Pomoc TS-212 - zwiecha przy inicjacji urządzenia przy aktualizacji firmware

Fazowy

Nowy użytkownik
Noobie
11 Wrzesień 2013
3
3
3
45
QNAP
Ethernet
1 GbE
Witam,

Zakupiłem TS-212 oraz dwa dyski WD 4TB, generalnie urządzenie się zawiesza przy próbie upgrade`u firmware przy inicjacji wstępnej. Nie wiem czy mogą mieć znaczenie dyski które różnią się modelowo on compatibility list, ale nie sądzę żeby to było proble mem gdyż nie jest to mój pierwszy NAS i nigdy tak naprawdę nie zakupiłem dysków z listy kompatybilności i zawsze wszystko działało :), ale oczywiście mogę się tym razem mylić, co pozostawiam ocenie bardziej kompetentnych osób :)

W załączeniu screenshot`y.
 

Załączniki

  • Hang.PNG
    Hang.PNG
    12,8 KB · Wyświetleń: 23
  • details.PNG
    details.PNG
    31,3 KB · Wyświetleń: 21
  • after resfresh.PNG
    after resfresh.PNG
    13,3 KB · Wyświetleń: 20
No właśnie przez stronę robię, jak usiłuję zrobić przez qfindera to staje na 10% jak widać na screenshot, uciekłem się nawet do tego że pozdejmowałem założone w procesie inicjacji partycje, żeby rozpocząć go od nowa ale proces staje na tym samym
 

Załączniki

  • przez qfinder.PNG
    przez qfinder.PNG
    9,9 KB · Wyświetleń: 18
A tak wygląda po zwieszceok zaraz spróbuję ogarnąćno dobra, zrobiłem w zasadzie już wszystko oprócz zmiany kompa z którego to robię oraz zmiany dysków, dziś zmieniam kompa i dyski na dwie 500GB i zobaczymy co dalej, uciekłem się nawet do tego że odtworzyłem NAS`a z rescueCD do wersji 3.4.0, bo chciałem mieć pewność że to co jest na nim nie jest uszkodzoneNo dobra problem rozwiązany, ale nie powiem że QNAP jest sprzętem user friendly, sytuacja wyglądała jak opisałem powyżej, a teraz opiszę co było problemem i jak z tego wybrnąłem.

QNAP NAS TS-212 owszem obsługuje dyski 4TB ale przypuszczam że od firmware`u 4.x.x, bo niestety na niższym 3.7.3 update firmware wykłada się i kończy się to dysfunkcją urządzenia w postaci zawieszonego w niewiadomym stanie instalatora WEB i konieczności wyczyszczenia dysków z pozakładanych partycji, żeby można dostać się ponownie do inicjatora dysków i panelu web upgrade`u firmware.

Generalnie problem rozwiązałem następująco, w drodze walki jeszcze z dyskami 4TB i podejrzeniu że coś jest nie tak z firmware 3.8.0 z którym dostałem urządzenie przygotowane fabrycznie, użyłem RescueDC QNAP dla TS-212 i zrobiłem downgrade do wersji 3.4.0 :), niestety nie przyniosło to żądanych rezultatów, a wręcz było jeszcze gorzej.

Na moje szczęście, że miałem pod ręką stare poczciwe Seagate 500GB, po umieszczeniu ich w NAS`ie wszystko poszło jak z płatka, zgodnie z zaleceniami kolegi najpierw upgrade do 3.8.0, a później do 4.0.2, oczywiście wszystko bez żadnych problemów, ale pozostał jeszcze problem dysków 4TB.

Dyski przed włożeniem oczywiście musiałem wyczyścić z wcześniej założonych partycji i do środka, oczywiście w urządzeniu znajdował się już firmware 4.0.2, więc problemu tym razem już nie było, zasadniczo zmienił się już instalator, urządzenie dało się bez problemów skonfigurować.

Także reasumując, nie jest to urządzenie z łatwą instalacją i nie poleciłbym go niestety żadnemu znajomemu, bo nieuchronnie musiałbym mu pomóc w instalacji, a za jakie grzechy się pytam :)

Pozdrawiam rithien`a, natchnąłeś mnie do dalszego kombinowania zgodnie z porzekadłem "Nie mów że tego nie da się zrobić, bo znajdzie się jakiś idiota, który nie wie że tego nie da się zrobić i to zrobi"

P.S. Mam nadzieję, że moje wypociny będą dla kogoś pomocne :)
 

Załączniki

  • after hang.PNG
    after hang.PNG
    7,1 KB · Wyświetleń: 18