W naszej redakcji przez blisko miesiąc gościliśmy pierwszy na świecie serwer NAS napędzany przez procesor AMD Ryzen, przeznaczony do zaawansowanych zastosowań biznesowych. QNAP TS-677-1600-8G, którego sercem jest procesor AMD Ryzen 5 1600 oferujący do 6 rdzeni i 12 wątków, zapewnia obsługę do 64 GB pamięci RAM i opcjonalnych podzespołów montowanych w dodatkowych slotach, w tym kart graficznych, kart 10/40 Gigabit Ethernet czy dysków SSD M.2. Za sprawą takiej konfiguracji producent stara się zredefiniować podejście do serwerów NAS. QNAP w komunikatach marketingowych podkreśla jak wielka moc drzemie w tego typu NAS-ach, wymieniając jednym ciągiem hasła takie jak wirtualizacja, snapshoty, przetwarzanie 4K i wiele innych. Czy ten przekaz marketingowy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości? Sprawdźmy to!
Budowa i wyposażenie
Serwer zaskoczył nas jeszcze przed wyjęciem z kartonu. WOW co za waga - ale ten serwer jest ciężki, co znajduje się w środku... ?
QNAP TS-677 to urządzenie w obudowie tower o kształcie prostopadłościanu. Obudowa w kolorze złotym z czarną wstawką prezentuje się bardzo okazale i przykuwa uwagę, a ponadto pozwala wyróżnić się na tle produkowanych przez lata serwerów w ciemnej, szaro-czarnej kolorystyce. Dodatkowym smaczkiem, jak się okazało po włączeniu serwera, jest podłużna pionowa dioda zasilania, rozświetlająca delikatnym niebieskim blaskiem wcięcie o wysokości około siedmiu centymetrów. Główna część obudowy wykonana została z metalu. Zarówno część metalowa jak i elementy z tworzywa sztucznego zostały doskonale spasowane, co w połączeniu z zaokrąglonymi krawędziami i estetycznym panelem przednim może u wielu potencjalnych użytkowników wywołać uczucie obcowania z czymś wyjątkowym. Spodobało nam się również to, że część górna i ściany boczne obudowy osłania pojedynczy „U” kształtny metalowy kawałek.
Na froncie, u góry po prawej stronie znajduje się logo producenta, naklejka z oznaczeniem serii, logotypem AMD Ryzen i informacją o dostępnych złączach. Ta część oddzielona jest od reszty frontu designerską wnęką, częściowo podświetloną na niebiesko. We wgłębieniu znalazł się przycisk Power podświetlany na żółto, przycisk szybkiego kopiowania oraz port USB 3.0. Na lewo znajdują się cztery kieszenie na dyski 3.5" usytuowane pionowo. Nad nimi ulokowano dwie kieszenie na dyski SSD 2.5 cala umiejscowione poziomo i otulone czarnym błyszczącym plastikiem, w które wkomponowano diody LED sygnalizujące pracę dysków HDD/SSD/M.2.
Na tylnej ścianie ulokowano bogaty zestaw portów: 1 x USB 3.1 Type-C, 1 x USB 3.1 Type-A, 5 x USB 3.0 Type-A, 4 x Gigabit Ethernet, 3.5 mm złącza jack (2 mikrofonowe i jedno line out) oraz zaślepki dla opcjonalnych kart (karty sieciowe 10 Gigabit, karty graficzne) montowanych w złączach PCIe i karty QM2. Z tyłu znajduje się również Kensington Security Slot i liczne perforacje odpowiedzialne za poprawę cyrkulacji powietrza.
Ponadto z tyłu znajduje się przycisk pozwalający na reset ustawień oraz wylot powietrza dla 8 cm wentylatora systemowego oraz 6 cm wentylatora zasilacza, złącze do podłączenia kabla zasilającego i włącznik na zasilaczu.
Kieszenie na dyski w całości są wykonane z tworzywa sztucznego. Pomimo to ich jakość nie odstaje od reszty. Szczególnie część przednia, którą ogląda się najczęściej, została wykonana z dobrej jakości tworzywa sztucznego, które w żaden sposób nie kłuje oka 'plastikowością' czy taniością. Warto przy tym podkreślić, że kieszenie pozwalają na bezśrubkowy montaż dysków (poza montażem 2.5 calowych napędów w kieszeniach o rozmiarze 3.5 cala). W budowie kieszeni można dostrzec jednak drobną gafę konstrukcyjną, a konkretnie niekonsekwencję w sposobie działania mechanizmu wyjmowania kieszeni. W efekcie czego, by wyjąć kieszeń 3.5 cala należy przesunąć blokadę w dół i podważyć/unieść do góry dłuższą część kieszeni. Z kolei odbezpieczenie kieszeni 2.5 calowej polega na naciśnięciu jej z prawej strony. Nie stanowi to jednak problemu podczas codziennego użytkowania serwera, gdyż dysków zbyt często się w serwerze nie wymienia/dokłada. Szkoda, że producent nie pokusił się o wyposażenie kieszeni w zamki z kluczykiem.
Solidne gumowe nóżki sprawiają, że urządzenie stoi stabilnie, a dodatkowo eliminują przenoszenie potencjalnych wibracji na podłoże.
By dostać się do wnętrza NAS-a wystarczy odkręcić trzy śrubki. We wnętrzu najbardziej przykuwającymi wzrok są moduł chłodzący procesora z dwoma 90 mm wentylatorami oraz sporych rozmiarów radiator. Dostęp do złącz PCIe oczywiście nie stanowi problemu. Wymiana czy dołożenie kolejnych kości pamięci musi być poprzedzona wyjęciem modułu wentylatorów, jednak operacja ta jest bardzo prosta i można ją przeprowadzić w kilkanaście sekund.
Pomimo tak rozbudowanego zestawu wentylacyjnego serwer pracował stosunkowo cicho. Choć szum powietrza przepływającego przez wentylatory jest słyszalny, to nie uciążliwy.
Warto wspomnieć, że urządzenie zostało wyposażone w niewielki głośnik, za sprawą którego przemówiło do nas kilka chwil po starcie. Więcej szczegółów w dalszej części.
Tradycją stało się, że QNAP jak większość producentów NAS-ów, nie wyposaża fabrycznie swoich urządzeń w dyski twarde. W zależności od potrzeb, użytkownicy mogą wybrać odpowiednie napędy z obszernej listy kompatybilnych urządzeń. Egzemplarz testowy otrzymaliśmy z dwoma dyskami HDD WD RED 2TB z 64MB cache (WD20EFRX) oraz dyskiem SDD SATA WD Blue 1TB 3D NAND. Taki zestaw uwzględniliśmy w testach wydajnościowych.
W kartonie poza NAS-em znalazł się zestaw śrubek, kabel zasilający, 2 kable sieciowe, broszurka z instrukcją instalacji oraz zestaw radiatorów do montażu dysków SSD M.2.
Reasumując wygląd zewnętrzny sprawia bardzo dobre wrażenie i nawet esteci nie powinni mieć powodów do narzekań. Również wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób by, jeśli zajdzie taka potrzeba, bez większego wysiłku dołożyć dodatkowe karty rozszerzeń czy pamięć RAM.
