Pomoc Mapowanie udziałów w Ubuntu

Franz1906

Nowy użytkownik
Noobie
25 Listopad 2018
9
1
3
38
Sosnowiec
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam. Mam następujący problem. Po aktualizacji Ubuntu nie mam dostępu do plików na NAS. Wszystkie pliki mają jako właściciela "root", przez co są nieedytowalne z poziomu zwykłego usera. Wcześniej nie było z tym problemu.

Montowanie udziałów robię w fstab za pomocą polecenia:

//192.168.0.100/Multimedia /home/franz/NAS/Multimedia cifs username=xxx,password=xxx,auto 0 0

Username i password to dane użytkownika z NASie. User ma możliwość także edycji i zapisu.

Wcześniej działało na takich samych ustawieniach, pytanie co teraz robię nie tak.

Jak próbuję ręcznie podmontować udział jako zwykły user w Ubuntu:

mount: /home/franz/NAS/Multimedia: operacja dozwolona tylko dla roota

Katalogi, do których chcę montować zawartość serwera (np. home/franz/NAS/Multimedia) tworzę z poziomu zwykłego usera i właścicielem jest user, a nie root. To występuje tylko w plikach wewnątrz tych katalogów.

Co robię źle?

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.6.0805 Build 2018/12/28
Model serwera: QNAP TS-251A
 
w fstab mam :
//192.168.88.248/DATA2/Filmy/ /PC/NAS cifs iocharset=utf8,credentials=/home/marek/.smbcredentials,uid=1000,gid=1000,_netdev 0 0

uid to id usera który ma mieć access, jak jestes zalogowany jako on w konsoli ubuntu wpisz id
gid - id grupy - jak znalesc ? jak wyzej

upload_2019-2-23_21-35-20.png


/home/marek/.smbcredentials - to prosty plik txt zawierający 3 linie
domain=ts453pro
username=KontoZQnapa
password=....
 
Dodałem uid oraz gid i działa, ale teraz zastanawia mnie reszta.
Parametr _netdev ogarniam, kodowanie znaków podobnie.

Ale jaka jest różnica pomiędzy username i password podawanym bezpośrednio, a przez plik .smbcredentials
W Twoim pliku jest nazwa domeny, co mi to da? Przeglądam teraz net i nie wszyscy to dodają.