Usiluje skonfigurowac QNAP na potrzeby prywatne. Chetnie skorzystam z waszych rad!

Gardener

Nowy użytkownik
Noobie
21 Sierpień 2024
0
0
0
43
QNAP
TS-x62
Ethernet
1 GbE
Jestem w trakcie konfigurowania QNAP ts462 dla celow prywatnych (automatyczny upload danych z okolo 10 urzadzen, kino domowe, audioteka).
Do dyspozycji mam 16 GB dodatkowego RAM-u, 2x 1TB PCIe SSD , 2 x dysk 4T WD 8 eventualnie dodam 3. jesli jest sens dodania backupu NAS.
Jestem po kilku instrukcjach na grupach UK i DE i wstepnej konfiguracji testowej. Zapewne wiele mich pytan bedzie dla was brzmiec banalnie, ale na podstawie informacji z roznych zdrodel mam maly metlik w glowie i nie mam duzo czasu na zglebianie detali. Na pewno bede przeszukiwac juz opisane tematy na forum, ale bede bardzo wdzieczna za wskazowki i linki do podstawowych zagadnien:
  1. Raid 0 czy Raid 1? Wstepnie mialam 2x4T ustawienia na RAID 1, ale jesli dodam 3.dysk jako backup zewnetrzny to moze lepiej ustawic RAID 0 zeby poprawic wydajnosc?
  2. Jak zaplanowac Voluminy, Migawki
  3. Do jakich aplikacji moge sie ograniczyc i jakie sa najbardziej polecacie do przegladania i katalogowania zdjec, video i dokumentow, automatycznego exportu / importu danych.
  4. Backup na dodatkowym dysku, ktory moge w kazdej chwili odpiac. Jak najlepiej skonfigurowac?
  5. O jakich zabezpieczeniach warto pomyslec
Pozdrawiam!
 
Na RAID 10 zalecane sa 4 jednakowe dyski?
 
UPS tez jest w planach, zastanawiam sie nad modelem :)
 
jesli teraz ustawie dyski w RAID 1 i w przyszlosci dokupie 2 dyski, czy moge je wtedy ustawic w RAID 10 ?
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. QuMagie
  2. raid
  3. Qufirewall
  4. dyski