Specyfikacja Techniczna i wymagania systemowe
Sprzęt
• Procesor - AMD Ryzen 5 1600 6-core/12-thread 3.2 GHz, Turbo Core 3.6 GHz z akceleracją szyfrowania AES-NI
• Pamięć - 8 GB DDR4 (2 x 4 GB) z możliwością rozszerzenia do 64 GB (4 x 16 GB)
• Dyski
- 4 kieszenie 3.5" SATA 6 Gbps (wspierające napędy 3.5 oraz 2.5 napędy HDD oraz 2.5" napędy SSD)
- 2 kieszenie 2.5" SATA 6 Gbps (wspierające 2.5" dyski SSD)
- 2 złącza M.2 2240/2260/2280/22110 SATA 6Gb/s SSD
- wsparcie dla akceleracji SSD Cache przez dyski w zatokach 3.5", 2.5" oraz na kartach M.2 lub PCIe
- Funkcja Hot-swap z wyjątkiem dysków w złączach M.2, PCIe i pełniących funkcję SSD cache
• 4 gigabitowe interfejsy sieciowe oaz wsparcie dla opcjonalnych kart 10 Gigabit Ethernet w slotach PCIe
• PCIe Slot: 1 x PCIe 3.0 x8, 1 x PCIe 3.0 x4, 1 x PCIe 2.0 x4
• Porty USB: 2 x USB 3.1 10 Gbps (1 x USB 3.1 10 Gbps Type-C i 1 x USB 3.1 10 Gbps Type-A) oraz 6 x USB 3.0
• USB One Touch Copy (z obsługą USB 3.0 Type-A na przednim panelu)
• Opcjonalne złącze HDMI po montażu karty graficznej do slotu PCIe
• Audio - 2 x 3.5 mm dynamic microphone jacks, 1 x 3.5 mm line-out jack, 2 x speakers
• Obudowa:Tower
• Rozmiar:231.9 x 224.9 x 319.8 mm
• Waga bez dysków i dodatkowych kart/rozszerzeń: 7.7 kg
• Zasilacz 250W
• Chłodzenie: wentylator systemowy 1 x 80 mm, chłodzenie procesora 2 x 90 mm
• Kensington security slot
• Wsparcie dla sterowania pilotem RM-IR004 (zakup opcjonalny)
Oprogramowanie
• System operacyjny - QTS 4.3 (embedded Linux)
• Wsparcie dla systemów klienckich
- Apple Mac OS 10.7 lub nowszy
- Linux oraz UNIX
- Microsoft Windows 7, 8, 10
- Microsoft Windows Server 2003, 2008 R2, 2012, 2012 R2 i 2016
• Wspierane przeglądarki: Apple Safari 7 lub nowsza, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer 10 lub nowszy, Mozilla Firefox
• Interfejs administratora dostępny w kilkunastu wersjach językowych, w tym w języku polskim
• Wspierane systemy plików: EXT4 dla dysków wewnętrznych oraz EXT3, EXT4, NTFS, FAT32, HFS+ i exFAT dla dysków zewnętrznych
• Sieć
- TCP/IP: Dual stack (IPv4 and IPv6)
- Jumbo frame (failover, multi-IP settings, port trunking, and NIC teaming)
- Service binding based on network interfaces
- Squid web caching proxy
- Proxy client
- DHCP server and client
- Protocols: CIFS/SMB, AFP v3.3, NFS v3, FTP, FTPS, SFTP, TFTP, HTTP(S), Telnet, SSH, iSCSI, SNMP, SMTP, and SMSC
- UPnP and Bonjour Discovery
- USB Wi-Fi adapter
- RADIUS Server
• Usługi sieciowe i wirtualny przełącznik
- TCP/IP: Dual stack (IPv4 and IPv6)
- Jumbo frame (failover, multi-IP settings, port trunking/NIC teaming)
- DHCP server and client
- USB Wi-Fi adapter
- Note: This feature does not support ad hoc networks because of security considerations.
- Virtual Switch
a) Virtual switch editing in Virtualization Station
b) Combining virtual machines and containers in the same virtual switch
c) Network Address Translation (NAT)
d) Spanning Tree Protocol (STP)
- WirelessAP Station
• Bezpieczeństwo
- Network access protection with auto-blocking (SSH, Telnet, HTTP(S), FTP, CIFS/SMB, and AFP)
- Host access control for shared folders (CIFS)
- 140-2 validated AES 256-bit volume-based and shared folder data encryption (FIPS)
- 256-bit external drive encryption (AES)
- Importing of SSL certificates from Let’s Encrypt
- Instant alerts through email, SMS, push service, audio, and LCD panel
- 2-step verification
• Zarządzanie magazynami danych
- Storage space utilization monitoring
- Flexible volumes and LUNs with thin provisioning and space reclaiming
- Disk volume types: RAID 0,1, 5, 6, 10, 50, 60, JBOD, single
- RAID hot spare and global hot spare
- Storage pools
- Qtier Technology (automated storage tiering)
- Volume and LUN snapshots
a) Snapshot Manager
b) Snapshot cloning
c) Snapshot Vault
d) Snapshot Replica
e) Unify Snapshot Directory
f) Support for previous Windows versions (SMB)
g) Snapshot Agent for Microsoft Windows and VMware vSphere
- Online volume expansion
- Online storage pool expansion
- Online RAID capacity expansion and online RAID level migration
- SMART data migration
- Storage expansion through QNAP expansion units
- JBOD enclosure roaming
- SSD read-only or read-write cache
- Bad block scan and hard drive S.M.A.R.T.
- Bad block recovery and RAID recovery
- Bitmap support
• Zarządzanie energią
- Wake on LAN
- Standby mode for internal drives
- Scheduled power on and off
- Automatic power on after power recovery
- USB and network UPS support with SNMP management
• Zarządzanie prawami dostępu
- Multiple user creation
- User data importing and exporting
- User quota management
- Local user access control (AFP, CIFS, FTP, and WebDAV)
- Application access control (File Station, Music Station, Photo Station, and Video Station)
- Subfolder permissions (AFP, CIFS/SMB, FTP, and File Station)
• Środowisko domenowe
- Microsoft Active Directory (AD) and domain controller
- LDAP server and client
- Domain user login (AFP, CIFS/SMB, FTP, and File Station)
• Chmura myQNAPcloud
- Free host name registration (DDNS)
- Optional myQNAPcloud SSL certificates (DDNS)
- Auto router configuration through UPnP
- Web-based file manager with HTTPS 2048-bit encryption
- CloudLink for remote access without complex router setup
- Easy VPN connection (Windows VPN utility)
• Qsync
- File syncing across multiple devices with SSL secure connection
- Selective synchronization for specific folders
- Team folders as file center for better collaboration
- Note: The maximum number of sync tasks is 32 for x86 devices and 5 for ARM devices.
- File sharing through email links
- Policy settings for conflicting files and file type filter
- Version control for a maximum of 64 versions
- Unified privilege and configuration management
- Central configuration mode
- Remote erase and restore
- Windows and Mac OS support
• Monitor zasobów
- Monitoring of NAS system resources such as CPU, memory and network
- Monitoring of NAS storage resources such as volumes, RAID, and disk activity
- Monitoring of resource usage by NAS applications
- Creation of extra swap space when SSDs are installed
• Cloud Backup Station
- S3 Plus (including Amazon S3)
- Amazon Glacier
- Google Cloud Storage
- WebDAV-based cloud storage
- Microsoft Azure
- OpenStack Swift
• Virtualization Station
- Virtual machine creation (Windows, Linux, Unix, and Android)
- Virtual machine importing, exporting, cloning, snapshot capturing, backup, and restoration
- Console display using HDMI output (QVM)
- HTML5-based shared remote console
- Various networking modes using virtual switches
- GPU pass-through using additional discrete cards
• Container Station
- Support for LXC and Docker
- Docker containers support Bridge, NAT, and Host mode. Linux containers (LXC) support only NAT
- Application downloading from the built-in Docker Hub Registry
- One-click installation
- Container importing and exporting
- Console mode
- Three networking modes (Bridge, NAT, and Host)
- Auto-start containers
- Docker certificate downloading
- Private registry addition
- Application repository for switching to any repository on GitHub.com
• Linux Station
- Ubuntu Kylin installation and usage of the NAS as a Linux-based computer
- Application downloading and usage from the Ubuntu Software Center
- Remote desktop for remote monitoring and accessing of Ubuntu
- Wymaga minimum 4 GB RAM i Container Station.
