Qnap 453d - proszę o pomoc

DanielTyminski

Nowy użytkownik
Noobie
25 Styczeń 2022
1
1
3
31
QNAP
TS-x53D
Ethernet
802.11ad
Dzień dobry,
dziś dokonałem zakupu Nas'a Qnap 453d 4g. Chciałbym prosić o pomoc przy jego konfiguracji.
Na tę chwilę dokupiłem 2 dyski hdd WD Red 4tb i zastanawiam się czy dokupować ssd.
Jest to mój pierwszy server, oglądałem trochę filmików na YT , trochę czytałem forum.
Server ma mi służyć głównie w mojej firmie - prowadzę 3 osobowe biuro projektowe. Chciałbym współdzielić dane z moimi pracownikami oraz (jeśli się da) stworzyć jakąś platformę gdzie każdy z pracowników miałby rozpisane co danego dnia ma do zrobienia. Najlepiej jak by pracownik mógł tworzyć notatki i rozpisywać na koniec co udało mu się zrobić a czego nie udało mu się zrobić.
Kolejnym pomysłem jest stworzenie bazy muzycznej oraz bazy filmów (oczywiście chciałbym aby do tego nie mieli wglądu moi pracownicy.
W związku z tym mam kilka pytań:
1)Czy dobrze kombinuje: 1dysk - SSD 2.5/M2 na system/2dysk 3.5 4tb na pliki firmowe/3dysk 3.5 4tb mirror - jako kopia zapasowa plików firmowych/4 dysk 3.5 lub 2.5 ssd na multimedia domowe (filmy muzyka)
2)Planuje dokupić kartę rozszerzeń i dokupić dysk M2 i to na nim postawić server. Czy jest sens inwestować przy moich potrzebach w kartę rozszerzeń i dysk M2. Jakiej wielkości dysk jest potrzebny na taki system? Może zamiast karty rozszerzeń i M2 wystarczyło by SSD 2.5?
3)Mam w tej chwili w firmie internet mobilny z nju mobile (agregacja 3 pasm huawei b818) wyniki speed testem Wynik Speed Test Limitu mam 130gb/msc. Czy da to radę. Za około pół roku w biurze powinienem mieć już światłowód i tutaj kolejne pytanie - jak się do tego przygotować - karta rozszerzeń do qnapa wtedy jest konieczna?
4)Qnap jest w wersji 4gb i chciałbym dołożyć ramu. Myślałem ,żeby na początek dokupić kość 16gb a kiedy okaże się mało dokupić kolejne 16gb. Czy zostawić zatem tylko jedną kość 16gb a te 4gb zdemontować, czy mogą być przez pierwszy okres użytkowania obie kości 4+ 16?
5)Do servera zapewne potrzebuje UPS, ktoś coś poleci? Budżet mały tak +/- 500zł?
6)Mam stronę internetową firmy( na hostingu webd) i w przypadku postawienia servera może warto by było przenieść ją na swój server?

Z góry dziękuje za pomoc i pozdrawiam
 
Kolejnym pomysłem jest stworzenie bazy muzycznej oraz bazy filmów (oczywiście chciałbym aby do tego nie mieli wglądu moi pracownicy.
Ja bym nie mieszał danych firmy z danymi prywatnymi. W przypadku audytu oprogramowania itp jesteś w dupce.

1)Czy dobrze kombinuje: 1dysk - SSD 2.5/M2 na system/2dysk 3.5 4tb na pliki firmowe/3dysk 3.5 4tb mirror - jako kopia zapasowa plików firmowych/4 dysk 3.5 lub 2.5 ssd na multimedia domowe (filmy muzyka)
2x4TB (lub więcej) na dane firmowe, reszta wedle uznania. Pamiętaj że RAID1 to nie kopia.

2)Planuje dokupić kartę rozszerzeń i dokupić dysk M2 i to na nim postawić server. Czy jest sens inwestować przy moich potrzebach w kartę rozszerzeń i dysk M2. Jakiej wielkości dysk jest potrzebny na taki system? Może zamiast karty rozszerzeń i M2 wystarczyło by SSD 2.5?
Jak nie szkoda ci kasy to karta QM2-2P-244A + jeden lub dwa dyski m2 PCIE - nie ma znaczenia jaką będą miały szybkość i tak nie wyciągną maksa, lepiej spojrzeć na gwarancję i TBW. Rozmiar minimum 256GB, zalecamy 512GB na system i dane które mają się szybko ładować.

