Pomoc Wybór optymalnego podziału NAS-a

Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

marwis

Passing Basics
Beginner
18 Czerwiec 2023
25
2
3
QNAP
null
Ethernet
null
Zastanawiam się w kontekście tego, co opisano Pomoc - TS-453D - Tworzenie RAID bez utraty danych

Jak masz 2 dyski na dane, to nie poszalejesz.
Jak masz 4 to już można kombinować,
Ale jeżeli masz do dyspozycji NAS-a 8-12 zatokowego (np. rzecz jasna), to optymalnym rozwiązaniem może być utworzenie 2-3 pul pamięci z grupami RAID 5-6 każdy po 4 dyski i dodawanie dysków w zależności od potrzeby. Wymusza to podział danych. Jest mniej elastycznie ale łatwiej zarządzać, przebudować i archiwizować. Ogranicza też miejsce. Oczywiście - każdemu według potrzeb.
Czy jest jakaś możliwość obniżenia poziomu RAID poza zgraniem danych, usunięciem i zbudowaniem od nowa z tych samcy dysków?
Czy jest może gdzieś na forum zintegrowany poradnik o podziałach, wadach, zaletach podziału posiadanej pamięci? To wszystko gdzieś jest, ale mocna podzielone po różnych wątkach.
Sam tak biegam po tematach i szukam.

(wybór prefiksu - wiedza to to będzie, jak ktoś konkretnie odpowie ;))
 
Rozwiązanie
U
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Primo - mieć więcej niż 1 urządzenie. Po to, żeby kiedy przyjdzie potrzeba, można było zaorać 1 system, i odtworzyć przez 2 dni z drugiego.
Wszystkie inne historie to jest pierdolenie kotka za pomocą młotka, i robienie sobie samemu pod góre.

Albo nie posiadanie NAS i trzymanie w chmurze. i tyle.
 
Primo - mieć więcej niż 1 urządzenie. Po to, żeby kiedy przyjdzie potrzeba, można było zaorać 1 system, i odtworzyć przez 2 dni z drugiego.
Wszystkie inne historie to jest pierdolenie kotka za pomocą młotka, i robienie sobie samemu pod góre.
Jedna pula pamięci z maks. dysków. Do tego 1-2 na zapas z powodu awarii.
Dwa urządzenia to opcja firmowo-urzędowa i to tam, gdzie o tym myślą, wiedzą za co biorą pieniądze, chce się im i mają zabezpieczone pieniądze.
Połączono posty:

Chciałem założyć temat bez prefiksa. Ledwo wszedłem, już mi klamkę pokazują... ;)
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Dlaczego. w Domu tak samo. Jeżeli np. 5TB zdjęć i filmów Twoich dzieci ma dla Ciebie mniejszą wartość niż drugi tani NAS i ich backup...
 
Masz rację.
Osobiście, w warunkach domowych mam dane na dysku w kompie i starego NAS-a w RAID 1.
Ale na co dzień obserwuje zgrywanie na 1 podpinany do czego się da dysk USB. I myślę, że to standard narodowy. Nawet na smartfonach mało kto miejsce dokupuje.
Ale odbiegamy od tematu.

Czyli co, za bardzo nie szaleć z dzieleniem na pule? Jedna duża i dalej wolumenami i folderami?
 
  • ·
  • QuTS hero x86_64
  • ·
  • 100 GbE
  • ·
  • 88 rdzeni i jeden rdzeń kręgowy
Wyjdź od pytania - jak ważne są dane, jakie są priorytety które Tobą kierują - wydajność, bezpieczeństwo, czy np. wygoda administracyjna (w przypadku firm/zespołów)....
I pod odpowiedź skonstruuj dla siebie coś najodpowiedniejszeog. To najprostsze.

Ja w jednym nas mam 12 dysków i 12 puli po jednym dysku.. bo tak wyszło, że będzie najlepiej :) WIęc - u każdego co innego. Tu nie ma złotego standardu,.
 
Jak masz 2 dyski na dane, to nie poszalejesz.
Jak masz 4 to już można kombinować,
Ale jeżeli masz do dyspozycji NAS-a 8-12 zatokowego (np. rzecz jasna), to optymalnym rozwiązaniem może być utworzenie 2-3 pul pamięci z grupami RAID 5-6 każdy po 4 dyski i dodawanie dysków w zależności od potrzeby. Wymusza to podział danych. Jest mniej elastycznie ale łatwiej zarządzać, przebudować i archiwizować. Ogranicza też miejsce. Oczywiście - każdemu według potrzeb.
Czy to jest jakaś próbą pisania felietonu czy co?

Czy jest jakaś możliwość obniżenia poziomu RAID poza zgraniem danych, usunięciem i zbudowaniem od nowa z tych samcy dysków?
Nie.

Czy mógłbyś skończyć ten topic pisząć faktycznie jaki masz problem albo co chcesz uzyskać?
 
Czy jest jakaś możliwość obniżenia poziomu RAID poza zgraniem danych, usunięciem i zbudowaniem od nowa z tych samcy dysków?
Nie.

Czy jest może gdzieś na forum zintegrowany poradnik o podziałach, wadach, zaletach podziału posiadanej pamięci?
Każdy przypadek jest inny, ale generalna reguła jest taka: dysk/pula z systemem osobno niż dyski/pula z danymi.
 
zastanawiam się na głos, jak optymalnie upchnąć:
backupy kilku kompów
folder współdzielony
foldery użytkowników (dokumenty, skany)


na jednym NAS-ie 8-12 dyskowym.
Połączono posty:

Każdy przypadek jest inny, ale generalna reguła jest taka: dysk/pula z systemem osobno niż dyski/pula z danymi.
to akurat pojąłem szybko :)
eksperymentuję na 2xNVMe (system) i 2xHDD (pula z wolumenami)
 
backupy kilku kompów
co to znaczy ? kopia Veeam'em czy co ? wygląda na dane zimne -> hdd

folder współdzielony
dane gorące - jeśli się da , wrzucić na SSD.

foldery użytkowników (dokumenty, skany)
dane zimne, na hdd.

OS: 2x SSD (RAID1) ?
DANE zimne: HDD RAID5
DANE gorące: SSD RAID5

jeden SSD i jeden HDD na global HOTSPARE

UPS
+ kopia poza siedzibę NASa ?
 
Kompy: Ferro albo Veem na koniec dnia przy zamknięciu. Myślę o 14 kopiach, co 7 pełna, pozostałe różnicowe. Delta nie ma sensu.
Użytkownicy nie wymieniają dużej ilości plików pomiędzy sobą,

UPS były i są. Nawet zaliczają regularny serwis z wymianą baterii.
Już teraz, na kulawym środowisku, kopie jeżdżą poza siedzibę od jakichś 16 lat. Tandbergi w RDX wolne ale pojemne i relatywnie tanie.

Trochę pieniędzy się trafiło, próbuję spożytkować ku szczęściu ogółu, którego to ogól nie docenia, bo zawsze działa.
 
Status
Brak możliwości dodawania odpowiedzi.

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. pula pamięci w ZFS
  2. "raid 1" ssd
  3. jaki raid
  4. QNAP TS-453D m.2
  5. jaki UPS
  6. wydajnosc
  7. pula pamieci
  8. dysk ssd