• iSCSI (IP SAN)
- iSCSI targets with multiple LUNs
- Note: The maximum total number of targets is 256.
- LUN mapping and masking
- Online LUN capacity expansion
- SPC-3 persistent reservation
- MPIO & MC/S
- iSCSI Extensions for RDMA with VMware ESXi
- Note: This feature is supported only by Intel and AMD-based NAS devices that has PCIe slot and compatible with Mellonox NICs.
- iSCSI LUN backup, one-time snapshot, and restoration
- iSCSI connection and management using Qfinder Pro for Windows
- Virtual disk drive using iSCSI initiator
- Note: The maximum number of virtual disk drives is eight.
- Stack chaining master
• ... i wiele innych
Pierwszy start
Serwer QNAP TS-677 pracuje pod kontrolą bazującego na linuksie systemu operacyjnego QNAP Turbo System (QTS). Do instalacji oprogramowania systemowego wykorzystywana jest pamięć flash DOM (5GB), co pozwala na podniesienie stabilności i niezawodności urządzenia. W trakcie testów, najnowszym dostępnym oprogramowaniem systemowym dla urządzenia była wersja 4.3.4 Build 20180501.
W związku z tym, że serwer otrzymaliśmy wraz z dyskami twardymi, należało jedynie podpiąć do niego kabel zasilający i połączyć z routerem za pomocą kabla sieciowego a następnie włączyć zasilanie. Serwer można skonfigurować wspomagając się webowym kreatorem znajdującym się pod adresem start.qnap.com lub przy pomocy oprogramowania QNAP QFinder Pro, które można pobrać ze strony producenta. W drugim wariancie instalacja również sprowadza się do uruchomienia webowego kreatora, jednak proces może przebiegać offline, bez dostępu do Internetu.
My skorzystaliśmy z drugiej opcji. Po instalacji QNAP Qfinder Pro (która polega na uruchomieniu instalatora i kilkukrotnym kliknięciu dalej) dostępnego dla systemów Windows, Linux i Mac OS X, oprogramowanie przeprowadza szybki skan sieci po kątem NAS-ów QNAP. Po kilku sekundach w oknie pojawia się informacją o wykrytym niezainicjowanym serwerze i pytaniu: "Czy chcesz aby Przewodnik inteligentnej instalacji przeprowadził cię przez proces konfiguracji?"
Po kliknięciu TAK, w domyślnej przeglądarce Internetowej uruchamia się webowy panel konfiguracyjny.
W kolejnych krokach, korzystając z czytelnego kreatora definiujemy nazwę urządzenia i hasło administratora, strefę czasową, ustawienia sieciowe, dodatkowe usługi i konfiguracje dysków (ten etap można pominąć i skonfigurować dyski już po zainstalowaniu systemu). Na każdym etapie konfiguracji wyświetlane są wskazówki dotyczące niuansów konfiguracyjnych. Ponadto w obrębie każdej z opcji można dokonać zmian już po inicjacji urządzenia.
W trakcie samej instalacji pojawiają się slajdy przedstawiające możliwości NAS-a.
Po kilku minutach uzyskujemy dostęp do ekranu logowania. Na ekranie znajduje się zestaw miniaturek zdjęć wybranych przez producenta, możemy go jednak zmienić tak by pojawiały się tam zdjęcia z naszej kolekcji, bądź by ekran miał minimalistyczny, bardziej tradycyjny wygląd.
Proces instalacji chmurowej oprogramowania systemowego za pośrednictwem serwisu start.qnap.com jest równie prosty i zawiera obszerniejsze wskazówki, w tym ilustrowane poradniki dotyczące sposobu montażu dysków.
Nawet jeśli urządzenie zostało skonfigurowane za pomocą kreatora online, warto zainstalować na swoim komputerze QNAP QFinder Pro, gdyż aplikacja znacząco ułatwia konfigurację wielu elementów, jak np. montowanie dysków sieciowych czy monitorowanie urządzenia, usprawnia zlokalizowanie urządzenia w sieci i zalogowanie się do panelu administracyjnego po zmianie adresu IP.
Po zalogowaniu, uzyskujemy dostęp do panelu administracyjnego z witającym nas oknem Centrum Pomocy, w którym można znaleźć informacje na temat możliwości urządzenia i konfiguracji poszczególnych usług, link do zasobów online z licznymi samouczkami i wskazówkami oraz uruchomić aplikację Helpdesk uławiającą kontakt z działem pomocy technicznej QNAP.
Po zakończeniu konfiguracji, jak i w późniejszym etapie użytkowania serwera, możemy przejść do strony administracyjnej, którą można wywołać z poziomu QFinder Pro lub przez wpisanie w pasku adresu przeglądarki IP serwera.
Webowy panel zarządzający
Webowy interfejs administracyjny, dostępny w 23 wersjach językowych, w tym w wersji polskiej, przypomina pulpit tabletu z dużymi czytelnymi ikonami ulokowanymi w centralnej jego części, pozwalającymi na przejście do poszczególnych sekcji konfiguracyjnych czy też uruchomienie aplikacji działających na serwerze. Domyślnie, po instalacji, do dyspozycji mamy m.in. takie obszary konfiguracyjne jak: Panel sterowania, Pamięć masowa i migawki, File Station, Menedżer kopii zapasowych, Przewodnik wirtualizacji oraz AppCenter. Po instalacji dodatkowych aplikacji i usług na pulpicie pojawiają się kolejne ikony. Jeśli główny ekran zostanie zapełniony, ikony tworzone są na kolejnych ekranach, które można przewijać (prawo-lewo).
W górnej części pulpitu tuż pod paskiem adresu przeglądarki ulokowano belkę na kształt systemowego paska zadań, znanego z Windows czy Linuksa. Po lewej stronie belki znajduje się przycisk minimalizujący wszystkie otwarte okna a obok niego przycisk, po którego kliknięciu pojawia się wysuwane Menu boczne z ustawieniami systemowymi i aplikacjami. Liczba pozycji w Menu zależy od liczby zainstalowanych aplikacji. Po prawej stronie belki znajduje się wyszukiwarka, za pomocą której w łatwy sposób można odszukać interesujące nas ustawienia bądź wpisy na dany temat w pomocy QTS. Na lewo znajdują się kolejno: sterowanie głośnością (powiadomień systemowych z wbudowanego głośnika i aplikacji multimedialnych korzystających z wyjścia liniowego) wskaźnik zadań w tle, wskaźnik podłączonych urządzeń zewnętrznych, wskaźnik powiadomień, obszar konfiguracji logowania i wyglądu pulpitu, pozycja z loginem administratora pozwalająca na restart, zamknięcie urządzenia, zmianę opcji i wylogowanie. Kolejna ikonka umożliwia zmianę języka UI, zmodyfikowanie pulpitu, zmianę właściwości pulpitu, wywołanie pomocy, wyświetlenie nowych funkcjonalności w najnowszej wersji QTS i wyświetlenie informacji systemowych.
