Recenzja QNAP TS-453 Pro – recenzja serwera NAS

QNAP to producent szerokiej gamy serwerów typu NAS. Jego wysokiej jakości produkty skierowane są do różnych klientów. Od użytkowników domowych, przez drobnych przedsiębiorców, aż po duże firmy. Liczba zastosowań rośnie wraz z nowszymi wersjami oprogramowania. Serwery stają się odtwarzaczami multimedialnymi, uproszczonymi zamiennikami komputera, urządzeniami do monitoringu, serwerami www, czy też platformami do wirtualizacji. Ich podstawową cechą i wspólną funkcją jest bezpieczne przechowywanie danych.

QNAP TS-453 Pro jest serwerem przeznaczonym na rynek małych i średnich przedsiębiorstw. Wyposażono go w czterordzeniowy procesor Intel Celeron J1900 i cztery kieszenie na dyski twarde. Sprzedawany jest w dwóch wersjach: z 2 oraz z 8 GB pamięci operacyjnej. Do naszych testów trafiła wersja z 8 gigabajtami RAM.

Do testów wykorzystane zostały dyski twarde Western Digital WD RED WD60EFRX. Są to sześcioterabajtowe dyski 3,5”, z serii RED, według producenta specjalnie przygotowanej do zastosowań w serwerach NAS. Talerze w tych dyskach kręcą się z prędkością 5400 obrotów na minutę.

Specyfikacja techniczna serwera:
  • Procesor: Intel® Celeron® J1900 quad-core
  • Pamięć: 8GB DDR3L RAM, 512 MB Flash DOM
  • Dyski hot-swap: 4 x 3.5", 2.5" HDD/SSD
  • LAN: 4 x Gigabit RJ45 Ethernet
  • LED'y: Status, LAN, USB, HDD, Select, Enter
  • Porty: 3 x USB 3.0, 2 x USB 2.0, HDMI
  • Przyciski na obudowie: Power, USB Copy Reset
  • Odbiornik IR,
  • Rozmiary obudowy: 177(H) x 180(W) x 235(D) mm
  • Waga: 3,65kg
  • Pobór energii: z czterema dyskami 1TB: gotowość:20,71W, uśpienie: 0,8W, praca: 33,13W,
  • Zasilanie: wewnętrzny zasilacz, 100-240V, 250W
  • Zabezpieczenie przeciw kradzieży: gniazdo Kensington
rDSC_4815.JPG



Budowa i wygląd
TS-453 Pro zachował klasyczny "QNAP'owy" wygląd. Obudowa w całości wykonana jest z aluminium. Jedyny wyjątek od tej reguły to przedni panel, do produkcji którego wykorzystano twardy, matowy plastik. Całość uzupełnia niewielki wyświetlacz LCD umieszczony nad szufladami z dyskami twardymi. Zastosowane materiały są dobrej jakości, a ich spasowanie nie budzi zastrzeżeń. Z przodu obudowy znajduje się również włącznik zasilania, port USB 3.0, odbiornik IR oraz przycisk "Copy" służący do kopiowania danych z pamięci USB.

Najwięcej miejsca na części tylnej ścianki obudowy serwera zajmuje wentylator o średnicy dziewięciu centymetrów. Ponadto znajdują się tam aż cztery porty Ethernet, jeden port HDMI i cztery gniazda USB (2x2.0 i 2x3.0).

Kieszenie zamykają się na klamkę i można je zablokować kluczykiem. Wszystkie cztery obsługują technologię hot-swap. Serwer obsługuje maksymalnie 8 GB pamięci RAM. W przypadku, gdy zakupiona wersja jest wyposażona w mniejszą ilość pamięci, można ją bardzo łatwo rozbudować. Aby uzyskać dostęp do slotów pamięci wystarczy zdjąć obudowę. Sloty znajdują się od zewnętrznej strony płyty głównej, pod plastikową osłonką.

Do zestawu dołączone zostały dwa kable Ethernet, komplet śrubek do montażu dysków i kluczyki do szuflad.

rDSC_4820.JPG


rDSC_4823.JPG rDSC_4824.JPG rDSC_4825.JPG rDSC_4826.JPG rDSC_4828.JPG
rDSC_4829.JPG rDSC_4830.JPG rDSC_4831.JPG rDSC_4833.JPG rDSC_4835.JPG


