Samba przestaje działać

lukrajew

Entry Technician
Q Associate
29 Grudzień 2009
35
4
8
50
Kraków
QNAP
TS-419P+
Ethernet
1 GbE
Witam serdecznie,


Przeszukałem forum i nie znalazłem nic na ten temat. Otóż od jakiegoś czasu mój NAS (419 z softem w wersji 3.5.2 Build 1126T) przynajmniej raz dziennie uniemożliwia odczyt danych ze swoich udziałów. Nie mogę odczytać żadnego udziału z żadnego hosta. Wystarczy, że po zalogowaniu do panelu administracyjnego wyłączę, a następnie włączę "Sieć Microsoft" (wygląda mi to na restart Samby), a wszystko wraca do normy. Nie ukrywam, jest to denerwujące, czy ktoś wie jak rozwiązać ten problem? Będę wdzięczny.


Pozdrawiam

Łukasz
 
Mam ten sam problem z TS-409 PRO. Po upgradzie do 3.3.2 build 0918T z 3.2.0 jest gorzej. Już nawet nie zawsze pomaga restart samby (jak wyżej u kolegi) tylko restart całego boxa. W tej chwili próbowałem zdebugować o co chodzi i ręcznie z konsoli pacnąć SMB - a tu kiszka: unable to remove `/usr/local/samba/var/locks/wins.tdb': Read-only file system i tak dla wszystkich plików w tym katalogu. Na moje oko wszystkie pliki i katalogi mają właściwe prawa.

Przy okazji - wie ktoś jak sprawdzić ilość wolnych inode na partycjach ext3 w qnapie? Miejsce niby jest, ale może gdzieś inodów brakło i się dziwnie zachowuje? Ja na qnapie mam tylko smb, żadnych innych usług - do tej pory chodziło ok, a od jakiegoś czasu szaleje.

m.
 
u mnie pomogło wyłączenie w Zabezpieczeniach, aby nie nie sprawdzał dostępu do Samba. Ale chyba nie o to chodzi :( Miałem ustawione, że jeśli w ciągu minuty będzie 5 nieudanych prób to ma ścinać. Widać Win 7 coś nie tak robi.
jakiś bug jest w Win lub qnap :(
 
Fakt - kłopoty zaczęły się jak się 7-mki pojawiły w sieci. Najpierw z rzadka userzy 7-mek narzekali, ale teraz to już jest fatalnie. Ale opcji blokowania nie mam włączonych. Wywaliły mi się za to logi - nic nie pokazuje. Coś czuję, że bez factory resetu się nie obejdzie, ale strasznie nie chce mi się danych backupować i odtwarzać konfigu i userów.

m.
 
A w jaki sposob macie zmapowane udzialy? Tez jestem uzytkownikiem 7 i nie mam najmnniejszych problemow z Samba. Mam zmapowane udziały z uzyciem tego skryptu:

Utworz plik MapDrives.vbs w notatniku i wklej do niego ponizszy kod.

Kod:
Option Explicit
Dim objNetwork
Dim strServer, strUser, strPwd
Dim strRemotePath()
Dim strDriveLetter()

Const iMapTotal = 5      ' Ile udzialow do mapowania
Redim strRemotePath(iMapTotal)
Redim strDriveLetter(iMapTotal)

Set objNetwork = CreateObject("WScript.Network")

' Set Server, Username and Password
strServer = "NAS"      ' Wprowadz nazwe swojego NASa w sieci
strUser = "admin"  ' Wprowadz login na ktory ma sie zalogowac
strPwd = "haslo1234"     ' Wprowadz haslo dla uzytkownika podanego wyzej

' Define Drive Letters and Remote Path
strDriveLetter(0) = "Z:"
strDriveLetter(1) = "Y:"
strDriveLetter(2) = "X:"
strDriveLetter(3) = "W:"
strDriveLetter(4) = "V:"
strRemotePath(0) = "\\" & strServer & "\Public"
strRemotePath(1) = "\\" & strServer & "\Qmultimedia"
strRemotePath(2) = "\\" & strServer & "\Qdownload"
strRemotePath(3) = "\\" & strServer & "\Qusb"
strRemotePath(4) = "\\" & strServer & "\Qweb"

' Sprawdz czy jest polaczenie z siecia, jesli nie ma, zapetl probe zamapowania udzialow.
' (Ten skrypt pozwoli poczekac az zostanie nawiazane polaczenie z siecia przewodowa lub bezprzewodowa i az uruchomi sie usluga Windows Firewall)
Dim objPing, objRetStatus
Dim Ping

Ping = False
Do while Ping = False
    set objPing = GetObject("winmgmts:{impersonationLevel=impersonate}").ExecQuery _
          ("select * from Win32_PingStatus where address = '" & strServer & "'")

    For Each objRetStatus in objPing
        If IsNull(objRetStatus.StatusCode) or objRetStatus.StatusCode <> 0 Then
            Ping = False
        Else
            Ping = True
        End if
    Next
Loop

' Mapuj dyski
Dim iCnt
For icnt = 0 to iMapTotal -1
    objNetwork.MapNetworkDrive strDriveLetter(iCnt), strRemotePath(iCnt),,strUser,strPwd
Next

Wscript.Quit

Odpowiednio zmodyfikuj ten plik wedlug opisow obok i zrob do niego skrot w Start Menu > Autostart.

Mysle, ze sprobowac mozna. U mnie to rozwiazanie dziala swietnie.

Calosc watku, z ktoreo przekleilem kod jest tu:
https://forum.qnap.net.pl/threads/140/
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:
Nie próbowałem jeszcze tego skryptu, ale nie wydaje mi się, żeby pomógł. U mnie tak się zachowuje jak nawet nie mam żadnych zasobów podmontowanych. Czyli: Odmontowuje wszystko, robię restart kompa - po kilku minutach moje IP jest na liście zablokowanych lub jest padnięty demon samby - tu zupełna losówka :)
Jak dla mnie Win7 sieje po sieci, może za często odpytuje i samba nie wydala? Choć jak podmontuję, każę mu hasło zapisać i zrobię restart, to to samo....
Nie ogarniam już tego. Przy sofcie w wersji chyba do 3.1 nie było takich problemów


Łukasz