Ostatnia ikonka na górnej belce systemowej odpowiada za otwarcie pulpitu nawigującego, wyświetlającego informacje o sprzęcie, temperaturze, pozwala przejść do szczegółowego monitora zasobów, przejrzeć informacje ze świata QNAP (nowe wersje oprogramowania i aplikacji) oraz wskaźniki, dzięki którym administrator bardzo szybko może ocenić kondycję systemu.
W dolnej części (kolejno od lewej strony) znajduje się kosz systemowy, pole przełączania ekranów (można je przełączyć również klikając w strzałki pojawiające się po najechaniu kursorem myszki na krawędzie pulpitu), ikonki z odsyłaczami do strony myQNAPcloud, do strony z przydatnymi narzędziami i aplikacjami mobilnymi, pomocy technicznej, Wiki, forum QNAP, jak również aktualna godzina i data.
Nad koszem znajduje się ikonka robota. Kliknięcie w nią powoduje uruchomienie Qboost, narzędzia do optymalizacji NAS-a, pomagającego w monitorowaniu zasobów sieciowych, uwalnianiu zasobów systemowych i planowaniu aktywności aplikacji.
Pulpit panelu administracyjnego cechuje duża elastyczność i możliwości personalizacji. Użytkownik może zmienić tapetę, układać ikony w preferowanej kolejności, przenosić je na kolejne ekrany czy też grupować.
Bardzo czytelny i estetyczny UI umożliwia pracę wielozadaniową, w efekcie czego otwarcie kilku obszarów w tej samej chwili nie stanowi żadnego problemu. Poszczególne obszary konfiguracyjne zostały zaprojektowane w przemyślany sposób. Nawet użytkownicy, którzy nie mieli okazji wcześniej korzystać z NAS-ów QNAP, nie powinni mieć problemów z odszukaniem pożądanej opcji. A jeśli ktoś, pomimo dużego stopnia intuicyjności, zostanie przytłoczony ogromem opcji konfiguracyjnych, może skorzystać z systemu pomocy, w którym opisano szczegółowo poszczególne ustawienia. Dużym ułatwieniem jest to, że w większości okienek z ustawieniami znajduje się znak zapytania '?', którego kliknięcie wywołuje Pomoc odnoszącą się do obszaru w którym aktualnie się znajdujemy. W wielu wypadkach uruchomienie danej sekcji po raz pierwszy wywołuje okienko szybkiego startu z poradami, które również można wywołać poprzez kliknięcie ikonki magicznej różdżki. Ponadto na stronie producenta znajduje się wiele samouczków, w których krok po kroku opisano kilkadziesiąt scenariuszy konfiguracyjnych (większa ich część dostępna jest w języku polskim).
Interfejs administracyjny wraz z wszelkiego rodzaju kreatorami, w większości dostępny jest w języku polskim. Braki w tłumaczeniu najczęściej można znaleźć w nowych poradnikach i opisach najnowszych aplikacji dostępnych w App Center. Jednak producent cyklicznie poszerza liczbę polskojęzycznych materiałów i je uzupełnia. Pod tym względem QNAP na pewno należy do czołówki w branży.
Osoby zainteresowane przetestowaniem systemu QTS, mogą się z nim zapoznać dzięki demonstracyjnej wersji dostępnej online pod tym adresem (login i hasło: qnap) http://qnapdemo.myqnapcloud.com:8080/cgi-bin/
Wybrane opcje konfiguracyjne
Po wstępnej konfiguracji, dokonanej podczas instalacji systemu, warto zalogować się do panelu administracyjnego i kliknąć w ikonę Panel sterowania by zweryfikować/aktywować kilka istotnych, podstawowych opcji, dostosowując TS-677 do swoich potrzeb.
Panel Sterowania
Z poziomu panelu sterowania (ControlPanel) można uruchomić i skonfigurować poszczególne role oraz usługi serwera, które zostały zebrane w czterech sekcjach:
System: Ustawienia ogólne, Pamięć masowa i migawki, Bezpieczeństwo, Sprzęt, Zasilanie, Powiadomienia, Aktualizacja oprogramowania, Kopia zapasowa i przywracanie, Urządzenia zewnętrzne, Status systemu, Logi systemowe, Monitor zasobów, Centrum licencji
Uprawnienia: Użytkownicy, Grupy użytkowników, Foldery współdzielone, Przydział, Zabezpieczenia domeny, Kontroler domeny
Usługi sieci i plików: Network & Virtual Switch, Dostęp do sieci, Win/Mac/NFS, Telnet/SSH, SNMP, Wykrywanie usług, FTP, Kosz sieciowy
Aplikacje: HybridDesk Station, Serwer iTunes, Serwer mediów DLNA, Zarządzanie multimediami, Sewer WWW, Serwer SQL, Serwer Syslog, Antywirus, Serwer Radius, Serwer TFTP, Usługa NTP
Jeśli do którejś z ww. opcji sięgamy bardzo często możemy utworzyć do niej skrót w postaci ikony na pulpicie, klikając prawym klawiszem myszki i wybierając utwórz skrót.
Usługi sieciowe
QNAP TS-677 wyposażony został w cztery gigabitowe interfejsy sieciowe. Ponadto urządzenie można opcjonalnie wyposażyć w karty PCIe 10 GbE/40 GbE lub karty WiFi. W efekcie czego urządzenie oferuje bardzo zaawansowany zestaw usług sieciowych. Serwer zapewnia wysoką wydajność, wysoki poziom odporności na awarie sieci i/lub równoważenie obciążenia w zależności od wybranego trybu. Dzięki obsłudze funkcji Trunkingu Portu / Link Aggregation, przez łączenie wielu interfejsów sieciowych w jeden, można zwiększyć przepustowość i zapewnić redundancję dla zwiększenia dostępności, oczywiście gdy interfejsy są podłączone do switcha wspierającego te funkcje.
Dzięki rozbudowie warstwy sieciowej systemu QTS posiadacze NAS-ów QNAP zyskali dostęp do przełączników wirtualnych przez co mają możliwość wykorzystania elastycznych i zaawansowanych konfiguracji przydatnych szczególnie w trakcie korzystania z wirtualizacji i kontenerów. Wirtualne przełączniki umożliwiają interfejsom fizycznym (kartom sieciowym) i kartom wirtualnym (maszyny wirtualne i kontenery) na wzajemną komunikację. Przykładowo przy użyciu przełącznika wirtualnego maszyna wirtualna, kontener i karta fizyczna mogą zostać połączone z Internetem. Przełączniki wirtualne mogą również służyć do łączenia środowisk 1 Gigabit, 10 Gigabit i 40 Gigabit w taki sam sposób jak w wypadku przełącznika fizycznego.
Przełączniki wirtualne mogą łączyć różne adaptery fizyczne, pozwalając na to, aby serwer QNAP NAS pełnił rolę wielofunkcyjnego konwertera, który zapewnia komunikację dupleksową między różnymi sieciami. Wirtualne przełączniki mogą definiować mikrosegmentację sieci na potrzeby różnych aplikacji, zapewniając bezpieczeństwo środowisk o mieszanym obciążeniu, obejmujących wiele modeli wdrażania aplikacji (w tym aplikacji wdrażanych zarówno w maszynach wirtualnych, jak i na starszych serwerach fizycznych).
