Pomoc VPN - co zrobić aby QNAP widział drugą sieć?

maks87

Network Architect
Q's Professional
20 Lipiec 2012
448
2
69
28
37
Warszawa
QNAP
TS-x73
Ethernet
1 GbE
Temat zapewne prosty ale nie mogę sobie z tym poradzić. Następująca sytuacja:
QNAP stoi w miejscu gdzie jest publiczny, stały adres IP. Postawiony na nim jest serwer OpenVPN do którego mogę się podłączyć. Po podłączeniu dostaję adres 10.10.3.5. Natomiast adres sieci LAN w której jest QNAP to 192.168.3.0/24. Jest tam też kamerka o adresie 192.168.3.15 (która działa przez lokalny QVR Pro).

W innym miejscu (też publiczny adres IP, ale to chyba nie ma znaczenia) stoi router, który ma skonfigurowane połączenie do powyższego serwera OpanVPN - wszystko działa. Router ten pracuje w sieci 192.168.1.0/24 i korzystając z komputera w tej sieci, mam dostęp do urządzeń z sieci 192.168.3.0/24. W sieci LAN tej mam również QNAPa, a także kamerkę o adresie 192.168.1.15.

To co chcę osiągnąć to podłączyć kamerę o adresie 192.168.3.15 do QNAPa z sieci 192.168.1.0 i/lub kamerkę o adresie 192.168.1.15 do QNAPa z sieci 192.168.3.0.

Oczywiście próbując dodać te kamery to QNAP nic nie wykrywa, no bo QNAP widzi tylko swoją sieć lokalną. Co zrobić, aby QNAP z sieci 192.168.3.0 widział urządzenia z sieci 192.168.1.0? Pewnie trzeba dodać jakiś wpis w wirtualnym przełączniku? Ale jeśli tak, to co i jak wpisać? Przyznam, że boję się tam sam grzebać, bo zazwyczaj zabawy z wirtualnym przełącznikiem kończyły się 3 sekundowym restartem za pomocą spinacza:)

Ktoś pomoże?

PS. oczywiście pomijam sensowność korzystania z kamer z jednej sieci, na QNAPie w drugiej sieci. Po prostu mam takie urządzenia i chcę je wykorzystać do testów. Docelowo ma to działać trochę inaczej, ale to zrobię zapewne sam, jak już uda się przeprowadzić te testy.
 
Dzięki za szybki odzew. Niestety nie działa, ale właśnie tego typu opcji szukałem.
U mnie jest tylko jedna różnica: serwer VPN jest na QNAPie, ale klientem nie jest drugi QNAP tylko router. Ale to chyba w niczym nie przeszkadza?

Na QNAPie gdzie stoi serwer (192.168.3.0), dodaję statyczną trasę do sieci w której jest kamera (192.168.1.0) i mam wybrany interfejs Virtual Switch. Tak ma być? A gateway mam ustawiać? Jeśli tak, to jaki to ma być adres?

route.jpg

Połączono posty:

Na routerze mam dodaną i tam działa. Czyli:
- QNAP jako serwer (192.168.3.0)
- router jako klient (192.168.1.0 oraz adres z puli VPN 10.10.3.5)
- na routerze dodana trasa: do sieci 192.168.3.0 idź przez 10.10.3.5
- przy takiej konfiguracji, komputer z sieci 192.168.1.0 widzi urządzenia z sieci 192.168.3.0

Tylko teraz jak zrobić, aby QNAP z sieci 192.168.3.0 widział urządzenia z sieci 192.168.1.0? Czyli aby serwer VPN widział urządzenia z sieci swojego klienta (routera).
 
Czekaj, to chcesz mi powiedzieć, że jak router jest klientem i łączy się do serwera VPN, to sieć po stronie klienta widzi sieć serwera VPN (w tym inne urządzenia z tej sieci), a serwer VPN nie widzi urządzeń z sieci swojego klienta?

Docelowo miało to wyglądać tak:

Komputery i kamerka IP podłączona do routera który nie ma publicznego adresu IP. Ale ten router miał być klientem serwera VPN (postawionego na QNAPie), po to aby urządzenia z sieci routera mogły robić backup na QNAPa. A kamerka aby mogła korzystać z QVR Pro.
Nie da się tego tak zrobić?

Niestety po stronie tych komputerów i kamerki, nie mam publicznego IP więc tam serwera nie mogę postawić.
 
Czyli z wykorzystaniem QNAPa tego nie ogarnę? Muszę po obu stronach mieć routery które zepnę ze sobą site-to-site, tak?
A czy jeśli jeden router ma publiczne IP a drugi nie ma, to zadziała? Czy przy site-to-site po obu stronach muszą być publiczne adresy?
 
Dobra, to muszę w takim razie skombinować drugi router do testów S2S i już na routerach stawiać serwery i robić konfigurację. A wtedy QNAP będzie służył "jedynie" do archiwizacji danych i monitoringu z tej jednej kamerki.
Na razie dzięki za pomoc i wyjaśnienia. Przynajmniej nie będę dalej grzebał w ustawieniach bo już wiem, że to tak nie zadziała. Ale wrócę do tematu niedługo.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qhora
  2. openvpn
  3. klient vpn to nas
  4. QuWAN
  5. qhora 301w
  6. qnap vpn
  7. virtual switch
  8. 301w
  9. jaki vpn
  10. kamera
  11. Połączenie dwóch serwerów
  12. vpn jak dodać siec lokalna
  13. switch
  14. kamera vpn
  15. połączenie dwóch nas po vpn