Pomoc Wymuszona reinicjalizacja, brak dostępu do serwera

davidoski

Nowy użytkownik
Noobie
11 Marzec 2018
2
0
1
26
QNAP
TS-x51+
Ethernet
1 GbE
Witajcie,
ktoś z domowników miał ostatnio problem z wejściem na QNAP'a - nie ładował się w przeglądarce panel po adresie ip i szybko mrygała zielona dioda (sprawdziłem i według manuala to już oznacza jakieś problemy) no i postanowił go zresetować (przyciskiem z tyłu). Podobno na początku była próba resetu przez wciśnięcie i sprawdzenie (pewnie do 3 sekund), dalej nie dało się wejść na panel, więc kolejny reset - pewnie znowu koło 3 sekund. No ale za 3 razem przypuszczam, że nie został wykonany ten 3 sekundowy reset, tylko 10 sekundowy:
In this case all settings including users and groups as well as shared folders will be removed. Your data on the drives will not be deleted. To retrieve the old data after advanced system reset you need to create the same network shares on the NAS and the data will be accessible again.
No dobrze - zgodnie z tym powinni normalnie dostać się na panel i stworzyć sobie foldery udostępnione z takimi samymi nazwami, jednak nie było takiej możliwości.. No chyba, że to te 3 resety tak go zresetowały kompletnie.. Podobno w qfinderze był widoczny, ale z adresem IP jako zera. Po podpięciu urządzenia do HDMI wyskakiwał panel do całkowitej reinitializacji (start.qnap.com) ale z dodatkowa możliwością wyjścia z tego - co skutkowało tylko przejściem do terminala. Przypuszczam, że może ma to coś związek z jakąś nieudaną aktualizacją, bo zawsze na aktualizacje zgody w panelu wyrażam.

Nie używam RAID'a, wolumeny proste - czyli mam 2 dyski osobno po 3TB. Aż tak mocno nie panikuję bo ważnych danych kopie i tak mam, no ale nie po to się je tam kopiuje i ładnie segreguje żeby nagle znikały ;)

Podłączyłem się po SSH i zgodnie z tym poradnikiem:
How-To - Przywrócenie pracy serwera/dostępu do danych w RAID
Doszedłem do punktu 3, parę linijek poszło i potem niestety co parę sekund wyskakiwała jedyna linijka:
Kod:
kill: you need to specify whom to kill
Stąd nie mogłem kontynuować dalszych kroków wedle poradnika.

Spróbowałem się jeszcze dostać do panelu w przeglądarce - nie poszło. Wyciągnąłem dyski, włączyłem QNAPa - udało się wejść na panel a dokładniej komunikat proszący o włożenie do niego dysku, w celu przeprowadzenia instalacji. Wyłączyłem więc go i włączyłem jeszcze raz tym razem już z dyskami, dostępu do panelu nadal brak.

Postanowiłem spróbować odzyskać pliki, wpiąłem dysk w stację dokującą i posłużyłem się tym poradnikiem
Static Volume Recovery - QNAPedia
Niestety, tutaj znowu kolejny błąd -
Kod:
no data partition found
W takim razie idziemy dalej:
How-To - Odzyskiwanie danych z RAID 1 lub Single Drive (pojedynczo skonfigurowanego woluminu)
Udało się - tutaj zarówno Diskinternals Linux Reader jak i R-Studio sobie radzą i widzę partycje i swoje pliki. No ale w takim razie.. Dlaczego powyższy oficjalny tutorial z wiki nie śmiga - dziwne.

No dobra, dostęp do plików uzyskany przez komputer, ale sytuacja dalej nie rozwiązana i NAS nie działa już się boje co bo było gdybym miał tam RAIDa 0..
Co spowodowało, że co NAS przeszedł w stan kompletnej reinicjalizacji i dalej tak jest?
Co teraz zrobić aby jeszcze spróbować postawić stary system bo przecież na dysku wciąż jest.. Czy jedyne wyjście aby ponownie przywrócić serwer do działania to kompletne wyczyszczenie wszystkich dysków poprzez reinicjalizacje i potem ponownie kopiowanie wszystkich danych? No jeżeli nie ma innej opcji niż ta reinstalacja to może nie trzeba 2 dysków na raz podczas reinstalacji i instalując na 1 i wkładając drugi, przynajmniej pliki z 2 będą już widoczne?


Wersja oprogramowania Firmware: nie jestem w stanie sprawdzić
Model serwera: QNAP TS-451+
O, teraz pomimo włożenia dysku w zatokę, otrzymuje komunikat 'Disk Missing'.
'Install and format at least one disk before using the NAS'.. dziwne - mimo, że dioda HDD1 sie świeci - teraz to już za bardzo nie mam pomysłu jak zreinicjalizować NASa. Przypuszczam że jedyna opcja to format tego dysku - inny czysty został wykryty normalnie.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. Disk missing
  2. reset settings