Pomoc Usunięcie dysku z 4dyskowego RAID5

swap

Zarejestrowany
Noobie
27 Marzec 2011
8
5
8
-
QNAP
TVS-x82
Ethernet
10 GbE
Witam.
W TVS-682 mam RAID5 na 4 dyskach: 3x14TB + 1x8TB. Oczywiście te 14TB wykorzystują tylko 8TB, zatem wykorzystywana przestrzeń to 4x8=32TB. Chcę usunąć dysk 8TB, a następnie, mając 3 identyczne dyski 14TB, zrobić RAID5 z wykorzystaniem 3x14=42TB. I nie mogę dotrzeć do informacji, jak z czterodyskowego RAID5 zrobić trzydyskowy RAID5 - odłączenie jednego dysku powoduje, że macierz staje się zdegradowana, ale nie mogę zacząć przebudowy bez włożenia czwartego dysku.
 
I nie mogę dotrzeć do informacji, jak z czterodyskowego RAID5 zrobić trzydyskowy RAID5
Nie ma takiej możliwości.
Nie można wyciągać dysków z istniejącej już macierzy. Można tylko dokładać w górę.
 
Ale jaja... Teoretycznych przeszkód przecież nie ma, to jakaś technologiczna niedoróba :-(. A może jakoś pośrednio, np. zdegradować RAID5 do zwykłego woluminu, a potem opróżnić jeden dysk i usunąć, po czym przebudować na RAID5? Albo jeszcze inaczej?
 
  • Haha
Reakcje: jerry1333
QNAP nie wspiera downgrade'a - kropka i koniec tematu.
(tak samo robi Syno i inni producenci )

a co do logiczności - zgadzam się, jest to możliwe ale szansa utraty danych jest niewspółmiernie większa, zresztą zrób to samo na Windowsie - powodzenia ! xD
 
Żadna technologiczna "niedoróba" :D
Nie ma takiej możliwości i koniec.
To, że "nie ma możliwości i koniec", to właśnie technologiczna niedoróba, bo nie ma żadnych przeszkód, żeby taka możliwość była. Cóż, trudno, dziękuję - muszę wszystko skopiować na bok, założyć nowy RAID na 3 dyskach i skopiować z powrotem :-(
 
  • Lubię to
Reakcje: Kong
QNAP nie wspiera downgrade'a - kropka i koniec tematu.
(tak samo robi Syno i inni producenci )

a co do logiczności - zgadzam się, jest to możliwe ale szansa utraty danych jest niewspółmiernie większa, zresztą zrób to samo na Windowsie - powodzenia ! xD
Identyczna szansa utraty danych jest przy każdej wymianie dysku. Ale dziękuję, pomogliście oszczędzić czas - przestaję szukać czegoś, czego nie ma :)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. silas