Pomoc backup restore ustawień i programów + zmiana puli z raid 0 na raid 1

yakuzz

Nowy użytkownik
Noobie
10 Listopad 2023
4
0
1
39
QNAP
HS-251
Ethernet
1 GbE
Witam,
mam prośbę jak najlepiej dokonać zmiany macierzy w ts-251 z raid 0 na raid 1 i przy okazji wymieniając dyski z 2x 2tb na 2x 4tb z zachowaniem całej konfiguracji systemu (ustawienia sieciowe, systemowe) i programów.
Nie zależy mi na danych na starym dysku- dane idą przez qsync i mogą być ponownie zsynchronizowane. Fajnie jakby struktura folderów do synchronizacji została jeśli to możliwe choć to najmniejszy problem.
Chciałbym utworzyć na nowych dyskach 4tb macierz raid 1 i już się tego trzymać.
Czy jest możliwość zrobić kopię ustawień systemu,sieci, kont użytkowników, programów - mam kilku użytkowników, skonfigurowane regularne kopie hybrid backup, qsync, qvpn , qnap cloud.
Czy jest jakaś opcja zrobienia kopii danych na dysku + danych systemowych i programów o ktorych pisałem i poźniej otworzenia jej na nowej puli już z raidem 1? Moge wszystko wywalić na dysk usb- mam dodatkowy dysk na usb 4tb.
Dziękuje za podpowiedź.
 
a ta kopia z panelu sterowania zachowuje tylko informacje o kontach użytkowników i podstawowe ustawienia sieciowe czy tez inne dane?
po wymianie dysków i przywróceniu takiej kopii co uda mi się odzyskać?
 

Załączniki

  • Zrzut ekranu 2023-11-10 144045.png
    Zrzut ekranu 2023-11-10 144045.png
    122,8 KB · Wyświetleń: 16
ok, a będą wszystkie ustawienia programów?( hybrid backup, qsync, qvpn , qnap cloud.)
jak bym miał przywrócone ustawienia programów to stworzę nową pule pamięci.
Połączono posty:

czy najpierw będę musiał przygotować raid 1 i dopiero na nim instalować programy, konfigurować na nowo wszystko itp.
 
k, a będą wszystkie ustawienia programów?( hybrid backup, qsync, qvpn , qnap cloud.)
Nie.

Akurat jesteś w najbardziej gów..nianej sytuacji - z RAID 0 nie ma wyjścia.
Z jednego dysku, można pójść w góre (do RAID1 , RAID5 .. itd) bez problemów. Ale nie z RAID 0.

Userów możesz exportowac (popatrz do panelu zarządzenia userami i poklikaj po menu tam) - ale nie zrobi to eksportu praw do udziałów , aplikacji etc.
Udziały ? Polecam zrobić sobie screenshoty co jest ustawione (nie zapomnij o ściezkach)
Aplikacje - jeśli mają one export ustawień , to rób. Screenshot z zainstalowanych apek (AppCenter) ?
Maszyny wirtualne, docker - można to wyexportować.

Dane tak czy siak musisz przerzucic poza NASa - żeby je wgrać z powrotem.

Plan akcji:
Robisz sobie screenshoty j/w
Wyłączasz grzecznie nasa.
Wkładasz nowe dyski - stare dyski zostawiasz sobie w razie WUU na jakiś miesiąc
Włączasz nasa - instalujesz, konfigrujesz RAID 1
Odtwarzasz udziały , przywracasz dane i userów
Instalujesz aplikacje, jeśli możliwe przywracasz ustawienia z exportu
 
  • Lubię to
Reakcje: robertrobo
Hejka,
podepnę się do tematu żeby nie pisać tego samego:)
Kolega SiewcaRyżu napisał
Akurat jesteś w najbardziej gów..nianej sytuacji - z RAID 0 nie ma wyjścia.
Z jednego dysku, można pójść w góre (do RAID1 , RAID5 .. itd) bez problemów. Ale nie z RAID 0.
mam na pojedynczym dysku SSD system postawiony w Qnapie i dołożyłem 2 SSD zeby zrobic RAID 1.Przy opcji rozszerz pule-można rozszerzyć/powiększyć pulę o 2 dysk ale nie można postawić RAID 1. Chyba że czegoś nie widzę...Da radę jakos to ogarnąć?czy all od nowa
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. raid 5
  2. raid
  3. System na RAID
  4. Backup systemu
  5. RAID 1
  6. raid 0
  7. Backup ustawień systemowych