Pomoc Zdalna replikacja NAS to NAS - prośba o pomoc

LuKe9j

Passing Basics
Beginner
27 Styczeń 2016
11
1
3
34
QNAP
TS-x51
Ethernet
1 GbE
Witam wszystkich,

poszukuję pomocy w kilku kwestiach. W moim biurze używamy urządzenia QNAP TS-251, do którego w sieci lokalnej podłączone jest kilka komputerów do codziennej pracy. Potrzebujemy robić raz w tygodniu backup danych na dysk fizyczny znajdujący się poza biurem. Chciałem do tego wykorzystać kolejny serwer QNAP i funkcję zdalnej replikacji NAS to NAS. W biurze korzystamy z sieci i routera Orange, w miejscu gdzie byłby drugi serwer byłaby to sieć i router UPC. Kilka pytań:

1) czy zdalna replikacja NAS to NAS będzie poprawnie działać na różnych modelach serwera? Chciałem kupić coś najbardziej podstawowego i tańszego np. TS-128A lub TS-231P - lub czy polecalibyście coś innego?
2) czy usługodawcy internetu (UPC/Orange) w jakikolwiek sposób mogą uniemożliwić otwarcie potrzebnych portów czy po prostu uniemożliwią działanie zdalnej replikacji?
3) w jaki sposób zabezpieczone są synchronizowane dane? i czy jest jakiś bezpieczniejszy sposób na taką archiwizację, której potrzebuje?
4) czy jest możliwość, żeby serwer, który będzie poza biurem był normalnie wyłączony, a włączać go tylko dla archiwizacji np. poprzez funkcję wake on lan?
5) czy są jakieś inne rzeczy na które powinienem zwrócić uwagę przy kupnie drugiego urządzenia i przy całym "przedsięwzięciu"?

Wiem, że pytania pewnie banalne, ale jestem w pracy "pseudo-informatykiem", a to są rzeczy, na których już za bardzo się nie znam i potrzebuje Waszej rady, bo nie znalazłem na tym forum wszystkich informacji.


Wersja oprogramowania Firmware: 4.2.0 Build 20160101
Model serwera: QNAP TS-251
 
Witaj,

Zacznij od QNAP Hybrid Backup Sync. W prawym górnym roku jest samouczek.

Ad'1 Tak
Ad'2 Nie powinni
Ad'3 Możesz włączyć szyfrownaie SSL podczas backupu i się zabezpieczyć.
Ad'4 A skąd chcesz tego WOLa wykonać? Ze zdalnej lokalizacji?
Ad'5 Może warto pomyśleć o połączeniu VPN pomiędzy dwoma lokalizacjami na czas backupu.

Sporo rzeczy do zrobienia dla kogoś kto nie zajmuje się tym na codzień trochę będziesz musiał posiedzieć.
 
Dzięki za odpowiedź.
Co do pkt nr 4, znalazlem cos takiego jak harmonogram zasilania włącz/wyłącz serwer wiec to powinno chyba wystarczyć.
Co do pkt nr 5, uwazasz ze polaczenie vpn jest bezpeczniejsze/lepsze dla tego typu operacji?
 
Witam!
Sytuacja bardzo zbliżona jak u kolegi LuKe9j, więc nie zakładałem osobnego wątku
Sprzęt:
QNAP1: TS-451+ /RAID5 na 3xHDD3TB wolumen statyczny. "źródłowy" (wykorzystane 3,5TB z 5,4TB (dane które trzeba backupować)

300km dalej (albo lepiej) osiągana średnia przepustowość łącza: ~1,1MB/s
QNAP2: TS-231P /pojedyńczy dysk 4TB wolumen statyczny. "przeznaczony na BACKUP danych z QNAP1"

Aktualnie z powodzeniem wykorzystuję narzędzie:
Menadżer kopii zapasowych/Zdalna replikacja/ Z serwera NAS na serwer NAS z pomocą RSYNC z QNAP1 na QNAP2

Danych nie przybywa dużo i nie są często zmieniane. Replikacja odbywa się nocą. To dane "prywatne" a nie jakaś firma gdzie zmieniane są setki czy miliony plików. Raczej przyrosty jak są to skokowe np zgranie 16GB filmów z karty pamięci itp

Teraz w obu lokalizacjach (QNAP1 i QNAP2 mam dostęp do tych samych danych) i z poziomu Windows w sieci lokalnej w miarę sprawnie mogę się tymi danymi bawić choć w QNAP2 bardziej chodzi tylko o odczyt

Chciałbym iść o "poziom wyżej" i móc tworzyć migawki i je replikować na serwer zdalny za pomocą narzędzia:
Pamięć masowa i migawki/Kopia zapasowa migawek/replikacja migawek/

A. Jak powinien wyglądać scenariusz?
B. Co zyskam a co stracę?
Wiem, że muszę zmienić rozdaj wolumenów z Wolumenu statycznego na Wolumen Pełny (Thick)
Scenariusz który sobie wyobrażam:
- z QNAP1 kopiuję dane na zewnętrzne nośniki, zmieniam wolumen na Wolumen Pełny (Thick)
- zgrywam z zewnętrznych nośników dane na QNAP1
- wykonuję migawkę lokalną (i wiem że ona nie zajmuje żadnej przestrzeni dyskowej dopóki nie zmienią się fizycznie dane w blokach jakich plików)
- Dane w QNAP1 są bezpieczne (w razie czego mam jeszcze kopię na QNAP2)
- Teraz w QNAP2 zmieniam z Wolumenu statycznego na Wolumen Pełny (Thick) (użyte "0"TB z 4TB)
- Wykonuję pierwszą migawkę zdalną

1. czy pierwsza migawka "zdalna" zje mi już na QNAP2 3,5TB?
2. Jeśli pkt. tak - to Czy będę miał dostęp do danych (plików / struktura katalogów itp) z sieci lokalnej QNAP2 ... ?
3. Czy migawki w moim przypadku mają sens?
4. A może pozostać przy obecnym scenariuszu i korzystać nadal z Menarżdera kopii zapasowych/Zdalna replikacja/ Z serwera NAS na serwer NAS z pomocą RSYNC z QNAP1 na QNAP2, a migawki robić tylko lokalnie na QNAP1?
5. Czy w moim przypadku w QNAP2 jest sens zmieniać wolumen na Pełny (wydajność małego serwerka) gdybym dołożył np 4TB.

... ktoś, coś? :)
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. harmonogram
  2. replikacja migawek
  3. zdalna kopia