Pomoc Wymiana dysku - na co zwrócić uwagę.

Tirith

Nowy użytkownik
Noobie
21 Grudzień 2023
1
0
1
43
QNAP
TS-453 Pro
Ethernet
1 GbE
Witam. Jestem totalnym amatorem jeśli chodzi o systemy NAS i mam przed sobą jak dla mnie trudną :) operację.

Posiadam serwer QNAP w którym pracują 4 dyski 6TB WD Red (Raid 5). Jeden z nich zgłasza błąd i zamierzam go wymienić i w zasadzie mam dwa pytania.

1. Czy nie jest to problemem żeby wymienić ten jeden na dysk inny niż WD Red? Np. WD Green lub zupełnie inny?

2. Czy mogę włożyć dysk np. 12TB? Wiem, że pojemność mi się nie zwiększy ale czy to w ogóle zadziała?
 
Witam. Jestem totalnym amatorem jeśli chodzi o systemy NAS i mam przed sobą jak dla mnie trudną :) operację.

Posiadam serwer QNAP w którym pracują 4 dyski 6TB WD Red (Raid 5). Jeden z nich zgłasza błąd i zamierzam go wymienić i w zasadzie mam dwa pytania.

1. Czy nie jest to problemem żeby wymienić ten jeden na dysk inny niż WD Red? Np. WD Green lub zupełnie inny?

2. Czy mogę włożyć dysk np. 12TB? Wiem, że pojemność mi się nie zwiększy ale czy to w ogóle zadziała?
Możesz wsadzić nawet wd gold, ważne by pojemność była minimum tyle ile obecnie zepsuty
 
  • Love
Reakcje: Tirith
Pojemność w RAID5 zawsze będzie wielokrotnością wielkości najmniejszego dysku minus pojemność najmniejszego. Podmieniając każdy po kolei na 12Tb (pozwalając oczywiście na odbudowę za każdym razem), finalnie zwiększy Ci się dostępna pula dopiero po ostatnim dysku.
 
  • Lubię to
Reakcje: Tirith

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Wymiana dysku
  2. wymiana smr na cmr
  3. dysk hdd