cześć :)

asceta

Entry Technician
Q Associate
4 Kwiecień 2017
36
6
8
Kraków
www.asceta.pl
QNAP
TS-x53A
Ethernet
1 GbE
cześć!
nie mam jeszcze QNAPa. Zbieram informacje o platformie, modelach, korzystaniu z nich, możliwości rozbudowy w przyszłości- tak, by podjąć najlepszą decyzję przy zakupie...

NAS będzie używany w domu, do dwóch podstawowych celów (inne są mniej istotne):
1) DLNA / serwer multimediów, do strumieniowania muzyki i filmów (amplituner i TV będą sobie z niego pobierały dane)
2) backup / storage dla urządzeń pracujących w domu (komputery, telefony)

Podłączony do switcha portami 1Gbit (2x1Gbit w LACP? nie wiem jeszcze, czy QNAP obsługuje LACP'a...). Większość urządzeń będzie również podłączona do switcha po miedzi (100Mbit lub 1Gbit), wi-fi zostawiam dla telefonów ;)

Na razie- z opisu produktów i z powierzchownej oceny cen (budżet nie jest u mnie z gumy...) - padło na TS-251A.

- Na razie nie wiem jeszcze, jakie dyski do niego kupić- jakiej pojemności, jakie modele, czy można i czy jest sens używać dysków 'hybrydowych', czy brać pod uwagę dyski 2.5" np. ze względu na mniejsze zużycie energii i niższe temperatury pracy.... (to coś, czego chciałbym się na tym Forum dowiedzieć..)
- Nie wiem, czy mogę dwa dyski podzielić na dwie przestrzenie, jedną z nich skonfigurować w mirrorze (RAID1) na potrzeby przechowywania kopii bezpieczeństwa, drugą w strajpie (RAID0) (lub jako JBOD?) i tam trzymałbym pliki multimedialne. Z RAID0 miałem już kiedyś złe doświadczenia, poziom strat jest znacznie większy niż w przypadku JBOD. Ale może wpływ na wydajność NAS to uzasadnia? do sprawdzenia...
- Nie wiem, jak bardzo chciałbym rozbudować jego pamięć (a na pewno bym chciał- na razie biorę pod uwagę dodanie 2x4GB = 8GB RAM)- bo, choć sporadycznie, to czasem uruchamiałbym na nim środowisko linuxowe, a na stronach www znalazłem informację, że wymogiem jest min. 4GB RAM.. a do tego nie wiem jeszcze, czy wielkość pamięci przekłada się na wydajność urządzenia- czy RAM używany jest jako cache plików?? (rozsądek podpowiada, że pewnie tak..).
- Będę chciał podłączyć go do UPS (APC, z portem USB) i na pewno chciałbym, żeby NAS wyłączał się po określonym czasie od zarejestrowania przerwy w dostawie prądu..
- Będę chciał się dowiedzieć, jak generalnie wygląda tworzenie serwera multimediów (DLNA) na QNAP i czy są jakieś problemy w tej dziedzinie i jak sobie z nimi radzicie. A może nie ma w ogóle?
- Będę sprawdzał możliwość automatyzacji backupów z komputerów (może jest jakieś oprogramowanie z QNAP do tego?) - systemy Win7, Ubuntu i MacOSX Yosemite...

tak czy owak, jest sporo informacji, które chciałbym tu znaleźć. Mam nadzieję, że mi się to uda...

Pozdrawiam wszystkich i życzę miłego dnia!
Arek
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus