251
 
zrobiłeś RAID 0 - czyli paskowanie -> prędkość -> padnie jeden dysk nie ma nic - z tym nic mądrego się nie zrobi.

pozostaje Ci tylko kopia danych na inny nośnik (USB, inny NAS)
kopia ustawień NAS - dostępna jest w menu QTS.
programy musisz sobie zainstalować jeszcze raz - chyba że wiesz które pliki sobie przekopiować i co poprawić na nowej instalacji QTS
 
Dzięki za szybką odpowiedź. Wybór RAID 0 był świadomy i podyktowany kiepską wydajnością dysków (duży przelot oraz uszkodzone sektory) oraz założeniem, że będą one zamontowane na chwilę tylko po to by zapoznać się ze sprzętem. Następna konfiguracja to z pewnością RAID 1.
 
Podłącze się bo temat podobny.

Mam 2xTS563 z zainstalowanymi dyskami 2x6TB w RAID1

Pierwszy działa i jest masa plików. Na drugim potrzebuję identyczną kopie 1:1
Trzy kieszenie są wolne.
Teoretycznie mogę wyciągnąć dysk z RAID1 i podłączyć nowy w celu odbudowy. Jak odbuduje przenoszę go nowego NAS i wkładam kolejny dysk.
Jednak wolałbym nie ryzykować (chyba, że nie ma ryzyka).

Najbardziej by mi pasowało wsadzenie tych dwóch dysków i ustawienie, żeby zrobił mi QTS idealna kopie. Pytanie czy jest taka możliwość.
Sprzęt działa produkcyjnie i nie może być długich przestojów
 
Nowy problem = nowy temat! LENIU !
Wiem ze powinienem ale ten wydawał mi się w miarę ok.

Nigdy nie testowałem RTRR. Wszystkie ustawienia przejdą wraz z maszynami wirtualnymi?
Danych mam dobre 4TB i szczerze nie chce mi się tego ręcznie robić, a doświadczenie mam takie ze jak rozwalę RAID i jest minimalna szansa, że coś pójdzie nie tak to na 100% tak się stanie. Prawo murphego zawsze działa i czeka na okazję :)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Backup oraz Restore konfiguracji oraz plików systemowych wraz z aplikacjami