Pomoc Replikacja pomiędzy dwoma wolumenami / RAID11

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

ixdude

Passing Basics
Beginner
15 Czerwiec 2012
19
2
3
QNAP
TS-x64
Ethernet
1 GbE
Dobry wieczór wszystkim.
Z uwagi na narodziny nowego serwera (TS-464eu) w mojej infrastrukturze, postanowiłem zrobić sobie dwie macierze RAID1 i utworzenie replikacji pomiędzy oboma macierzami.
Niestety nie istnieje możliwość stworzenia RAID11 do czego dążę. HBS niestety też ma spore ograniczenia w tej materii i pozwala na synchronizację udostępnionych zasobów/folderów.
Nie mam ochoty tworzyć podwójnie tych samych zasobów na obu macierzach, a także średnio mi się widzi konfigurowanie tego na poziomie systemu (przede wszystkim z uwagi na brak monitoringu na poziomie QTS), dlatego chciałbym zapytać czy ktoś zna, widział lub czytał o jakichś rozwiązaniach które pozwalały by na proste replikowanie danych pomiędzy macierzami na jednym serwerze NAS, zapewniające monitoring i notyfikacje o wydarzeniach podczas replikowania?

Poglądowy diagram:
 

Załączniki

  • Diagram bez tytułu.drawio.png
    Diagram bez tytułu.drawio.png
    123,1 KB · Wyświetleń: 11
@SiewcaRyżu tak, wiem o tym, o czym wspomniałem w swoim poście. Cel jest prosty - mogę pchać dane na inny nas tak jak robiłem to dotychczas. Żaden raid nie zapewni mi bezpieczeństwa danych, dlatego mając drugą macierz w jednym serwerze mam kopię danych lokalnie, tym samym uproszczę sobie infrastrukturę oraz zapewnię hot swap jak mi padnie pierwotna macierz. Nie widzę żadnych korzyści w używaniu raid5, 6, 10 nad 2x raid1. Widzę korzyść podwójnego raid1 - druga macierz może robić za backup.

@jerry1333, chce zmigrować ponad 50 folderów udostępnionych z obecnych dwóch NASów (z uwagi na upgrade myślę że dojdzie sporo nowych folderów pod kontenery i VMki). Użycie HBSa wymagało by stworzenie kolejnych 50+ folderów na drugim raidzie. O ile można ukryć te podwojone zasoby przed użytkownikami to i tak robi to śmietnik. Myślałem że jest możliwość zrobienia tego w sposób kompleksowy bez zbędnego narzutu pracy. Jeśli nie ma, to pewnie przebuduje sobie strukturę i wpakuję wszystko w jakiś rootowy katalog któremu zrobię zasób udostępniony, który użyję w HBSie, choć obawiam się sporej zajezdni podczas skanowania zmian przez HBS.

Dziękuję za wasze odpowiedzi.
 
Nie zdążyłem skonfigurować tej appki. Więc raczej ta druga opcja. Natomiast nie ma co się stresować :) Jestem tylko randomem z internetu, który kulturalnie pyta, odpowiada i uzupełnia pytanie drugiego kolegi :)
Połączono posty:

@jerry1333 dziękuję za solucję. Wydaje się być kompletna :)
 
Sprawdzać i testować na małych porcjach. Jak będą zadowalające wyniki to wdrażać dalej.
Nie twierdzę, że Syncovery czy HBS jest idealne i zadziała w każdej sytuacji ale to dobre narzędzia.

Jeśli chcesz rozwiązania w 100% kompletnego i niezawodnego to takiego nie znajdziesz albo nie wydasz tyle kasy żeby je kupić i wdrożyć - zawsze są jakieś kompromisy albo wysoka cena.

Nie zmienia to faktu że kopia danych na drugi RAID w tym samym urządzeniu to nie kompletna kopia zapasowa (dorzuć do tego jakieś kopie offsite i będzie git).

I na koniec - liczba kopii zapasowych nigdy nie jest zbyt duża ale może być zbyt mała :)
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.