Pomoc TS-563 i upgrade ram + dołożenie rozszerzenia PCI-E dla SSD

Dawid

Passing Basics
Beginner
27 Styczeń 2017
14
2
3
33
Kraków
dolinski.xyz
QNAP
TS-x63
Ethernet
null
Cześć wszystkim,
nadszedł czas pewnych zmian w moim fabrycznym QNAP TS-563-8GB. Urządzenie które użytkuje ma włożonych 5 dysków twardych tj. 3x4tb raid 5 (wykorzystane na poziomie 80-90% pojemności) i 2x6tb raid 1 (wykorzystanie ok 40% pojemności). Dość sporo się czeka na uruchomienie aplikacji, załadowanie drzewa w file station, czy wejście do katalogu, więc w większości korzystamy z spiętych folderów ("do pracy grupowej") i synchronizowanych qsync'iem. nie mniej jednak, chciałbym w miarę możliwości przyspieszyć qnapa, tym bardziej, że coraz częściej potrzebuję korzystać z interfejsu web, opcji szukania w po treści w plikach, itd.

w związku z powyższym proszę o podpowiedź w kwestii kompatybilności elementów i możliwości uzyskania przedstawionych rezultatów:

1. upgrade ram: mam farbyczną kość ram ADATA ADDS1600W8G11-BMIZ i teraz chciałbym uzupełnić serwer o drugą. Czy wystarczy, że dokupię ADDS1600W8G11-S lub ADDS1600W8G11-B (brak w liście kompatyibliności - ale czy to nie są te same kości?), czy lepiej od razu kupić HX318LS11IB/8 lub GR1600S3V64L11/8 alternatywnie wybrać coś innego z zestawienia w wątku o przetestowanych pamięciach ram?

2. upgrade o dysk/dyski SSD - myślałem, że żeby osiągnąć najlepszy efekt, to musi to być instalacja jako ?cache? (ale nie wiem, czy wtedy mogę przenieść appki i system na ten dysk), ponieważ wykorzystuje wszystkie 5 miejsc na dyski, myślałem o module rozszerzeń pod PCI-E. Jednak jak zobaczyłem ceny fabrycznych, to się zacząłem zastanawiać, czy nie wystarczy adapter PCI-E na M.2 i wtedy dysk jest widoczny, ale nie może służyć za storage (w sumie, nie muszę tam przechowywać plików, ma przyspieszać serwer i aplikacje). Czy może muszę odżałować na oryginalny adapter (QM2-2-220A lub QM2-2P-244A) i dyski SSD.

3. ew. różnice między adapterami PCI-E SSD czy duża jest różnica pomiędzy adapterem z SATA controller a PCI-E Switch w kwestii możliwości wykorzystania i wydajności.

Wersja oprogramowania Firmware: 4.4.1.1101 Build 20191025
Model serwera: QNAP TS-563
 
1. upgrade ram: mam farbyczną kość ram ADATA ADDS1600W8G11-BMIZ i teraz chciałbym uzupełnić serwer o drugą. Czy wystarczy, że dokupię ADDS1600W8G11-S lub ADDS1600W8G11-B (brak w liście kompatyibliności - ale czy to nie są te same kości?), czy lepiej od razu kupić HX318LS11IB/8 lub GR1600S3V64L11/8 alternatywnie wybrać coś innego z zestawienia w wątku o przetestowanych pamięciach ram?
Jeśli nie jest na liście kompatybilności to musisz się liczyć z tym, że może nie działać.
Słuchaj. Kiedyś postanowiłem też troche przyoszczędzić i kupić kosci A-DATA, których nie było na liście. Jak się okazało później QNAP nie widział połowe RAM'u z dwóch kości.
Issue:
IMG_02112018_193209_0.png


Na szczęście QNAP jest dość blisko z producentem A-DATA i po kilku dniach pojawił się nowy BIOS.

Ale gdyby się nie pojawił to byłbym troche ponad tysiak w plecy :)

2. upgrade o dysk/dyski SSD - myślałem, że żeby osiągnąć najlepszy efekt, to musi to być instalacja jako ?cache? (ale nie wiem, czy wtedy mogę przenieść appki i system na ten dysk), ponieważ wykorzystuje wszystkie 5 miejsc na dyski, myślałem o module rozszerzeń pod PCI-E. Jednak jak zobaczyłem ceny fabrycznych, to się zacząłem zastanawiać, czy nie wystarczy adapter PCI-E na M.2 i wtedy dysk jest widoczny, ale nie może służyć za storage (w sumie, nie muszę tam przechowywać plików, ma przyspieszać serwer i aplikacje). Czy może muszę odżałować na oryginalny adapter (QM2-2-220A lub QM2-2P-244A) i dyski SSD.
Ja mam postawiony system, aplikacje i udziały sieciowe, które cały czas obrabiają pliki na dyskach SSD - wykorzystuje je jako storage. A archiwum i multimedia trzymam na pozostałych dyskach. Ale każdy wybiera scenariusz jaki chce.
 
AD. 1 - widzę w przyzwoitych pieniążkach (200zł na allegro) ram oferowany jako komptybilny z RAM-8GDR3L-SO-1600 , czyli powinien działać, podejrzewam, że to jakaś z kości ale w przypadku takiej deklaracji chyba będzie można ją zwrócić, jak nie będzie chciała działać;

Ad. 2 a czy mogę przenieść system, aplikacje i "pusty" udział sieciowy na ssd (zakładam 2szt. jako raid 1 - bezpieczeństwo) i jeszcze na tych dyskach zrobić "cache" - tą automatyczną pamięć podręczną? to coś nowego dla mnie, więc muszę to przemyśleć (sam fakt, przeniesienia systemu na ssd i aplikacji może już być ryzykowny dla mnie),

czy wiesz może, czy duża różnica jest miedzy (QM2-2-220A lub QM2-2P-244A) obydwa niby kompatibilne, a różnią się architekturą:
QM2-2-220A
qm2-2s-220a_diagram.png

QM2-2P-244A
qm2-2p-244a_diagram.png

Chyba znalazłem pewną odpowiedź na nurtujące pytanie sata/pci-e (ale potrzebuję potwierdzenia)

materiał ze strony: Dyski M.2, czyli jaki wybrać najlepszy dysk?
upload_2019-10-26_22-53-57.png

upload_2019-10-26_22-54-30.png
 
Cześć, również jestem posiadaczem TS-563 i zamierzam rozbudować z 4GB na 16GB ramu.
Jaki w końcu zastosowałeś?
Jak sobie poradziłeś z zewnętrznym SSD?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. jaki dysk qm2-2s-220a
  2. 8GB RAM zamiennik
  3. RAM zamiennik
  4. pamiec podreczna jak duza
  5. Instalacja NVME