Przełączniki wirtualne pozwalają elastycznie łączyć Virtualization Station i Container Station (więcej o tych dwóch funkcjonalnościach w dalszej części), umożliwiając przesyłanie danych między maszynami wirtualnymi i kontenerami przy użyciu tego samego interfejsu. Przykładowo serwer Apache w maszynie wirtualnej może mieć dostęp do bazy danych MySQL w kontenerze, a następnie dostarczać usługi dla komputerów klienckich za pośrednictwem fizycznego połączenia sieciowego. Inne serwery w tej sieci fizycznej również mogą mieć dostęp do maszyn wirtualnych i kontenerów w tym samym czasie. Ponadto przełączniki wirtualne mogą być pomocne przy tworzeniu sieci odizolowanych, co przekłada się na poziom bezpieczeństwa środowiska.
Gdy zajdzie konieczność konfiguracji zaawansowanych parametrów sieciowych, TS-677 oferuje m.in. DHCP Server z rozbudowanym zestawem opcji, obsługę protokołu IPv6, wsparcie dla Jumbo Frames o wartości MTU od 1500 do 9000, obsługę VLAN (802.1Q), powiązanie konkretnych usług z wybranym interfejsem sieciowym oraz skorzystanie z serwera Proxy.
Poza możliwością zamontowania w serwerze karty WiFi na PCIe, QNAP obsługuje połączenia bezprzewodowe dzięki możliwości podłączenia karty WiFi do portu USB. Pomimo to, że posiadane przez nas karty (Edimax i TP-Link) nie były ujęte na liście wspieranych urządzeń to zostały wykryte bezproblemowo i działały bez zastrzeżeń.
Za sprawą wsparcia dla usługi DDNS, znika konieczność zapamiętania adresu IP w celu dostępu do udostępnianych zasobów spoza sieci lokalnej, ponadto bez problemów serwer NAS może być udostępniony w Internecie przez użytkowników ze zmienną adresacją IP (Neostrada, sieci mobilne, etc.). Konfigurując DDNS można wybrać jednego spośród ośmiu dostawców.
Ponadto QNAP udostępnia własną usługę, znacznie bardziej rozbudowaną i oferującą wiele więcej niż klasyczny DDNS. Usługa myQNAPcloud w połączeniu z CloudLink pozwala zamienić NAS-a w centrum prywatnej, osobistej chmury obliczeniowej.
Prosty w konfiguracji myQNAPcloud, dzięki obsłudze routerów wspierających UPnP, umożliwia przekierowanie portów w routerze w taki sposób by umożliwić bezproblemowe połączyć się z odpowiednimi usługami działającymi na NAS-ie.
Po rejestracji w witrynie myqnapcloud.com użytkownicy mogą w łatwy, bezpieczny i wygodny sposób łączyć się z serwerem NAS z dowolnego miejsca na świecie podłączonego do Internetu. Dodatkowo z poziomu myQNAPcloud można zarządzać kilkoma serwerami QNAP, uzyskując dostęp do plików za pomocą połączenia webowego i poprzez aplikacje mobilne QNAP Qfile, Qmanager oraz narzędzie Qsync po jego instalacji na komputerze. To chmurowe narzędzie pozwala również na udostępnianie znajomym i współpracownikom plików w podobny sposób jak ma to miejsce w przypadku usług Box, Dropbox, Google Drive i OneDrive. Chcąc udostępnić plik możemy wygenerować link i wysłać go poprzez e-mail wraz z określeniem czasu ważności. Dostęp do pliku można zabezpieczyć hasłem. Istnieje również możliwość publikowania multimediów w serwisach społecznościowych. Co najważniejsze to użytkownik NAS-a ma pełną kontrolę nad udostępnianymi danymi.
Poziom bezpieczeństwa komunikacji z wykorzystaniem myQNAPpcloud można podnieść poprzez instalację certyfikatu SSL. Do dyspozycji mamy bezpłatny Let's Encrypt bądź myQNAPcloud SSL (formalnie wydawany przez TAIWAN-CA Inc. 'TWCA') w atrakcyjnej cenie - 44.99 USD za okres 3 lat + dwa miesiące gratis.
Monitorowanie i harmonogram pracy
Z poziomu panelu administracyjnego QTS użytkownicy NAS-ów QNAP uzyskują dostęp do bogatego zestawu narzędzi dających wgląd w stan usług i ułatwiających utrzymanie serwera w dobrej kondycji. Wystarczy kilka kliknięć bo podejrzeć logi systemowe (z podziałem na informacje, ostrzeżenia, błędy), sprawdzić stan i wydajność dysków twardych, wykorzystanie przepustowości pasma, podejrzeć aktywne procesy, itp.
Wspomniane już narzędzie Qboost pomaga w optymalizacji NAS-a uwalniając pamięć i usuwając niepotrzebne pliki. Narzędzie umożliwia również stworzenie harmonogramu pracy dla poszczególnych aplikacji, tak by np. aplikacje odpowiedzialne za tworzenie kopii zapasowych (np. dodatek Azure Storage) wykonywanych nocą nie działały w tle w trakcie dnia. Natomiast jeśli deweloperzy będą korzystać z kontenerów tylko w określonych godzinach pracy, to w czasie wolnym możemy wyłączyć Container Station. Dzięki temu nawet kilkaset megabajtów pamięci RAM i część mocy procesora może być wykorzystane do wydajniejszej obsługi innych zadań.
W sekcji Powiadomienia można skonfigurować w jaki sposób system ma nas informować o alertach. Powiadomienia mogą być wysyłane za pośrednictwem e-mail, SMS lub usługi Push na aplikacji mobilnej Qmanager.
Kolejną przydatną funkcjonalnością, jest możliwość elastycznego zdefiniowania harmonogramu zasilania. Można ustalić w jakie dni tygodnia i o jakich godzinach system ma być uruchomiony/zamknięty/zrestartowany.
Innowacyjną i dość pomocną funkcją są komunikaty słowne (dostępne w języku angielskim) odtwarzane przez wbudowany w TS-677 głośniczek. Dzięki temu w wielu wypadkach użytkownik/administrator przebywający w tym samym pomieszczeniu, w którym zlokalizowany jest NAS, jest powiadamiany głosowo o części zdarzeń systemowych, jak np. zakończenie aktualizacji, uruchomienie, podłączenie dysku, odbudowie RAID itp.
Zarządzanie dyskami
Jedna z kluczowych ról serwerów NAS to magazynowanie danych. Poza montażem dysków HDD/SD/M.2 pojemność magazynową TS-677 można w łatwy sposób kilkakrotnie powiększyć podłączając jednostki rozszerzające UX-800P (max 2 szt.), UX-500P (max 2 szt.) a nawet REXP-1000 Pro (max 4 szt.) poprzez kartę SAS.
Obszar 'Pamięć masowa i migawki' to miejsce, z poziomu którego zarządzamy dyskami. W tej sekcji zyskujemy dostęp do funkcji monitorujących kondycję, zapewniających bezpieczeństwo i podnoszących wydajność dostępu do danych wybiegających daleko poza możliwość zarządzania wolumenami i pulami pamięci poprzez zaszyfrowanie, zestawianie dysków w RAID czy analizę S.M.A.R.T. W przypadku zaawansowanych serwerów NAS, co ważnie nie tylko tych z najwyższej półki takich jak TS-677, QTS udostępnia zestaw zaawansowanych funkcjonalności w obszarze pamięci masowej, w tym rozbudowanej konfiguracji iSCSI, zarządzania pamięcią podręczną i tworzenie oraz replikację migawek.
