Kawa i papierosy Wybór Nas'a do domu QNAP vs S

DarkShenron

Nowy użytkownik
Noobie
21 Kwiecień 2015
7
1
3
33
QNAP
null
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
Witam Wszystkich,

czytając parę tematów tutaj na forum oraz innych mój wybór padł na dwie powyższe firmy Qnap Vs S. Niestety tematy jakie znalazłem tutaj to np kolegi Ramzes5 gdzie kupił NAS za 2,4k i inne w cenach około 1,2k + co jest dla mnie za dużą granicą pieniężną :),a widząc Waszą chęć pomocy i Waszą ogromną wiedzę może Mi pomożecie . To może teraz do tematu poszukuje jakiegoś Nas'a do max 700 zł, to do czego będę go wykorzystywał to :
1. Backup Danych
2. Streaming DLNA
3. Pobieranie BiTorrent oraz Http
4. Udostępnianie plików w sieci domowej
5. Dostęp z sieci zewnętrznej.

Narazie mój wybór padł na QNAP TS-231 lub S DS215j. Zastanawia mnie tylko dlaczego TS-231 jest np. w morele za 677 zł,a w innych sklepach za prawie 1k? Tutaj pada moje pytanie, który z nich będzie lepszy do użytku domowego lub co innego 2-dyskowego możecie polecić w cenie do 700 zł.

z góry bardzo dziękuję za pomoc.
 
1. Backup Danych

FAQ - Co to jest kopia zapasowa, czyli Backup? ... i jak powinna wyglądać!

2. Streaming DLNA
Jak działa to działa - DLNA NIE JEST STANDARDEM przemysłowym - standardem jest złącze RJ-45.

3. Pobieranie BiTorrent oraz Http
tak. rtorrent, downloadstation, aria etc

4. Udostępnianie plików w sieci domowej
Tak, out of box

5. Dostęp z sieci zewnętrznej.
Po spełnieniu pewnych warunków, tak.
Zastanawia mnie tylko dlaczego TS-231 jest np. w morele za 677 zł,a w innych sklepach za prawie 1k?
zapytaj handlowca :p - moim zdaniem gdzie taniej kupisz z gwarancją tym lepiej :D

za 150 zł kupie używanego kompa i wsadze do niego dwa nowe dyski - po instalacji jakiegoś linuxa do NAS, będę miał to samo :p
 
Backup wiem co to jest :) i po za dyskiem zewnętrznym chciał bym to jeszcze gdzieś trzymać w razie gdyby co, ok z 2 nie wiedziałem ale chodzi mi o to żebym mógł oglądać coś z NAS na TV.
Tu jest ten problem w pracy, 90% tego robi za mnie Admin z Korporacji więc nie bardzo mogę się do tego dotknąć więc z pytaniami uderzam tutaj :) W Firmie mam 5 S ale ich cena to ponad 3 tysiące, a na takie coś sobie nie bardzo mogę pozwolić tym bardziej tylko do użytku domowego to szkoda kasy.
 
Są zadowoleni klienci z wbudowanego w QNAP DLNA. A jeśli mało to z TwonkyMedia. Np. użytkownicy telewizorów Samsung.
Ale są też tacy, którym kompletnie DLNA nie działa.
 
To ciekawie, ok to może 2 pkt z DLNA weźmy jako, że jest ale nie musi być. Co byście polecili w tej cenie, co było by lepsze do zastosowania w domu, a może jest jakiś inny qnap, który spełnia moje wymogi. Wybaczcie, że tak pytam ale dopiero się wdrażam w temat NAS'a
 
Mariusz myślałem nad tym ale wydawać prawie 1,5k na coś co będę używał sporadycznie i tylko w domu to nie bardzo mi się widzi ;/
 
spokojnie wystarczy ten TS-231 to Twoich zastosowań.
 
@DarkShenron
Jeśli masz kupić sprzęt pod multimedia to tylko coś na Intelu. Żadne ARMy i inne procesory z kalkulatorów.
Mariusz polecił ci chyba najlepsze możliwe rozwiązanie czyli TS-251 (stosunek mocy do ceny).

W innych przypadkach będziemy się często widywać w dziale multimedia odpowiadając ci na pytania - dlaczego nie działa i dlaczego klatkują filmy.
 
  • Lubię to
Reakcje: pawurb1978
DLNA działa albo nie. Ja mam w domu odtwarzacze multimedialne odtwarzajace po SMB czy NFS. Nie używam DLNA i tyle. Wszystko działa i nie trzeba nic renderowac na NASie. Uważam ze to jest dobre rozwiazanie. Malinka wersja 2 kosztuje 200zl i po odpaleniu na niej Kodi działa idealnie (ja akurat od zawsze uzywam Popcorn Hour - tak kiedyś wybralem jak jeszcze o DLNA malo kto słyszał ;) ). Sprawdza się to dużo lepiej niż odtwarzacze w TV.
 
