Pomoc Przegrzewanie się QNAP TS-231 (?)

DzieX

Nowy użytkownik
Noobie
11 Lipiec 2024
6
1
3
38
QNAP
TS-x31
Ethernet
1 GbE
Cześć, przychodzę z problemem jaki zaczął mi się niedawno pojawiać. Jeden z moich dysków przestaje być widoczny, a później sam z siebie znów zaczyna. Po "powrocie" serwer próbuje zsynchronizować macierz (RAID 1) i dysk po jakimś czasie znów się gubi. S.M.A.R.T nie wykrywa nic, ale gdy podłączyłem go do PC pokazuje problem z parametrem "airflow temperature failed in past". Nigdy nie widziałem, żeby temperatura dysku raportowana przez system przekroczyła 50 stopni. Spotkał się ktoś takim zachowaniem?

1720747042913.jpeg
Screenshot 2024-07-10 154512.png
Screenshot 2024-07-09 190623.png
 
wg smarta - próg 45 stopni , temp dobiła do 70
dysk przegrzewa ci się w tym nasie, zmień lokację nasa lub pomyśl nad poprawieniem przepływu powietrza
Połączono posty:

przegrzany dysk moze utracić dane.
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong i DzieX
wg smarta - próg 45 stopni , temp dobiła do 70
dysk przegrzewa ci się w tym nasie, zmień lokację nasa lub pomyśl nad poprawieniem przepływu powietrza
Połączono posty:

przegrzany dysk moze utracić dane.
Dziwne to jest, ale jak zamiast automatycznej kontroli wentylatora wybrałem takie ustawienie jak poniżej zaczęło to chodzić na sensownych temperaturach. Problemem jest to, że stał się głośny. Dane zgrałem i sformatowałem oba dyski oraz utworzyłem macierz od nowa. Co do lokalizacji to NAS celowo stoi poza skrzynką RAC, bo nie zrobiłem jeszcze nawiewu w niej (i ogólnie jest nieskończona).

1720774343423.png
IMG_20240711_163430.jpg

1720774281395.png
 
postawiłeś nasa na górze szafki , błąd - przecież jak wszyscy wiemy (?) ciepło idzie do góry , daj mu więcej przewiewu powietrza
Może warto pomyśleć nad innym wentylatorem w nasie ? (ehem NOCTUA ?)

PS: drzwi od szafki źle zamontowane

Pokaż załącznik 45090
Mam kupiony zestaw wentylatorów - nawiew/wywiew do tej szafki, ale nie ogarnąłem jeszcze miliona skrętek i nie ma miejsca. Docelowo będzie stał w szafce. Drzwi są ok, tylko cała skrzynka jest obrócona o 180 stopni. Nie pytaj :D Tam w szafce poza switchem i komputerkiem dell wyse nic nie ma. Poszukam wentylatora do NASa, dzięki!
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Zmiana lokalizacji odpada. Pierwsze już zrobiłem. Tzn nadal jest automatycznie, ale zmieniłem progi temperatur. Teraz w stresie nie przekracza 45 stopni. Zrobię porządek z szafą, złożę wyciąg/nadmuch i dam znać jak to chodzi.
 
  • Clapping Hands
Reakcje: SiewcaRyżu
Kończąc wątek zrobiłem względny porządek na tyle, na ile to było możliwe. Robiłem różne eksperymenty z umiejscowieniem NASa oraz np bez obudowy, ale nie zmieniało to absolutnie nic. Przyszło mi jeszcze do głowy kupić cichy 70mm bez pvm i niech sobie chodzi na max obrotach. Dolny w skrzynce też muszę kupić bo jest duuuużo głośniejszy od górnego.

IMG_20240713_223045.jpg
IMG_20240714_203328.jpg
IMG_20240714_192015.jpg