Pomoc Jak przenieść automatyczne tworzenie folderów użytkowników na inny wolumin (szyfrowany)?

paszczap

Passing Basics
Beginner
26 Czerwiec 2021
14
1
3
41
QNAP
TS-x53D
Ethernet
1 GbE
Cześć! :)

Z tego co zauważyłęm QNAP ma chwalebny mchanizm tworzenia folderów użytkowników w /homes i co więcej tworzy udział home dla zalogowanego użytkownika (czy się mylę)

Jest to super wygodne.
Natomiast chciałbym mieć ten folder przeniesiony na inny wolumin (szyfrowany).
Po to aby dla userów mieć więcej miejsca niż na woluminie systemowym no i aby zapewnić jakieś bezpieczeństwo prywatnych danych.

Da się to jakoś sensownie zrobić? Są jakieś schowane ustawienia do tego?

Czy niestety pozostaje usunięcie folderów domowych i tworzenie ich ręcznie na innym woluminie ( i w ogóle da się coś takiego na szyfrowanym? )

Z góry dzięki kążdemu, kto spróbuje pomóc :)


Wersja oprogramowania Firmware: x.x.x Build 20YYMMDD
Model serwera: QNAP XX-XXX
 
panel sterowania -> uprawnienia -> users -> guzik foldery domowe i zmieniasz wolumin a potem z ssh najwygodniej rsync z dodaniem parametru --numeric-ids aby zachowało uprawnienia
 
panel sterowania -> uprawnienia -> users -> guzik foldery domowe i zmieniasz wolumin a potem z ssh najwygodniej rsync z dodaniem parametru --numeric-ids aby zachowało uprawnienia
Dzięki :)
To pierwsze znalazłem. Natomiast mam kilka pytań:

1) Czy jak zmienie tam wolumin, to przeniesie mi foldery userów na inny wolumin (i ten fajny mechanizm linkowania udziału home danego usera do jego domowego?) Czy może utworzy dla każdego usera jego folder na nowym i dane trzeba przenieść? Czy może to ustawienie zadziała tylko dla nowych userów?


2) Co miałeś na myśli podając mi linka do FAQ, jak połączyć się przez SSH z QNAPem?
Żeby sobie ręcznie poprzenosić dane ze starego wolumenu na nowy?

3) Czy nie bedzie problemu z logowaniem się na QNAPa, jeśli wolumin na który przeniosę homes jest zaszyfrowany (podłączam go po zalogowaniu się)?
I czy w ogóle to będzie działać w ten sposób. Pytam bo mam problem z Multimedia Console, która ma jako źródła multimediów podane foldery z zaszyfrowanego woluminu i za każdym raziem po odpaleniu NASa muszę się logować, podłączać wolumin a potem ręcznie wpisywać kilkanaście folderów źródeł, bo MC sobie resetuje te ustawienia :/ Stąd pytanie czy nie będzie tutaj takiego problemu?
( Udzielamy pomocy - Szyfrowanie wolumenu - reset ustawień folderów po odszyfrowaniu )
 
AD2. link na bazie słowa ssh sam się tworzy :). i tak przenieść ręcznie za pomocą rsync
AD1. przeniesie katalogi domowe dla każdego usera
AD3. nie będzie problemu z logowaniem ale przykładowo aby Qsync działał to musi być ten wolumin odszyfrowany
 
AD2. link na bazie słowa ssh sam się tworzy :).


i tak przenieść ręcznie za pomocą rsync
dlaczego przez rsync?
Tu się zgubiłem, bo poniżej piszesz, że QNAP sam przeniesie katalogi userów:
AD1. przeniesie katalogi domowe dla każdego usera


AD3. nie będzie problemu z logowaniem ale przykładowo aby Qsync działał to musi być ten wolumin odszyfrowany
No tak... Zastanawia mnie tylko, czy Qsync i inne aplikacje będą robić takie jaja jak Multimedia Console / QuMagie ...
 
@grzenio wybrałem po prostu nowy wolumin dla homes i je przeniósł bez problemu.

Problem jednak tkwi w tym że po restarcie serwera zmienia mi lokalizację udziału home i homes. przez co są puste. Wtedy musze ponawiać operację. Czyli za każdym restartem to samo.
Myślę, że to przez to, że nie radzi sobie z voluminami szyfrowanymi poprawnie.

Multimedia też przeniosłem i też jest podobny problem.

Tj. w wypadku multimediów przeniosłem folder za pomocą mv i odpowiednio przeedytowałem smb.conf

I tu to samo, za każdym razie po starcie QNAPa muszę ręcznie dodawać źródła multimediów do Multimedia Console, bo jest tam pusto :/
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. home foldery