Ja używam lokalnie XBMC i zdalnie Plexa i jeszcze nie zdarzyło mi się aby coś nie poleciało na jednym czy drugim niezależnie od urządzenia.
Kupując TS-231 oraz zewnętrzne odtwarzacze aby to jakoś ruszyć osiągnie cenę TS-251.
 
  • Lubię to
Reakcje: Silas Mariusz
Ja używam lokalnie XBMC i zdalnie Plexa i jeszcze nie zdarzyło mi się aby coś nie poleciało na jednym czy drugim niezależnie od urządzenia.
Kupując TS-231 oraz zewnętrzne odtwarzacze aby to jakoś ruszyć osiągnie cenę TS-251.
Zewnętrzne odtwarzacze? Możesz rozwinąć? Jeśli chodzi o TV to mam już kupiłem 2 miesiące temu, do jakiegoś Nasa przekonało mnie to jak tydzień temu w kosmos poleciało mi 60% danych,a backup na zewnętrznym się nie wykonał bo był odłączony ;/. Dyski już mam TV mam itd tylko mi brakuje Nas'a, mogę wydać te 1,5k na TS 251 ale jeśli to ma być tylko po to aby odtwarzało mi się na TV to wolę pociągnąć kabel od switcha z drugiego pokoju i połączyć bezpośrednio TV z NAS. Chyba, że da się jakoś oglądać za pomocą innych narzędzi na TS 231 to przeboleję. Filmy oglądam wtedy jak dziewczynę naleci na coś starszego, bo na nowości wolę iść do kina :D
 
Bo to zależy na jakim tv,tosterze, tablecie puszczasz te filmy i czy da sobie rade z danym formatem. czy puścisz po dlna czy udziale smb to dla odbiornika to samo. NAS nic nie dekoduje. Jeżeli w grę będzie wchodzić jakieś transkodowanie w locie, używanie XBMC jako odtwarzacza prosto na tv, Plexa etc. no to modele z intelem x86 są polecane np 251 (tu akurat bym dołożył do 253pro)

W moim przypadku oglądam tylko na TV i dlna się sprawdza bardzo dobrze. Na samym początku za serwer dlna robił router 400mhz z 32Mb ram + dysk na usb i materiał mkv 1080p dawał rade. Potem był Zyxel 1 dyskowy , teraz TS-212P i nadal wszystko pięknie działa.
 
To chyba decyzja jednak Panie na TS-231 w koncu modelowo wyższy od TS-212P z tego co widziałem to powinien dać radę, chyba że gdzieś dorwę oba do testów
 
Zewnętrzne odtwarzacze? Możesz rozwinąć?
Chodzi mi o to, że DLNA działa fajnie pod warunkiem, że streamujesz pliki tylko w formatach obsługiwanych przez odbiornik/odtwarzacz, a z tym bywa różnie, choćby znany problem z napisami w TV innych niż Samsung. Jeśli trafi Ci się format nieodtwarzany przez TV to masz dwie możliwości, albo Ci się nie odtworzy, albo (jeśli masz tak skonfigurowany serwer DLNA) zacznie się transkodowanie w locie... no i tu już potrzebna jest mocna maszyna będąca serwerem DLNA.

Czyli nawet na prostym NASie ma to szansę działać dobrze po spełnieniu powyższych warunków.

A jeśli masz zewnętrzny odtwarzacz sieciowy, który zazwyczaj obsługuje wszystko co świat multimedialny wymyślił :) i działa po SMB, to zapominasz o DLNA. Fakt masz dodatkowego pilota (choć dzięki obsłudze CAC w Kodi niekoniecznie), ale jesteś uniezależniony od fanaberii dwóch urządzeń + problemy z dogadywaniem się. Twoim jedynym problemem jest zadbanie o to by odtwarzacz obsługiwał wszystkie formaty jakie stosujesz. A jak jeszcze masz np. dodatkowo projektor i czasem chcesz coś na nim odpalić, a on akurat DLNA nie ma (bo zazwyczaj nie mają)...

A pisałem o Rspberry PI w wersji 2, bo bawię się tym od jakiegoś czasu i za 200zł + kabelek HDMI + karta micro SD (wystarczy 4GB) masz naprawdę świetny odtwarzacz odpalający naprawdę wszystko. I zapominasz o DLNA i problemach z z tym związanych (czy byś je miał czy nie ;) ).
 
No to trzeba pomyśleć, chyba że QNAP a obok może później Malinkę jak mi nie pójdzie