Pomoc Problem ze zmapowaniem dysków z QNAPA w Windows 7 PRO 64, gubi się mapowanie?

BigMarBar

Entry Technician
Q Associate
2 Czerwiec 2014
30
7
8
44
QNAP
TS-x20/TS-x21
Ethernet
1 GbE
Nie umiałem nazwać prawidłowo tego tematu ale sprawa wygląda tak. QNAP TS-420 podłączony jest do sieci lokalnej kabelkiem przez switcha. W sieci pracuje 5 komputerów. Na dwóch komputerach z Windows XP HE zmapowałem wszystkie 4 dyski z QNAPA i oznaczyłem opcję "połącz ponownie przy logowaniu". Gdy wyskakiwało logowanie do dysku (po ponownym uruchomieniu komputerów) to podawałem jako użytkownika administratora z jego hasłem. Jest to jedyny użytkownik w QNAPIE. Wszystkie ustawienia mam standardowe bo korzystam tylko z tego NASA jak ze zwykłego dysku sieciowego. I wszystko na tych dwóch komputerach działało prawidłowo i mogłem na nich korzystać z tych 4 dysków z QNAPA.

Problem zaczął się od razu gdy do sieci podłączyłem 6-ty nowy komputer z Windowsem 7 64 PRO. Gdy chciałem w nim zmapować dyski z QNAPA to od razu wyskakiwały mi komunikaty, że Windows 7 nie pozwala na podłączenie do tego samego zasobu przy użyciu tych samych poświadczeń, czy jakoś tak. Nie miałem czasu w to wnikać więc zostawiłem sobie tylko zmapowany jeden dysk z QNAPA. I korzystałem z niego normalnie - tak samo jak na pozostałych dwóch komputerach z Windowsami XP. Po dwóch/trzech dniach nie mogłem się zalogować z żadnego komputera na żaden dysk tego do tego QNAPA i Qfinder nie widział NASA w sieci i jedynie pomogło przytrzymanie na QNAPIE przycisku power przez 5 sekund, wyłączenie go i ponowne włączenie. Pozostałe zmapowania dysków do innych komputerów działają cały czas normalnie. Sytuacja zaczęła się regularnie powtarzać co 2-4 dni. Odłączyłem mapowanie z tych dwóch komputerów z Windowsami XP i zostawiłem tylko zmapowanie jednego dysku w tym nowym komputerze z Windows 7 i sytuacja ciągle się powtarza. Jakby ten komputer z Windows 7 zawieszał mi QNAPA. Co więcej nie korzystam z tego dysku intensywnie, tylko od czasu do czasu coś na niego/z niego skopiuję.

Proszę, czy ktoś może coś podpowiedzieć bo akurat ten komputer z Windows 7 jest nowy i to na nim chciałbym pracować. Sam komputer działa prawidłowo, tylko nie działają te zmapowane dyski z QNAPA. To znaczy co kilka dni się wieszają.
 
How-To - Mapowanie udziałów sieciowych w Windows Vista i nowszym
Robisz skrypt numer 3 i do autostartu. Usuwasz poprzednie swoje zamapowane dyski. Uruchamiasz skrypt.

U mnie wygląda on tak MapDrives.vbs:
Kod:
Option Explicit
Dim objNetwork
Dim strServer, strUser, strPwd
Dim strRemotePath()
Dim strDriveLetter()

Const iMapTotal = 12
Redim strRemotePath(iMapTotal)
Redim strDriveLetter(iMapTotal)

Set objNetwork = CreateObject("WScript.Network")

strServer = "192.168.1.10"
strUser = "admin"
strPwd = "haslo"

strDriveLetter(0) = "Z:"
strDriveLetter(1) = "Y:"
strDriveLetter(2) = "U:"
strDriveLetter(3) = "R:"
strDriveLetter(4) = "Q:"
strDriveLetter(5) = "X:"
strDriveLetter(6) = "S:"
strDriveLetter(7) = "V:"
strDriveLetter(8) = "W:"
strDriveLetter(9) = "T:"
strDriveLetter(10) = "P:"
strDriveLetter(11) = "M:"
strRemotePath(0) = "\\" & strServer & "\Pool"
strRemotePath(1) = "\\" & strServer & "\Download"
strRemotePath(2) = "\\" & strServer & "\Private"
strRemotePath(3) = "\\" & strServer & "\Backup"
strRemotePath(4) = "\\" & strServer & "\QNAP"
strRemotePath(5) = "\\" & strServer & "\Development"
strRemotePath(6) = "\\" & strServer & "\StockPhotos"
strRemotePath(7) = "\\" & strServer & "\vm"
strRemotePath(8) = "\\" & strServer & "\Web"
strRemotePath(9) = "\\" & strServer & "\tftproot"
strRemotePath(10) = "\\" & strServer & "\Public"
strRemotePath(11) = "\\" & strServer & "\Multimedia"