Możliwości zarządzania wolumenami i pulami pamięci mogą pozytywnie zaskoczyć nawet administratorów pracujących w środowiskach korporacyjnych, którzy niejednokrotnie serwery NAS traktowali po macoszemu.
Przyjrzyjmy się kilku rozbudowanym opcjom obejmującym zarządzanie przestrzenią dyskową.
Dzięki pulom pamięci używanym do agregowania dysków fizycznych w pojedynczą przestrzeń można uzyskać elastyczną przestrzeń przechowywania danych.
Qtier, technologia automatycznego warstwowania przestrzeni magazynowej (auto-tiering) umożliwia dodawanie różnych dysków (SATA, SAS, SSD) do jednej puli pamięci magazynu w taki sposób, by często używanie dane były przechowywane na najszybszych dyskach a dane rzadziej używane na dyskach wolniejszych. W efekcie czego firmy zyskują dużą wydajność dla intensywnie wykorzystywanych aplikacji i niższych kosztów magazynowania danych archiwalnych.
Istotną funkcjonalnością TS-677 jest możliwość wykorzystania nośników półprzewodnikowych (SSD, M.2) do przyspieszenia pracy NAS-a poprzez konfigurację ich jako pamięci podręcznej (cache) na potrzeby losowych lub sekwencyjnych operacji we/wy.
W obrębie woluminów można utworzyć woluminy statyczne (oferują największą wydajność swobodnego dostępu do plików ale nie oferują wsparcia dla jednostek LUN opartych na sektorach czy migawek), pełne (thick volume, tworzone ze wstępnie przydzielonego miejsca, łatwo rozszerzalne, oferują tworzenie migawek) i uproszczone (thin volume, używają miejsca na żądanie, wykorzystując miejsce z puli w miarę zapisu danych, nie wspierają jednak LUN-ów opartych na plikach).
Z kolei migawki zapewniają zapis stanu woluminu pełnego bądź uproszczonego określonym momencie. Dzięki migawkom, w razie awarii, niezamierzonej modyfikacji lub usunięciu danych, można szybko przywrócić dane do wcześniejszego stanu.
Konfigurując migawki można włączyć gwarantowane miejsce na migawki, w wyniku czego najstarsze migawki są usuwane i nie dochodzi do zapełnienia magazynu migawek. Ponadto można zdefiniować harmonogram kopii migawkowych tak by migawki były tworzone w określonym czasie, np. codziennie o godzinie pierwszej w nocy. Dodatkowo, dzięki aktywacji migawek inteligentnych, kopie migawkowe będą tworzone tylko wówczas gdy dane zostały zmodyfikowane od ostatniej kopii.
To jednak nie wszystko. Kopię migawkową można sklonować tworząc nowy wulumin lub jednostkę LUN, uzyskując dostęp do danych i możliwość ich edycji bez zastępowania istniejących danych.
Ponadto istnieje możliwość zapisywania i organizowanie migawek ze zdalnych serwerów NAS.
Co ważne bogactwo opcji dotyczących zarządzania dyskami i przestrzenią magazynową nie powinno przytłoczyć początkujących użytkowników, ponieważ przez proces konfiguracji poszczególnych sekcji można przejść z pomocą kreatorów i asystentów objaśniających wszelkie niuanse konfiguracyjne.
Warto odnotować również to, że QNAP TS-677 jest pamięcią masową spełniająca wymagania środowisk zwirtualizowanych zbudowanych w oparciu o VMware ESXi, Citrix XenServer, Microsoft Hyper-V i Windows Server 2012 R2, zapewniającą wysoką wydajność i niezawodność. Dzięki obsłudze VMware VAAI i Microsoft ODX, NAS odciąża hosty ESXi i Hyper-V, a za sprawą dodatku QNAP vSphere Client i providera QNAP SMI-S zwiększa efektywność operacyjną i usprawnienia zarządzania wirtualizacją.
Dane pod kontrolą
QNAP TS-677 w połączeniu z systemem QTS 4.3 oferuje ogromny zestaw funkcjonalności zapewniający najwyższy poziom ochrony danych. Poza wymienionymi powyżej funkcjami, które można zaimplementować w obrębie dysków twardych (RAID, migawki), urządzenie oferuje tworzenie kopii zapasowych Time Machine dla systemu Mac OS X i wsparcie dla bezpłatnej aplikacji QNAP NetBak Replicator ułatwiającej tworzenie kopii zapasowych z systemów Windows. Z kolei dzięki aplikacji Qsync w łatwy sposób można synchronizować pliki na wielu urządzeniach (komputery stacjonarne, laptopy, urządzenia mobilne).
Za pomocą usługi chmury osobistej myQNAPcloud, można szybko i bezpiecznie uzyskać dostęp do usług uruchomionych na NAS-ie z lokalizacji zdalnej. Po zainstalowaniu aplikacji myQNAPcloud, użytkownik może się łączyć z serwerem i łatwo zarządzać plikami z dowolnego urządzenia: laptopa, smartfona... Rozwiązanie pozwala również na streaming wideo, muzyki oraz bezpieczne udostępnianie plików.
Bogate opcje w zakresie tworzenia kopii zapasowych znajdują się w QNAP Hybrid Backup Sync. Poza tym, że NAS znacznie upraszcza proces tworzenia backupów serwerów i komputerów PC, umożliwia również tworzenie kopii zapasowych plików zmagazynowanych na NAS-ie na urządzenia zewnętrzne, urządzenia zdalne oraz do chmury. Urządzenie daje możliwość replikowania lokalnych plików do zdalnego folderu na innym serwerze Rsync, jak również wsparcie dla usługi RTRR serwer oferującej synchronizację replikacji z szyfrowaniem danych, kompresją, ponowną transmisją i transferem różnicowym na poziomie bajtu (byte-level).
Replikacja migawek pozwala na replikowanie woluminu/LUN między różnymi zdalnymi serwerami korzystając z migawki, która ułatwia zredukować wykorzystanie przestrzeni dyskowej oraz łącza.
Z tego poziomu można również skonfigurować archiwizację chmurową Amazon S3 (Simple Storage Service) w chmurze AWS (Amazon Web Services).
Jednak na, powyższych funkcjonalnościach, dostępnych 'prosto z pudełka' możliwości w zakresie kopii zapasowych i archiwizacji danych się nie kończą.
Backup Appliance
Dzięki połączeniu możliwości QNAP-a z rozwiązaniem Xopero Software (polskiego dostawcy rozwiązań do ochrony danych) użytkownicy zyskują dostęp do Appliance (w edycji komercyjnej jak i bezpłatnej Free) ułatwiającego tworzenie kopii zapasowych stacji roboczych, serwerów i maszyn wirtualnych (VMware i Hyper-V).
Współpraca z QNAP-a z NAKIVO zaowocowała stworzeniem Appliance ułatwiającego wdrożenie środowiska NAKIVO Backup & Replication, oferującego tworzenie kopii zapasowych środowisk zwirtualizowanych, opartych o platformę VMware ESXi/vSphere, Microsoft Hyper-V oraz instancji chmurowych AWS EC2.