Użytkowanie
Testowany egzemplarz wyposażony został w aż 8 GB pamięci operacyjnej RAM. W stosunku do innych urządzeń tej klasy (w których zazwyczaj znaduje się 2-4 GM RAM'u) zamontowana w QNAP'ie ilość pamięci pozwala na wygodną pracę z dużą ilością uruchomionych aplikacji i pod sporym obciążeniem. Serwer zarządzany jest przez oprogramowanie QTS 4.2 oraz system Linux. Całość jest stabilna i łatwa w obsłudze, choć początkujący użytkownicy mogą być przytłoczeni ilością opcji i ustawień. Fabrycznie serwer wyposażony jest w ogromną ilość funkcji, które dodatkowo można rozbudować poprzez instalację dodatkowych aplikacji. Nie sposób je opisać w tej recenzji, dlatego każdemu zainteresowanemu użytownikowi polecamy samodzielne zapoznanie się z systemem QTS w udostępnianej przez producenta wersji demo.

a001.png

a016.png


Jedną z ciekawszych aplikacji dostępnych dla użytkowników serwera jest Qsirch. Aplikacja przeznaczona jest do indeksacji zawartości wszelkiego rodzaju plików (obsługuje ponad 6000 rodzajów plików). Podczas indeksacji odczytywane są nazwy plików, daty plików, data modyfikacji, zawartość plików (np. pdf'ów, doc, etc), metadane (tytuł, autor, EXIF). Rozbudowane funkcje szukania ułatwiają znalezienie konkretnych plików znajdujących się na serwerze. Narzędzie jest bardzo pomocne zwłaszcza w sytuacjach, gdy mamy do czynienia z dużą ilością wszelkiego rodzaju danych (plików). Wyniki wyszukiwania prezentowane są podobnie jak w wyszukiwarce Google. Qsirch wyświetla miniaturki zdjęć, umożliwia zawężanie wyników wyszukiwania do rodzajów plików i wyświetla również historię ostatnich wyszukiwań. Bardzo ciekawa i przydatna aplikacja pozwalająca łatwo wyszukać np. frazę tekstu znajdującą się w tysiącach plików Worda.

a004.png a006.png

Q'center, to aplikacja przydatna dla administratorów, którzy zarządzają więcej niż jednym serwerem QNAP. Umożliwia ona zarządzanie i monitorowanie kilku innych serwerów QNAP jednocześnie z jednego miejsca. Q'Center monitoruje wszystkie najważniejsze parametry serwerów, między innymi stan dysków, ilość zajętego miejsca na wolumenach, temperaturę, logi systemowe, pojawiające się błędy. Można w niej tworzyć własne pulpity, które będą wyświetlały informacje wybrane przez użytkownika. Aplikacja tworzy graficzne interpretacje danych w postaci wykresów oraz umożliwia aktualizację oprogramowania według ustawionego wcześniej harmonogramu. Za pomocą reguł można również konfigurować niektóre usługi uruchomione na serwerach, np. dotyczące serwera ftp, harmonogramu zasilania czy też powiadomień.

a007.png a010.png a012.png a014.png

Do serwerów QNAP dołączany jest całkiem niezły program do synchronizowania danych i wykonywania kopii bezpieczeństwa danych NetBak Replicator. Oprócz synchronizacji umożliwia wykonywanie kopii według harmonogramu oraz na żądanie. Obsługuje też wykluczenia plików i wysyłanie powiadomień na pocztę e-mail. Jego dużą zaletą jest licencja pozwalająca na podpięcie do serwera dowolnej ilości klientów.

a018.png


a017.png


Oprogramowanie QNAP'a obsługuje szyfrowanie danych z wykorzystaniem 256-bitowego klucza AES. Szyfrować można nie tylko całe wolumeny, ale także pojedyncze foldery. Za szyfrowanie danych opdowiada procesor główny serwera. Dzięki wbudowanemu koprocesorowi spadek wydajności względem niezaszyfrowanych danych nie jest duży, a w przypadku naszych testów nawet niezauważalny.

a019.png


a020.png


TS-453 Pro wyposażony jest w cztery interfejsy sieciowe. Wykorzystywane są głównie w zabezpieczeniu ciągłego dostępu do serwera. Na przykład w przypadku awarii węzła sieci do którego podpięty jest pierwszy port, dostęp do danych nadal będzie niezakłócony przez port drugi wpięty do tej samej sieci przez inny węzeł. Technologia ta pozwala też zwiększyć sumaryczną przepustowość łącza urządzenia. Obsługiwane tryby agregacji łączy to: Balance-rr, Active backup, Balance XOR, Broadcast, IEEE 802.3ad, Balance-alb, Balance-tlb. Przeprowadziliśmy test przepustowości z wykorzystaniem dwóch interfejsów i programu Iometer. Serwer bez większych problemów przekracza 200 mb/s zarówno podczas zapisu jak i odczytu. Jesteśmy pewni, że nie są to granice możliwości tego urządzenia i po podłączeniu wszystkich czterech portów wydajność by jeszcze wzrosła. Szczegółowe wyniki znajdują się na następnej stronie.