3)Mam w tej chwili w firmie internet mobilny z nju mobile (agregacja 3 pasm huawei b818) wyniki speed testem Wynik Speed Test Limitu mam 130gb/msc. Czy da to radę. Za około pół roku w biurze powinienem mieć już światłowód i tutaj kolejne pytanie - jak się do tego przygotować - karta rozszerzeń do qnapa wtedy jest konieczna?
Nie ma to znaczenia, wpinasz QNAP do switcha i to wszystko.

4)Qnap jest w wersji 4gb i chciałbym dołożyć ramu. Myślałem ,żeby na początek dokupić kość 16gb a kiedy okaże się mało dokupić kolejne 16gb. Czy zostawić zatem tylko jedną kość 16gb a te 4gb zdemontować, czy mogą być przez pierwszy okres użytkowania obie kości 4+ 16?
Maksymalnie 8GB (wg oficjalnych danych producenta) jak masz farta to MOŻE zadziała 2x8GB lub 2x16GB. Jeśli nie korzystasz z wirtualizacji lub dockerów itp. 8GB będzie wystarczające do wszystkiego.

5)Do servera zapewne potrzebuje UPS, ktoś coś poleci? Budżet mały tak +/- 500zł?
Nie ma większego znaczenia co wybierzesz, Cyberpower 1500VA styknie aby podtrzymać go przez kilkadziesiąt minut.

6)Mam stronę internetową firmy( na hostingu webd) i w przypadku postawienia servera może warto by było przenieść ją na swój server?
Wg. mnie nie - mniejsza szansa ze ktoś wbije się przez dziury na stronie lub dziury w wystawionym na świat serwerze www. Ile kosztuje cię hosting? 100zł na rok?
 
Skoro na karcie QM2-2P-244A nie wyciągnie maxa to po co przepłacać za kartę i dyski NVME. Kup QM2-2S-220A i dysk Western Digital Red NAS SSD M.2 SATA o jakiej chcesz pojemności. Szukaj na amazon.de ja ostatnio kupiłem tam 2 takie dyski 1TB poniżej 350zł za sztukę. Sam przymierzam się do zakupu tego NAS 453D ale czekam na jakąś promkę na amazonie. Kartę rozszerzającą i dyski już mam.
 
Ja też kupiłem tą kartę na dyski sata ale w sumie różnica w cenie kart jest minimalna a różnica w cenie dysków, żadna.
WD blu 1TB jest na amazonie za 350zl.
 
Ale 500 na każdym, nawet jak będą pracować jednocześnie.

A to 800, tylko na jednym jednocześnie, jak będą pracować dwa jednocześnie, to już nie będzie 800.
 
  • Haha
Reakcje: jerry1333
Skoro na karcie QM2-2P-244A nie wyciągnie maxa to po co przepłacać za kartę i dyski NVME. Kup QM2-2S-220A i dysk Western Digital Red NAS SSD M.2 SATA o jakiej chcesz pojemności. Szukaj na amazon.de ja ostatnio kupiłem tam 2 takie dyski 1TB poniżej 350zł za sztukę. Sam przymierzam się do zakupu tego NAS 453D ale czekam na jakąś promkę na amazonie. Kartę rozszerzającą i dyski już mam.
Nie miałem w planach zakupu nowego NASa ale jakoś tak poszło i po zakupie karty z dyskami, (jestem bardzo zadowolony z tej konfiguracji z system na SSD), jakoś mnie naszło na zakupy.
Kupiłem ts-453d na amazonie (zamówienie w drodze), międzyczasie chciałem je skasować i patrzyłem w stronę ts-473 i ts-473a ale chyba jednak zostanę przy tym ts-453d.
W moim obecnym ts-251b, najbardziej przeszkadza mi to że przy byle czym,.co robię na serwerze, to procesor obrazu wbija na 85-95% i zamula system.
Mam nadzieję, że ts-453d będzie lepszy pod tym względem.
 
zmieniasz nasa na 4-core'y -> będzie lepiej
 
  • Lubię to
Reakcje: raf77
Jest fajnie. Jestem zadowolony.
Działa zauważalnie szybciej, jest lepsze chłodzenie.
 
  • Lubię to
Reakcje: esselite

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. QM2-2P-244A
  2. QM-2P-244A dysk
  3. Ts-453d
  4. QM2-2S-220A dyski
  5. qm2-p2-244a
  6. QNAP TS-453D karta rozszerzeń
  7. przenieść system na ssd
  8. Chłodzenie