W centrum aplikacji App Center można zainstalować dodatkowe aplikacje rozszerzające możliwości urządzenia w zakresie synchronizacji danych i kopii zapasowych. Najciekawsze z nich to:
Azure Storage - aplikacja usprawniająca obsługę Block Blob Storage w publicznej chmurze Microsoft
Glacier - wyjątkowo tania usługa magazynowania archiwów w chmurze Amazon, oferująca bezpieczną i trwałą przestrzeń magazynową do archiwizacji danych i tworzenia kopii zapasowych online.
Google Cloud Storage - aplikacja do obsługi synchronizacji danych z dyskiem online firmy Google
Connect to Cloud Drive - dodatek pozwalający na nawiązanie zdalnego połączenia z usługą chmury (taką jak Dropbox, Microsoft OneDrive, Google Drive, Amazon Cloud Drive, Box czy Yandex Disk) z poziomu aplikacji File Station i dwukierunkowe przenoszenie plików.
Cloud Drive Sync - pomaga w łączeniu serwera QNAP NAS z takimi kontami w chmurze jak Dysk Google, Dropbox, OneDrive i hubiC, a następnie konfigurowanie zadań synchronizacji, ustawianie limitów wykorzystania sieci oraz wyświetlanie szczegółowych stanów zadań i dzienników historycznych.
Kopia zapasowa Gmail - dodatek umożliwia tworzenie kopii zapasowych i przywracanie skrzynek pocztowych prywatnych jak i komercyjnych. Kopie można tworzyć ręcznie lub według harmonogramu, a następnie przeglądać z poziomu webowego interfejsu. E-maile można przywrócić do oryginalnej skrzynki jak również na inne konto.
Oprogramowanie NetBak Replicator
Ze strony producenta można pobrać przydatną, bezpłatną aplikację - NetBak Replicator - pozwalającą na elastyczne tworzenie kopii zapasowych danych z komputerów PC z systemem Windows i bezpieczne ich przechowywanie na serwerze. Posiadacze NAS-ów QNAP mogą zainstalować narzędzie na nielimitowanej liczbie komputerów.
Instalacja NetBak Replicator'a jest bardzo prosta i sprowadza się w zasadzie do klikania dalej na kilku kolejnych ekranach.
Kopie zapasowe wykonywane za pomocą NetBak Replicator, mogą obejmować całe dyski, wybrane foldery, bądź konkretne typy plików. Zadanie backupowe można wykonać za pomocy kilku kliknięć myszy, ustawiając synchronizację w czasie rzeczywistym, backup wg harmonogramu i auto-backup wraz z filtrowaniem plików.
NetBak Replicator pozwala również sporządzić backup na zdalny serwer przez FTP oraz z użyciem protokołu WebDAV przez Internet, co przekłada się na znaczny wzrost poziomu ochrony danych użytkowników zdalnych.
Wirtualizacja i kontenery
Przed czterema laty QNAP udostępnił Virtualization Station, oprogramowanie umożliwiające uruchamianie maszyn wirtualnych bezpośrednio na serwerze NAS (dotyczy to oczywiście bardziej wydajnych NAS-ów). Rok później pojawiła się aplikacja Container Station integrująca technologie LXC oraz Docker. Od tego czasu obie aplikacje doczekały się kilku większych wydań zyskując nowe funkcjonalności, jednocześnie przestały być swego rodzaju ciekawostką i stały się rozwiązaniami dojrzałymi, gotowymi na wdrożenia produkcyjne.
Virtualization Station pozwala na wygodne tworzenie maszyn wirtualnych z systemami Windows, Linux/Unix oraz Android, oferując przy tym tworzenie snapshot'ów (kopii migawkowych), zarządzanie pasmem sieciowym dla poszczególnych maszyn wirtualnych, pracę z wirtualnymi desktopami z poziomu dowolnego urządzenia z dowolnej przeglądarki internetowej obsługującej HTML 5. Stacja wirtualizacji oferuje wsparcie dla importu/eksportu maszyn wirtualnych w formatach OVA, OVF, QVM oraz VMX.
Poza konsolą WWW, do połączenia się z maszyną wirtualną, można użyć również klienta VNC. Oczywiście w zależności od potrzeb i konfiguracji typów połączeń może być znacznie więcej, jak np. SSH.
Testerzy aplikacji i programiści z pewnością docenią możliwość importu maszyn wirtualnych z predefiniowanymi aplikacjami z Bitnami App Store jak również systemów Windows w różnych konfiguracjach z Microsoft.
LXC w Container Station umożliwia uruchamianie wielu dystrybucji z systemem Linux (w tym dystrybucji Ubuntu, Debian i Fedora). Aplikacja udostępnia także popularne i w pełni skonfigurowane aplikacje do wdrożenia jednym kliknięciem z wbudowanego serwisu Docker Hub. Może to być np. LibreOffice, MongoDB, Nginx, Node.js, Redis, MySQL, WordPress, Deluge, Minecraft, Wine, Jenkins, GitLab, Redmine, Joomla! i wiele innych.
Wirtualizacja i konteneryzacja na NAS-ach QNAP zyskała też większe możliwości za sprawą rozbudowy funkcji w przełączników wirtualnych, które opisano w części poświęconej charakterystyce funkcji sieciowych.
Pomimo, że testowany przez NAS QNAP TS-677 wyposażony był w 8 GB pamięci RAM i podstawowe (gigabitowe) karty sieciowe miał do zaoferowania w obszarze wirtualizacji bardzo wiele. Jednoczesne uruchomienie 2 maszyn wirtualnych (Windows 10 i Linux Mint) i kilku kontenerów nie wpływało negatywnie na komfort pracy. Jeśli ktoś ma większe wymagania może środowisko napędzane przez procesor AMD Ryzen doposażyć w dodatkową pamięć RAM (do 64GB DDR4), karty sieciowe 10/40 GbE, dyski M.2 oraz kartę graficzną realizującą funkcję GPU-passthrough na maszynach wirtualnych.
To jednak nie wszystko
Lista funkcjonalności oferowanych przez tandem QNAP TS-667 i QTS 4.3.4 daleko wykracza poza wymienione w tej recenzji.
Interesującą aplikacją, na której intensywne testy nie mieliśmy czasu jest QRM+ (QNAP Remote Manager Plus), pozwalająca na centralny monitoring i zarządzanie urządzeniami pracującymi w sieci firmowej. Dzięki systemowi alertów działających w oparciu o limity progowe, QRM+ ułatwia działowi IT rozwiązywanie problemów w obrębie firmowej infrastruktury.
Należy pamiętać, że model będący przedmiotem testu wspiera również wszystkie funkcje dostępne w NAS-ach QNAP dla użytkowników prywatnych i małych biur, w tym magazynowanie i szerokie wsparcie dla obsługi multimediów, na których nie skupialiśmy się w teście.
Z poziomu centrum aplikacji App Center, na serwerze QNAP można instalować aplikacje stworzone przez producenta oraz firmy trzecie, rozszerzając wachlarz usług dostępnych w TS-677. Wszystkie te aplikacje można zainstalować jednym kliknięciem, a część z nich jest już wstępnie skonfigurowana. Lista aplikacji w trakcie testów sprzętu obejmowała ponad 200 pozycji.
Doskonałym uzupełnieniem oprogramowania QTS są aplikacje mobilne dla systemów Android i iOS, dzięki którym administratorzy mogą zarządzać serwerem, a użytkownicy korzystać z bogatych funkcji w zakresie przechowywanie i dostępu do danych.
