Pomoc Jak cofnąć operację 'zwiększenie woluminu/puli'?

ckarol86

Entry Technician
Q Associate
9 Październik 2017
69
6
8
37
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Zwiększyłem sobie wolumin uproszczony dodając kolejny dysk, chcę to cofnąć.

Opiszę co dokładnie zrobiłem bo możliwe że źle to nazywam.

Miałem dysk 4TB, pulę i wolumin uproszczony, tam wgrałem trochę danych i generalnie wszystko działało.
Ale zachciało mi się eksperymentów i postanowiłem dorzucić jeszcze jeden (stary) dysk 1TB i zrobić sobie większy wolumin 5TB.
Kliknąłem zwiększ wolumin, zaznaczyłem nowy dysk 1TB i poszerzyłem pulę (i chyba wolumin też).

Jednak był to zły pomysł na dłuższą metę, bo 4TB do fabrycznie nowy dysk a 1TB to stary dysk, działając w RAID0, stary dysk jest najsłabszym ogniwem - teraz chcę to cofnąć.

Jak zmniejszyć wielkość woluminu/puli żeby odłączyć ten dysk 1TB i z powrotem mieć to co wcześniej, czyli pulę i wolumin na dysku 4TB?
Mam do wyboru opcję: zmień rozmiar woluminu, jeśli zmniejszę go do tych 4 (czy 3,5TB) to będę mógł bezpiecznie wyjąć dysk 1TB bez utraty danych? Skąd NAS będzie wiedział żeby dane przerzucić na ten dysk 4TB a nie rozstawić czegoś na 1TB?
 
Może ktoś mnie skoryguje, ale idea RAID jest taka, że zwiększasz albo zachowujesz pulę pamięci, a zarządzasz woluminami.
I zawsze w górę: RAID 0-1-5-10-20.....
Zgraj dane na coś zewnętrznego i zbuduj pulę i woluminy od nowa na dysku 4 TB.

Tutaj trochę na ten temat: Pomoc - Rozszerzenie puli pamięci RAID 0
Połączono posty:

hmm? JBOD tam jest zbudowany?
 
Może ktoś mnie skoryguje, ale idea RAID jest taka, że zwiększasz albo zachowujesz pulę pamięci, a zarządzasz woluminami.
I zawsze w górę: RAID 0-1-5-10-20.....
Zgraj dane na coś zewnętrznego i zbuduj pulę i woluminy od nowa na dysku 4 TB.

Tutaj trochę na ten temat: Pomoc - Rozszerzenie puli pamięci RAID 0
Połączono posty:

hmm? JBOD tam jest zbudowany?
Tego się obawiam że to się zwiększa a nie zmniejsza :) ale pytam bo może akurat
A co do zgrania na dysk zewnętrzny to tam chcę zrobić, ale niestety kopia na dysk zewnętrzny nie zachowuje uprawnień plików, wszystkie pliki dostają właściciela 'admin' i to znowu powoduje sporo pracy.
 
1690711038963.png

Dlatego po alkoholu i w weekendy polecam nic nie kombinować na przyszłość.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. dysk pliki
  2. wolumin