Pomoc Proszę o sugestie / pomoc TS-864eU-4G-4G i 6x HDD

TIX

Nowy użytkownik
Noobie
12 Czerwiec 2019
9
2
3
44
Olsztyn
QNAP
TS-x64
Ethernet
1 GbE
sprzęt dziewiczy, TS-864eU-4G + 4G i 6x HDD IronWolf - dwie zatoki jeszcze wolne

potrzebuje to jakoś logicznie zagospodarować - sprzęt do backupu - dwie VM -ki
2x Win2022 srv std, do przechowania i udostępnienia (około 10 userów) pliki pakietu office, dxf, pdf.

Do wzięcia są licencje xopero ( bardzo fajne rozwiązanie ze względu na "niewidoczność" dla usera) - raczej przy nim chcę pozostać.

Kwestią do rozwiązania jest przestrzeń dyskowa - najpewniej będzie to RAID 5 ale chętnie wysłucham też innych głosów :D

Dysków jest jak pisałem 6 szt i pojemnościowo jest to już z sowitym zapasem jeśli chodzi o moje potrzeby

Ze względu na system pracy ( firma produkcyjna ) ważne jest aby wynalazek pt. hotswap w razie potrzeby był do zastosowania (choćby dla wymiany dysku systemowego)

Na samym QNAP-ie nie przewiduję monitoringu, torentów, kopania bitcoina więc wydaje mi się, że upieranie sie na SSD na system nie będzie miało przełożenia na wydajność pracy urządzenia ale tu nie mam doświadczenia z tymi systemami.
 
system na osobny SSD(jeden bądż wiele) - NVMe mocno polecane, bo IOPS robi swoje

RAID5 pod dane bieżące + zastanowiłbym się pod cache RW (dwa SSD w RAID1) - przy czym tutaj bezwzględnie UPS - jak rozsypie się cache, musisz czekać na helpdesk żeby to naprawili!

RAID1 pod backupy - nie ma potrzeby pchania sie w RAID5 pod backupy , a zawsze mozna z raid 1 przejść na 5 , dokładając dysk i robią konwersję w miejscu.

moim zdaniem będzie mało ramu, xopero pewnie z deduplikacją ? wyjdzie ci to w praniu.
 
system na osobny SSD(jeden bądż wiele) - NVMe mocno polecane, bo IOPS robi swoje

RAID5 pod dane bieżące + zastanowiłbym się pod cache RW (dwa SSD w RAID1) - przy czym tutaj bezwzględnie UPS - jak rozsypie się cache, musisz czekać na helpdesk żeby to naprawili!

RAID1 pod backupy - nie ma potrzeby pchania sie w RAID5 pod backupy , a zawsze mozna z raid 1 przejść na 5 , dokładając dysk i robią konwersję w miejscu.

moim zdaniem będzie mało ramu, xopero pewnie z deduplikacją ? wyjdzie ci to w praniu.
dziękuję :)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. raid1
  2. xopero
  3. dysk m2
  4. polecane ssd
  5. ironwolf