Technologie jutra
Warto zwrócić uwagę na to, że QNAP rozwijając swoje produkty, zarówno od strony sprzętowej jak i programowej podąża za technologiami, które dopiero wkraczają do firm. Już dziś NAS-y QNAP oferują wsparcie dla takich obszarów Internet Rzeczy (IoT), sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe.
Wydajność
Ważnym elementem podczas testu każdego serwera sieciowego jest jego wydajność. W ciągu kilkunastu dni wykonaliśmy kilkadziesiąt testów prędkości przesyłu danych. Sprawdziliśmy prędkość transmisji poprzez protokół SMB jak również iSCSI (bez i z obsługą Jumbo Frame).
Podczas testów wydajności QNAP TS-677 podłączony był do karty sieciowej Realtek RTL8111E komputera z system operacyjnym Windows 10 Pro. Karta sieciowa pracowała na najnowszych certyfikowanych (WHQL) sterownikach. Wszystkie testy prezentowane poniżej przeprowadzone były na urządzeniu z systemem QTS w wersji 4.3.4 Build 20180501. Testy przeprowadziliśmy z wykorzystaniem dwóch dysków Western Digital Red WD20EFRX (z technologią NASware, 64 MB cache, pojemnością 2TB i interfejsem SATA III - 6 Gb/s) oraz dyskiem SDD SATA WD Blue 1TB 3D NAND, dostarczonych wraz z serwerem.
Do pomiaru wydajności wykorzystano oprogramowanie CrystalDiskMark, pozwalające na wykonanie testów prędkości odczytu i zapisu danych w trybie sekwencyjnym oraz wypadkowym.
Pomimo, że podczas testów nie uwzględniliśmy możliwości funkcji agregacji łączy, NAS QNAP TS-677 osiągnął znakomite transfery danych, zarówno podczas zapisu i odczytu danych. Urządzenie uzyskało szybkie transfery dla iSCSI jak i protokołu SMB. Warto podkreślić również to, że zaszyfrowanie dysku wpływa w minimalnym, niemal niedostrzegalnym stopniu na wydajność środowiska.
W tym miejscu warto podkreślić że w trakcie uruchomienia zadania backupowego, odtwarzania wideo i instalacji maszyny wirtualnej, można było zaobserwować wykorzystanie pamięci RAM, natomiast obciążenie procesora sięgało zaledwie kilku procent.
W wypadku konfiguracji rozbudowanej o 2 karty sieciowe 10GbE i cztery dyski zestawione w RAID 6 producent deklaruje sekwencyjny transfer na poziomie 2340 MB/s dla odczytu i 1931 MB/s dla zapisu oraz sekwencyjny transfer szyfrowany na poziomie 2331 MB/s dla odczytu i 1910 MB/s dla zapisu.
Wyniki naszych testów prezentujemy poniżej.
Konfiguracja komputera testowego:
• Płyta główna: ASRock 970 Extreme3 R2.0
• Procesor: AMD X6 FX-6300 AM3+
• Pamięć RAM: 3x 8192 MB Geil Dragon PC3 12800 1600MHz (24 GB)
• Dysk: Silicon Power V70 SSD (240 GB, SATA III, 2.5")
• Karta sieciowa: Realtek RTL8111E
• System operacyjny: Microsoft Windows 10 Pro
Benchmark dla protokołu SMB i dysków w konfiguracji RAID 0
Benchmark dla protokołu SMB i dysków w konfiguracji RAID 1
Benchmark dla protokołu SMB, udział zaszyfrowany, RAID 0
Benchmark dla protokołu SMB, udział zaszyfrowany, RAID 1
Testy iSCSI
Benchmark iSCSI, Jumbo Frame, MTU 9000, RAID 0
Benchmark iSCSI, Jumbo Frame, MTU 9000, RAID 1
Podsumowanie
QNAP TS-677-1600-8G, 6-kieszeniowy NAS z sześciordzeniowym, dwunastowątkowym procesorem AMD Ryzen 5 1600 i 8 GB RAM DDR4 (z możliwością rozbudowy do 64 GB) to superszybkie i superwydajne urządzenie, którego moc i możliwości można dodatkowo zwiększyć o dodatkowe komponenty jak karty 10GbE, GPU, dyski M.2, korzystając z dostępnych slotów.
Po wyposażeniu serwera w cztery dyski HDD, dwa SSD 2,5" oraz napędy wykorzystujące złącza M.2/PCIe można uzyskać dużą, bezpieczną przestrzeń magazynową bez kompromisów wydajnościowych (cache i Qtier). Jeśli taka przestrzeń okazałaby się niewystarczająca do NAS-a można podłączając jednostki rozszerzające UX-800P / UX-500P / REXP-1000 Pro.
Na nic jednak zdałaby się tak mocna konfiguracja sprzętowa, skryta w stylowej, cieszącej oko obudowie, bez odpowiedniej warstwy programowej.
Dzięki systemowi QTS, zapewniającemu estetyczny i funkcjonalny interfejs zarządzający, a przede wszystkim oferującemu niezliczoną liczbę funkcji, można maksymalnie wykorzystać wielki potencjał drzemiący w TS-677. Nie będzie przesadą, jeśli w tym miejscu napiszemy, że liczba scenariuszy wykorzystania testowanego urządzenia jest nieograniczona, chyba że weźmiemy pod uwagę ograniczone potrzeby biznesowe firmy lub wyobraźnie administratora.
Osoby zainteresowane tym serwerem z pewnością zwrócą uwagę na to, że nie jest on tanim urządzeniem. Jednak zestawianie tej konstrukcji 1:1 z klasycznym serwerem z Windows Server lub Linux na pokładzie jest niewłaściwe. Gdy obiektywnie spojrzymy na prostotę konfiguracji, minimalny nakład czasu i pracy potrzebny do uruchomienia danej usługi, a do tego dodamy wsparcie na najwyższym poziomie, wówczas QNAP TS-677 prezentuje się bardzo korzystnie.
Warto jeszcze raz podkreślić to, że TS-677, za sprawą rozbudowanego wsparcia dla chmury, wirtualizacji, kontenerów, IoT i AI, jest urządzeniem gotowym na to co przyniesie jutro. Urządzenie może być doskonałym wyborem dla tych wszystkich, którzy stawiają pierwsze kroki w ww. obszarach, a dla których wejście w chmurę publiczną w pełnym wymiarze jest niemożliwe.
Od lat publikując testy NAS-ów różnej klasy zwracaliśmy uwagę na mniej luba bardziej rozbudowane funkcje serwerowe stanowiące wartość dodaną do magazynu danych. Obcując z serwerem QNAP-a można by się zastanowić, czy to jest jeszcze NAS z bogatym zestawem funkcji serwerowych czy może serwer oferujący niezliczoną liczbę funkcji z zaawansowanym wsparciem w zakresie magazynowania danych...
Naszym zdaniem urządzenie w złotej stylistyce zasługuje na złoty medal. W związku z tym, że nie przyznajemy medali lecz gwiazdki, QNAP TS-677 otrzymuje maksymalną ocenę, 5 gwiazdek.
Plusy
+ AMD Ryzen
+ Bardzo wysoka wydajność
+ Zaawansowane możliwości systemu QTS
+ Chmura, kontenery i wirtualizacja
+ mnóstwo funkcji
+ Możliwość rozbudowy
MINUSY
- Brak HDMI w podstawowej konfiguracji