Serwer dzięki aplikacji Virtualization Station umożliwia wirtualizację. Wirtualne maszyny można tworzyć z wykorzystaniem istniejących szablonów lub ręcznie wybrać wielkość pamięci RAM, ilość wykorzystywanych rdzeni i wielkość wirtualnego dysku twardego. Dostępnych jest pięć profili systemów operacyjnych: ogólny, Android, Windows, Linux i UNIX. Maszyny można zarówno importować jak i eksportować. Można się z nimi łączyć używając klientów VNC oraz SPICE. Dzięki Virtualization Station użytkownik uzyskuje dostęp do sklepów z aplikacjami wirtualnymi: Bitnami i VMware Virtual Appliance Marketplace.

a024.png a025.png a028.png a029.png

Nie obeszło się też bez drobnych błędów. Na przykład: w menu służącym do konfiguracji łączenia interfejsów sieciowych w miejscu gdzie tekst zachęca aby kliknąć po więcej informacji – nie ma w co kliknąć. Kiepsko jest rozwiązana obsługa ekranu LCD znajdującego się na przedniej części obudowy. Ekran ten służy do wyświetlania podstawowych informacji o stanie serwera oraz z pomocą przycisków, do jego konfiguracji. Niestety przyciski do poruszania się po menu są tylko dwa (opisane jako Enter i Select), przez co po ustawieniach można się poruszać tylko w jedną stronę. Brak przycisku "Wstecz" sprawia, że np. zmiana konfiguracji interfejsu sieciowego bez wykorzystania DHCP staje się drogą przez mękę.

a003.png

Qnap TS-453 nie należy do cichych urządzeń. Cztery dyski twarde i wentylator, który podczas testów prawie cały czas kręcił się z maksymalną prędkością sprawiają, że serwera nie można polecić osobom wrażliwym na hałas. Warto o tym pamiętać, gdyby ktoś planował zakup serwera do domu i zamierzał go ustawić w salonie czy też sypialni.


Wydajność
-> Kontynuuj czytanie... - cdrinfo.pl


Podsumowanie
QNAP TS-453 Pro wyposażony jest w procesor Intel Celeron J1900 i 8 GB pamięci RAM. Duet ten sprawia, że urządzenie jest bardzo wydajne i jednocześnie szybkie. Do tego dochodzi wysoka jakość wykonania, wszechstronność, możliwość zamontowania czterech dysków twardych, 4 gniazda Ethernet i przede wszystkim świetne oprogramowanie zarządzające danymi i serwerem. Całość sprawia, że nawet w większej firmie serwer może znaleźć sensowne zastosowanie, nie tylko jako miejsce do przechowywania danych.

rDSC_4832.JPG


Za jakość niestety trzeba płacić. Serwer nie jest tani, bo w chwili pisania tego tekstu kosztował około 2300 złotych za wersję z 2 GB pamięci RAM oraz skandaliczne 3100 zł za wersję 8 GB (skandaliczne, bo 800 złotych za 6 GB RAM, to mimo wszystko lekka przesada). Z punktu widzenia przeciętnego użytownika domowego cena jest wysoka, a urządzenie dość hałaśliwe, co może przeszkadzać w przypadku, gdyby miało zostać wykorzystane jako odtwarzacz multimedialny podpięty do telewizora. Dzięki wbudowanemu wyjściu HDMI, portowi podczerwieni (można dokupić dedykowanego pilota) oraz oprogramowaniu Kodi QNAP jest w pełni sprawnym multimedialnym odtwarzaczem sieciowym.

Patrząc od strony biznesowej urządzenie jest tanie jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że posiada dość rozbudowane narzędzie do obsługi backupu danych bez limitu liczby klientów, posiada ciekawe oprogramowanie Qsirch przeznaczone do indeksowania zawartości wszelkiego rodzaju plików, umożliwia wirtualizację mniej wymagających systemów (obsługa VMware®, Citrix® i Microsoft® Hyper-V) i można je rozbudować o moduł UX-800P, rozszerzający pojemność o dodatkowe 8 dysków twardych (kosztuje ponad 3000 PLN).

Warto wspomnieć, że firma QNAP przykłada dużą uwagę do rozbudowy możliwości oprogramowania zarządzającego serwerem. W efekcie tego często pojawiają się aktualizacje rozszerzające jego możliwości o zupełnie nowe funkcje.

Plusy
  • Ogromna ilość funkcji
  • Wysoka wydajność
  • Bogate oprogramowanie
  • Możliwość rozbudowy o moduł na dodatkowe 8 dysków
  • Prostota obsługi
Minusy
  • Wysoka cena
  • Duża dopłata do wersji z 8 GB pamięci RAM
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. uruchomione usługi qnap