Pomoc Podsieć pod urządzenia IoT oraz backup - prośba o podpowiedź.

GoRo33

System Engineer
Q Specialist
24 Sierpień 2016
163
17
18
37
Szczecin
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Cześć

Od dłuższego czasu w ramach rozrywki i oderwania od rzeczywistości programuje sobie mikrokontrolery AVR i tworzę własne projekty IoT w domu. Do jet pory korzystuałem z komunikacyjni między urządzeniami przy pomocy Bluetootch lub ZWave oraz OPENhab postawionym na malince jako centrum sterowania i realizowanej na zupełnie innej sieci LAN z routerem bez dostępu do internetu. Możliwość sterowania przełącznikami była tylko kiedy przełączyłem się z 1 do 2 sieci Wi-Fi.

Alee.... skoro mój Qnam pozwala zainstalować OPENhab na swoim systemie i dzięki Docerkowi mogę postawić prosty serwer MQTT chciałem zacząć korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez niego. Ponieważ protokół MQTT - w formie jaką potrafię wykorzystać jest nieszyfrowany chciałem odseparować sieć LAN dla domowników i sieć LAN pod przełączniki (no i może backup)- kwestie bezpieczeństwa bo słabo widzę że jakiś "hakier" włamie mi się do sieci i będzie sterował moim światłem lub ogrzewaniem hmmm.

Tyle słowem wstępu:uf:

Koledzy administratorzy sieci i spece od LAN na Qnap. Proszę o informację jak na Qnapie mogę ustawić Virtual Switch aby stworzyć następującą sieć:

- interfejs Ethernet 1 - adresacja 192.168.1.x + główna brama systemu z dostępem do internetu = Tutaj mam własny router podpięty pod modem operatora, który robi za główny punkt dostępowy Wi-Fi oraz firewall.

- Interface Ethernet 2 - Adresacje - no właśnie jaka? 192.168.20.x ? - Pod ten interfejs mogę podpiąć inny router Wi-Fi będący siecią dla mikrokontrolerów i ewentualnie serwera backup. Ale co najważniejsze muszę mieć przekierowanie pewnych portów z Ethernet 1 do Ethernet 2, ponieważ jeśli OPENHab będzie działał z przełącznikami w sieci 2 to chciałbym mieć do niego dostęp z zewnątrz sieci wewnętrznej a internet będzie ustawiony na Ethernet 1. Tak samo serwer LDAP, który mam ustawiony na serwerze realizującym backup dla Qnapa musi komunikować się z urządzeniami w domowej sieci LAN a chciałbym go przenieść do sieci odseparowanej. No i trzecia sprawa czyli serwer czasu jaki - potrzebuje aby urządzenia w 2 sieci mogły komunikować się na wyznaczonym porcie z serwerem czasu z internetu.

Reasumując chciał bym stworzyć dwie niezależne sieci LAN, gdzie Qnap realizowałby przekierowania komunikacji 3 różnych portów z jednej sieci do drugiej. A po za tym nie byłaby możliwa komunikacji pomiędzy tymi sieciami.

Czy da się tak zrobić? Jeśli tak to jak? NAT'em, moskiem w virtual Switch'u?

Z Góry dziękuję za odpowiedź! :s
 
Cześć kolego włącznik światła oparłeś o Iot? Rozumiem że obsługę też masz ze "ściany"?
Przełączniki różnego rodzaju. Jest taki fajny mirokontroler ESP8266 z wbudowanym WiFi wiec budując na tym układzie możesz wszystko spiać po sieci razem. Włączniki światła działają zarówno na sygnał z LAN jak i na zwykły przełącznik.

Dla tego chciałbym zrobić oddzielną sieć LAN.

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka
 
A masz jakieś doświadczenia odnośnie Qiot ? Jakieś apki z rasberry? Wiem że to pytania nie do Twojego tematu sorry ale wkrótce zamierzam sobie kupić Qnapa i łączyć go z rasberry albo arduino a nie mam żadnej wiedzy jak to wygląda w Qnapie. Widziałem jedynie ten krótki filmik i opis na stronce Qnap. Pozdro
 
A masz jakieś doświadczenia odnośnie Qiot ? Jakieś apki z rasberry? Wiem że to pytania nie do Twojego tematu sorry ale wkrótce zamierzam sobie kupić Qnapa i łączyć go z rasberry albo arduino a nie mam żadnej wiedzy jak to wygląda w Qnapie. Widziałem jedynie ten krótki filmik i opis na stronce Qnap. Pozdro

Mam nadzieje że Admini z wyrozumiałością podejdą to of-topa :D

Jeśli chodzi o Qnapowy Qiot Suit, to nie korzystam z niego. Jako hub do urządzeń i baza danych z czujników korzystam z OPENHab, jak dla mnie jeden z najlepszych systemów do automatyki - ale trzeba się trochę pobawić podczas instalacji żeby wszystko ładnie śmigało. Tutaj możesz wykorzystać różne protokoły transmisji i np postawić sobie w Dockerze kontener z brokerem MQTT. Dodatkowo prosto z pudła masz Domotiz.

Ewentualnie możesz postawić w Virtual Station Ubuntu i do niego podpisać urządzenia. Wszystko zależy co chcesz uzyskać i jakie projekty chcesz zrobić. Osobiście dla mnie Raspberry to był serwer pod aplikacje, bo robię proste urządzenia do sterowania domem i nie chciałem poświęcać bądź co bądź drogiego komputerka na np. stację pogodową.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. mqtt
  2. https://forum.qnap.net.pl/threads/podsie%C4%87-pod-urz%C4%85dzenia-iot-oraz-backup-pro%C5%9Bba-o-podpowied%C5%BA.22031/