Pomoc Problem z pulą pamięci i wolumenem

D2mian

Nowy użytkownik
Noobie
21 Styczeń 2022
2
0
1
39
QNAP
TVS-ECxx80
Ethernet
10 GbE
Witam,
Mam problem z pula pamięci oraz znajdującym się na niej wolumenem (QNAP TVS-ES2480U-SAS-RP).
Pula pamięci o rozmiarze 29,07TB; przydzielony rozmiar 209,56GB; nieprzypisany rozmiar 28,87TB. Wolumen który znajduje się na ten puli ma pojemność 28TB. Obecnie stan przedstawia się następująco:
- Pula pamięci 1 status BŁĄD
- Wolumin Pełny odmontowany i nie widać jego pojemności (wolumin złożony na RAID 5)

Całośc problemu powstała po pojawieniu się błędu:
Błąd 2022-01-20 11:46:42 System 127.0.0.1 Storage & Snapshots Cache Acceleration [Storage & Snapshots] Failed to initialize SSD cache.
To spowodowało usunięcie dysków ssd na których był cache... Po restarcie qnap'a rozjechały się pule i woluminy z raidami.

Po SSH i wpisaniu:
md_checker - widać wolumen
mdadm -AfR /dev/md2 /dev/sdd3 /dev/sdn3 /dev/sdu3 /dev/sdt3 /dev/sde3 ta komenda pomyślnie złożyła RAID

natomiast nie jestem w stanie zamontować wolumenu przy użyciu komendy mount -t ext4 /dev/md2 /recovery

Jak sobie poradzić z tym problemem tak żeby udało się odzyskać dane???

Czy ewentualnie przełożenie dysków z których złozony jest RAID do drugiego QNAP'A QNAP TVS-ES1680U-SAS-RP będzie bezpieczne i pozwoli odzyskać dane szybciej???

Z góry dziękuję za pomoc.
 
A jest podejrzenie że SSD read-write mogło być przyczyną takich wydarzeń?
U mnie RAID 1 odmontowany bez żadnych powodów typu utrata zasilania czy wyprzedzających wcześniej błędów.
Żadne "Sprawdź system plików" nie pomaga. Support QNAP nie odpowiada.
Pojawiło się to po podpięciu karty PCIE z dyskiem 2TB NVME pracującej jako pamięć wspomagająca SSD w trybie RW.
Na razie TS-253D pracuje jako testowy przez zakupem do firmy rozwiązania 8 zatokowego ... i nie wróży to dobrze kiedy RAID jest odmontowywany bez żadnego powodu czy sygnalizacji użytkownikowi przyczyny.
Na sieci pełno takich przypadków.
 
SSD CACHE RW nie jest dedykowany dla celów backupu. Tylko np. kiedy korzystasz z zasobów do przewalania jakiś multimediów i potrzebujesz szybszych prędkości.
Cache RW wszędzie, czy to maszyna wirtualna czy cache dla woluminu w przypadku wahnięcia zasilania spowoduje utratę danych.
1643871005537.png


Miałem kiedyś maszynę wirtualną na dyskach NVMe z pełnym włączonym cache, serwer bez UPS :)
Wytrzymało to wszystko do następnego wyłączenia prądu.

Teraz mam UPS, a cache używam tylko odczyt.
Połączono posty:

U mnie RAID 1 odmontowany bez żadnych powodów typu utrata zasilania czy wyprzedzających wcześniej błędów.
Pojawiło się to po podpięciu karty PCIE z dyskiem 2TB NVME pracującej jako pamięć wspomagająca SSD w trybie RW.
Na sieci pełno takich przypadków.
Czytaj co napisałem. CACHE RW nie jest dla wszystkich zastosowań!!!
 
A jest podejrzenie że SSD read-write mogło być przyczyną takich wydarzeń?
U mnie RAID 1 odmontowany bez żadnych powodów typu utrata zasilania czy wyprzedzających wcześniej błędów.
Żadne "Sprawdź system plików" nie pomaga. Support QNAP nie odpowiada.
Pojawiło się to po podpięciu karty PCIE z dyskiem 2TB NVME pracującej jako pamięć wspomagająca SSD w trybie RW.
Na razie TS-253D pracuje jako testowy przez zakupem do firmy rozwiązania 8 zatokowego ... i nie wróży to dobrze kiedy RAID jest odmontowywany bez żadnego powodu czy sygnalizacji użytkownikowi przyczyny.
Na sieci pełno takich przypadków.
Nie jesteś sam, u mnie najpierw wywaliło jakiś błąd, a po próbie odmontowania w celu ponownego przyłączenia niestety ale opcja niedostępna ;/
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. odmontowany
  2. jak zamontować wolumen
  3. Wolumen Odmontowany
  4. pojemność wolumenu
  5. tylko odczyt
  6. raid do firmy
  7. sprawdź system plików
  8. wolumin odmontowany
  9. pula pamięci błąd
  10. https://forum.qnap.net.pl/threads/problem-z-pul%C4%85-pami%C4%99ci-i-wolumenem.38994/
  11. pula pamieci czy wolumen
  12. lun odmontowany
  13. nieprzypisany
  14. jak zamontować raid
  15. qnap wolumin pełny problem
  16. pula pamięci
  17. TS-253D m.2
  18. wolumin nieprzypisany
  19. wolumin pełny