Dim objPing, objRetStatus
Dim Ping

Ping = False
Do while Ping = False
	set objPing = GetObject("winmgmts:{impersonationLevel=impersonate}").ExecQuery _
		("select * from Win32_PingStatus where address = '" & strServer & "'")

	For Each objRetStatus in objPing
		If IsNull(objRetStatus.StatusCode) or objRetStatus.StatusCode <> 0 Then
			Ping = False
		Else
			Ping = True
		End if
	Next
Loop

Dim iCnt
For icnt = 0 to iMapTotal -1
	objNetwork.MapNetworkDrive strDriveLetter(iCnt), strRemotePath(iCnt),,strUser,strPwd
Next

Wscript.Quit
 
  • Lubię to
Reakcje: BigMarBar
Win + R -> cmd -> net use
wynik wklej na forum

a co masz popisane w skryptach/czy tam innych metodach logowania ?

Nic dziwnego. Używałem zwykłego mapowania spod Windowsa - ppm na moje miejsca sieciowe i mapuj dysk.
net use:
net use.jpg
Zrobiłem ten skrypt pod siebie i działa

Kod:
Option Explicit
Dim objNetwork
Dim strServer, strUser, strPwd
Dim strRemotePath()
Dim strDriveLetter()
Const iMapTotal = 5      ' Ile udzialow do mapowania
Redim strRemotePath(iMapTotal)
Redim strDriveLetter(iMapTotal)
Set objNetwork = CreateObject("WScript.Network")
' Set Server, Username and Password
strServer = "nasdddc45"      ' Wprowadz nazwe swojego NASa w sieci
strUser = "mojadmin"  ' Wprowadz login na ktory ma sie zalogowac
strPwd = "mojehaslo"     ' Wprowadz haslo dla uzytkownika podanego wyzej
' Define Drive Letters and Remote Path
strDriveLetter(0) = "Z:"
strDriveLetter(1) = "Y:"
strDriveLetter(2) = "X:"
strDriveLetter(3) = "W:"
strDriveLetter(4) = "V:"
strRemotePath(0) = "\\" & strServer & "\Public"
strRemotePath(1) = "\\" & strServer & "\Drive 1"
strRemotePath(2) = "\\" & strServer & "\Drive 2"
strRemotePath(3) = "\\" & strServer & "\Drive 3"
strRemotePath(4) = "\\" & strServer & "\Drive 4"
' Sprawdz czy jest polaczenie z siecia, jesli nie ma, zapetl probe zamapowania udzialow.
' (Ten skrypt pozwoli poczekac az zostanie nawiazane polaczenie z siecia przewodowa lub bezprzewodowa i az uruchomi sie usluga Windows Firewall)
Dim objPing, objRetStatus
Dim Ping
Ping = False
Do while Ping = False
    set objPing = GetObject("winmgmts:{impersonationLevel=impersonate}").ExecQuery _
          ("select * from Win32_PingStatus where address = '" & strServer & "'")
    For Each objRetStatus in objPing
        If IsNull(objRetStatus.StatusCode) or objRetStatus.StatusCode <> 0 Then
            Ping = False
        Else
            Ping = True
        End if
    Next
Loop
' Mapuj dyski
Dim iCnt
For icnt = 0 to iMapTotal -1
    objNetwork.MapNetworkDrive strDriveLetter(iCnt), strRemotePath(iCnt),,strUser,strPwd
Next
Wscript.Quit
Mój komputer wygląda teraz następująco:
Mój komputer.jpg

Teraz tylko muszę przetestować czy po kilku dniach NAS się znowu zawiesi czy nie. Na razie dziękuję :)
 
  • Wow
Reakcje: Silas Mariusz
Ja też kiedyś miałem taki "zły" komputer w sieci. Okazało się, że miałem na nim zapamiętane połączenia z danym userem i dlatego, po podłączeniu go do sieci, ten user już nie mógł mapować udziałów na innym komputerze... Dostawałem dokładnie taki komunikat, jak wspominałeś.
Zrobiłem net use na "złym" :) komputerze i usunąłem wszystkie zmapowane udziały (przez przełącznik delete). Potem mapowałem udziały zwykłym skryptem typu BAT (z poleceniami net use) uruchamianym z harmonogramu zadań Windows.
Wyżej proponowany skrypt jest sprawniejszym rozwiązaniem :)
 
  • Lubię to
Reakcje: BigMarBar

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Option Explicit
  2. skrypt logowania
  3. skrypt logowania i mapowania