Recenzja TVS-h874 - brak sygnalizacji problemów z dyskami

sirius98

Passing Basics
Beginner
21 Styczeń 2022
18
1
3
47
QNAP
TS-x53D
Ethernet
10 GbE
Miałem ostatnio bardzo ciekawy przypadek z QNAPem TVS-h874 (Wersja oprogramowania QuTS hero h5.1.4.2596 Build 20231128).
Dane znajdują się QNAPie na dyskach w RAID 5 + cache 2x1TB (siec 10Gbe) + podpięty TL-D800S-N546 z kolejnymi pulami.
Dane z QNAPa backupowane są na inne komputery ... na szczęście.
Program kopiujący GoodSync od jakiegoś czasu sygnalizował że nie może odczytać pewnych danych z QNAPa.
Sądziłem że to problem związany z tym iż nie mógł skopiować plików związanych z autowydrukiem.
Po prostu w jakimś folderze dane pojawiają sie na chwilą a po wdruku są przenoszone.
Po głębszej analizie okazało się że to nie tylko jest problem z tymi plikami ale innymi również.
Pliki te mogę otworzyć ale skopiować ich z QNAPa w całości już nie.
Tutaj zapaliła się czerwona lampka.
Po zalogowaniu na QNAPa otrzymałem komunikat iż właściwie na wszystkich dyskach
"dokonano zapisu przy użyciu niezgodnego systemu operacyjnego NAS QNAP. Odczyt danych z takich dysków jest niemożliwy".
O co chodzi? Jak to jest możliwe kiedy QNAP nie sygnalizuje błędów z dyskami a kondycja ich jest dobra. Do tego cała konfiguracja niezmienna od 12 miesięcy. Jaki inny system operacyjny?
Dodatkowo od przeszło roku dane o dyskach analizuje DA Drive Analizyer i nie odkrył żadnych problemów.
Została ostatnia deska ratunku tj puścic na dyskach "skanuj w poszukiwaniu uszkodzonych sektorów".
No i się zaczęło.
Pierwszy padł w właściwie odłączył go QNAP jeden z dysków SSD w pamięci CACHE. Wyłączył się po prostu i tyle. Powód "Bad block detected".
Drugi uszkodzony pojawił się w trakcie skanowania jednej z dysków w RAID 5 - 8 bad blocków.
Super !!!
QNAP nie sygnalizował żadnych problemów z dyskami a DA Drive Analizyer to jedna wielka porażka - wszystko świeci się do dzisiaj na zielono.
Żadnych zagrożeń. Żadnych niepokojących informacji z dysków. Szkoda wykupywać abonament na DA Drive Analizyer.
Poza tym takie zdarzenie uczy iż QNAP nie może być traktowany jako główny backup. To już nie pierwszy raz.
Mógłbym powiedzieć że dwa inne proste rozwiązania które backupują całego QNAPA śmieją sie z tego ponieważ są to dużo prostsze technologicznie rozwiązania jak
- HP WorkStation Z840 + LSI MegaRAID 9361-8i
- HP EliteDesk 800 G2 USFF z obudową TL-D800c po USB-C pracujący pod kontrolą TrueNASa.
Wnioski. Robić backupu backupów i nie traktować QNAP jako tego głównego.
Szybko wymieniłem dysk SSD NVME + HDD (kupione rok temu na zapas na właśnie takie niespodzianki). RAID 5 się odbudował, reszta dysków dokończyła się skanować i nie było więcej niespodzianek.
Jakie jest wasze zdanie o takie sytuacji? Co mogło być powodem "dokonano zapisu przy użyciu niezgodnego systemu operacyjnego NAS QNAP. Odczyt danych z takich dysków jest niemożliwy"?
 

Załączniki

  • pic1.png
    pic1.png
    178,9 KB · Wyświetleń: 16
  • pic2.png
    pic2.png
    54,3 KB · Wyświetleń: 16
  • pic3.png
    pic3.png
    432 KB · Wyświetleń: 16
  • pic4.png
    pic4.png
    61,2 KB · Wyświetleń: 16
Wygląda jak przypadek dla .... supportu ;)
Połączono posty:

Robić backupu backupów i nie traktować QNAP jako tego głównego.
To akurat powinieneś robić nie zależnie od używanego miejsca na kopie zapasowe i używanego sprzętu. Qnap nie ma tu nic do rzeczy więc nie ma go co obwiniać.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. tvs-h874