Pomoc Czy prędkość transferu na serwer nie jest zbyt niska?

Ediah

Passing Basics
Beginner
14 Listopad 2013
10
3
3
Poznań
QNAP
TS-x20/TS-x21
Ethernet
1 GbE
Witam!
Jestem przed formatowaniem komputera, więc wrzucam wiele GB na NAS i zacząłem się zastanawiać czy transfer plików z komputera na serwer nie jest zbyt niski.
Drugi dzień wrzucam pliki, które są głównie spakowane RARem, zwykle od kilkuset MB do kilku GB i maksymalny transfer jaki występuje to ~32MB/s. Taki transfer występuje również, gdy sieć używam tylko ja.
Laptop, router oraz serwer posiadają karty sieciowe Gigabitowe. Dla pewności poniżej wstawiam linki urządzeń.
Schemat sieci jest prosty. Laptop -> Router -> Serwer.
Zastanawiam się czy to nie jest spowodowane zbyt niską kategorią skrętki między urządzeniami, bo te kable leżą już dobre kilka lat. Tylko nie wiem jak rozpoznać kategorie. Możliwe jest również to, że na serwerze jest jakaś niepotrzebna opcja lub usługa spowalniająca transfer, choć wątpię. Zbyt wolny dysk w laptopie odpada, bo po USB 3.0 bez problemu lecą pliki z transferem ~80MB/s.
Proszę o jakieś sugestie.

Specyfikacje:
Laptop - Asus A55VD
Router - Asus RT-N66U
Serwer - QNAP TS-420
Dyski - 4x Western Digital RED 4TB WD40EFRX

Edit: Zapomniałem dodać, że dyski są w RAID-5 bez bitmapy.
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Oj było wiele razy na forum.

Na wstępie klasyczny błąd w sieci.
Przeczytaj posty:
1) Konfiguracja i połączenie dwóch QNAPów - Post #2
2) Tragiczny przesył danych - czy coś muszę ustawiać? - Post #2

Ponadto TS-420 (na platformie ARM) nie grzeszy mocą obliczeniową a więc jakakolwiek uruchomiona na nim usługa obciążająca procesor również wpływa na prędkość odczytu/zapisu. Sprawdź w specyfikacji jakie maksymalne prędkości może osiągnąć ten model.

Ale są tacy jak @whitemax, którzy mają transfer dwóch kart sieciowych gigabit ~240MB/s - czyt. Netatalk na VirtualBox, natywnym Debianie, lub... - Post #38
 
Tak sądziłem, że coś takiego już było, jednak nie udało mi się znaleźć. Wybaczcie.
Mówiąc o klasycznym błędzie sieci to masz na myśli brak switcha w sieci? Wątpię czy to jest konieczne w moim wypadku. Śmiem wnioskować się, że "test", który wykonałem i opisałem wyżej na nie obciążonym routerze kompletnie niczym wydaje mi się miarodajny. Czy jednak nie?
Znalazłem jakieś amerykańskie testy tego QNAPa i maksymalny zapis na serwer wynosił bez RAIDu ~41MB/s, a z RAIDem-5 ~39MB/s. Cóż... Myślałem, że będzie lepiej.
W tym tygodniu spróbuje jeszcze powyłączać wszystko co się da na serwerze i przedstawie wyniki.
A co z kablami? Odpada zbyt niska kategoria?
Dziękuję za linki i za szybką odpowiedź.
 
Wątpię czy to jest konieczne w moim wypadku.
W Twoim przypadku? W Twoim przypadku jak większości domowych użytkowników na świecie jest popełniony klasyczny błąd, który spowalnia Twoją sieć. A czy zastosowanie switcha rozwiąże Twój problem niskiego transferu, to już nie wiadomo - zależy od urządzeń pracujących w sieci.


Znalazłem jakieś amerykańskie testy tego QNAPa i maksymalny zapis na serwer wynosił bez RAIDu ~41MB/s, a z RAIDem-5 ~39MB/s.
Wyniki z SmallNetBuilder:
awww.smallnetbuilder.com_images_stories_nas_qnap_ts420_qnap_ts420_benchmark_summary.jpg


Cóż... Myślałem, że będzie lepiej.
TS-420 ma zaledwie energooszczędny procesor Marvell 1.6GHz.
Jeśli chcesz mieć lepsze osiągi, to musisz wybierać serwer na platformie Intel.

A co z kablami? Odpada zbyt niska kategoria?
Spowoduje, że interfejs nie będzie pracować w 1gbit a 100mbps (12MB/s). Skoro masz większy transfer to pracuje w gigabicie.

PS. Jak ja przeżywałem ten problem, to miałem pierwszy model serwera QNAP TS-101 i na nim transfer może 6MB/s albo i mniej. A sieć dawała 100MB/s - tylko, że nawet PC by mi wtedy tyle nie pociągnął.
Dopiero zakup TS-109 wniósł odrobinę lepszy transfer do mojej sieci.
 
Wątpię czy to jest konieczne w moim wypadku.
W Twoim przypadku? W Twoim przypadku jak większości domowych użytkowników na świecie jest popełniony klasyczny błąd, który spowalnia Twoją sieć. A czy zastosowanie switcha rozwiąże Twój problem niskiego transferu, to już nie wiadomo - zależy od urządzeń pracujących w sieci.
Oczywiście miałem na myśli tylko tyle, że to może nie przyśpieszyć maksymalnego transferu NAS.

Teraz to wątpię by wyłączenie czegokolwiek zwiększy transfer. Dzięki. Rozwiązany.