Pomoc Podłączenie dysku WD z dekodera (zablokowany?) do NAS QNAP

D

Damian9876

Guest
Cześć. Sytuacja jest następująca. Wymieniłem dekoder TV na nowszy model, a stary nie muszę oddawać usługodawcy TV. Rozkręciłem go z ciekawości bo wiem, że miał dysk 500GB w sobie - nagrywałem tam programy które nie zdążyłem obejrzeć, albo jak coś leciało w tym samym czasie itd. Okazało się, że to dysk WD Green 500GB (a dobrze znam tą markę i mam już 2 dyski WD Red). Pomyślałem, że mogę taki dysk dołączyć do NAS. Jednak najpierw chciałem go sprawdzić. Podłączam go przez kieszeń USB do laptopa. Windows wykrywa dysk w "Zarządzaj dyskami" ale nie pokazuje jego pojemności i w jakim stopniu jest zapełniony. Na danych w żaden sposób mi nie zależy, najchętniej bym dysk wyzerował. Dysk nie jest zainicjowany, klikaj Zainicjuj i wyskakuje "Błąd CRC". Zrobiłem sprawdzenie dysku SMART. Jeden program nie odczytał informacji o dysku. Inny program pokazał 100% bad sectorów. Niemożliwe - tak jakby cały dysk padł a chwilę wcześniej działał idealnie w dekoderze. Co ważne, pierwszy sector dysku również był jako bad sector - ten który zawiera informacje o dysku. No nic, próbowałem go wyzerować programami z poziomu Windowsa. Znowu, jeden program sobie nie poradził z odczytem, inny zawiesił się na 1% i dalej nie ruszył, po długiej chwili jakiś error. To był bodajże program Killdisk. Spróbowałem nawet zrobić spoza Windowsa, zrobiłem bootowany z pendrive program MHDD i uruchomiłem go przed windowsem. Program również nie dał rady - przynajmniej dysk był widoczny. Mam podejrzenia, że to może dlatego, że korzystam z przejścia SATA-USB 3.0. Chociaż dyski WD Red w ten sposób idealnie się zainicjowały, sformatowały - więc może nie tu leży problem. Nie jestem w stanie do laptopa inaczej podłączyć dysków 3,5". Czytałem kiedyś też sporo o tych dyskach, jedyna pomoc jaką kiedyś uzyskałem to, że takie dyski producenci dekoderów jakoś blokują i lepiej sobie darować ich przystosowywanie do PC-tów. Problem powrócił gdy myślę o NAS. Co jeżeli taki dysk wrzucę do QNAP? Będzie działał? A może wcześniej trzeba go wyzerować - tak bym z resztą wolał - z laptopa przez Windowsa, tylko jak? Mam nadzieję, że znajdzie się osoba która będzie w stanie mi pomóc.
 
Jeśli dekoder Nc+ (wcześniej n+) to dyski są encrypted. w związku z tym, że materiał nadawany przez usługodawcę jest płatny.
Ja używałem kiedyś do czyszczenia WD Clear, albo softow od producenta dysków w tym wypadku będzie WD, i ichnim softem czyściłem dysk/zerowałem/skanowałem.
W jednym wypadku pomogło wgranie nowego firmware, ale to było wieki temu (dobre 15+ lat temu) i firmware do dysków był bardziej udostępniany na stronach producentów. Dziś jedynie spotykam się z firmware do dysków w fabrykach, które robią składaki (Apple, EMC2 itd.)
 
  • Lubię to
Reakcje: kaktus
Dobra, czyli jednak pierwszym krokiem przed podłączeniem dysku do QNAP będzie jego przygotowanie z windowsa czyli zerowanie.

wyzeruj pierwsze 512Mb dysku i powinno działać, chyba że dysk jest zaszyfrowany i trzeba go odblokować tam gdzie został zaszyfrowany :)

Ale jak to zrobić? Czym konkretnie, jakim programem, jak podłączyć dysk do takiego zerowania? Potrzebuję szczegółów bo już moje metody zerowania opisane wyżej zawiodły.

Ja uzywalem kiedys do czyszcznie WD Clear, albo softow od producenta dyskow w tym wypadku bedize WD, i ichnim softem czyscilem dysk/zerowalem/skanowalem.

Dysk to WD GreenPower WD500AVVS. Próbowałem coś podziałaś oprogramowaniem ze strony WD ale nic nie pomogło. Czego konkretnie użyłeś i w jaki sposób dysk był podłączony do komputera podczas tego procesu?

Próby zerowania z laptopa przez kieszeń USB już sobie dawno darowałem. Jednak spróbuję jeszcze raz. Liczyłem że może QNAP jakoś rozgryzie ten dysk...
 
Spróbuję z programem ZU BETTA. Wszystkie strony go opisujące są po rosyjsku niestety. Znalazłem program, ale wersję 32 bit, aktualnie szukam 64bitowej.
Co dziwne, aplikacje do zarządzania dyskiem ze strony WD (np. WD Align do partycjonowania) w ogóle dysku nie widzą. Czary mary z tym dyskiem.
Przeskanowałem Crystaldisk info i pokazuje stan dysku jako "dobry". Inne programy kiedyś wyświetlały 100% bad sectorów. Załączam screena.
 

Załączniki

  • Przechwytywanie.PNG
    Przechwytywanie.PNG
    35,9 KB · Wyświetleń: 56
Ponieważ dysk pewnie ma ATA Password - dlatego jest "niewykrywalny" po podłączeniu do obcego urządzenia. Walcz, jak masz siły. Tylko czy to ma sens - bo 500GB używanego Seagate wyrwiesz na allegro za 80 zł.
Możesz jeszcze spróbować kupić uszkodzony mechanicznie ze sprawną elektroniką i ją podmienić do swojego.
 
Powrócę jednak do tematu. Podpiąłem ten dysk do mojego QNAPA. Testy pokazują dysk jako "dobry", testy prędkości są okej, raport SMART też jest OK.
Bardzo mnie to ucieszyło, daję tworzenie nowego pojedynczego woluminu na tym dysku, dostaję ostrzeżenie, że będzie on wymazany, daję ok, po dłuższej chwili błąd - Nie powiodło się tworzenie puli pamięci. Kolejna próba - tym razem błąd Serwer nie odpowiada. Dam radę dodać ten dysk do serwera?

edit:
Na maila dostałem jeszcze takie ostrzeżenia :/
Level: Warning
Host: Drive4 Read I/O error, ABORTED COMMAND sense_key=0xb, asc=0x0, ascq=0x0, CDB=28 00 00 00 00 00 00 00 08 00 .
Level: Warning
Host: Drive4 Read I/O error, ABORTED COMMAND sense_key=0xb, asc=0x0, ascq=0x0, CDB=28 00 00 00 01 a0 00 00 08 00 .
Level: Warning
[Host: Drive4] The scanning is stopped by user. 867 bad block(s) found.
 
W jednym wypadku pomogło wgranie nowego firmware, ale to było wieki temu (dobre 15+ lat temu) i firmware do dysków był bardziej udostępniany na stronach producentów. Dziś jedynie spotykam się z firmware do dysków w fabrykach, które robią składaki (Apple, EMC2 itd.)
Nowe dyski są chyba zabezpieczone firmwarem.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. https://forum.qnap.net.pl/threads/pod%C5%82%C4%85czenie-dysku-wd-z-dekodera-zablokowany-do-nas-qnap.6944/