Pomoc Qnap + MS sql express czy to ma sens ?

guja

Passing Basics
Beginner
12 Listopad 2019
15
1
3
40
QNAP
TS-x53Be
Ethernet
100 Mbps
Witam , spędziłem dzień na szukaniu wątku na forum oraz w necie ale nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

Czy Qnap o modelu 453be nadaje się o zastąpienia typowej maszyny pokroju dell R330 z windows serwer 2008r2 z SQL express

Na sql pracuje 5 baz , od 400mb do 5gb. Aplikacje typowe - Wa-pro fakir , płatnik , podatki , konsola eseta... i podpina się do tego około 25 osób.

Z racji kończącego się wsparcia dla systemów WS 2008R2 szukam taniej alternatywy oraz możliwości odejścia z systemów WS.



Wersja oprogramowania Firmware: 4.x.1 Build 20YYMMDD
Model serwera: QNAP TS-453be
 
Express i tak wykorzystuje tylko 1.4gb ram, takie ograniczenia i skoro daje rade na WS to może i na Qnapie da trzeba będzie samemu przetestować

O ile dobrze pamietam to na którejś prezentacji QNAP'a twierdzili że kontener SQL chodzi lepiej niz na samym WS . Ciekawe czy to prawda :))

Przy okazji zapytam o przepustowość trunka portów -czy jest różnica w prędkości gdy zostanie podpięty do swticha 1gb z IEEE 802.3 ad z zarządzaniem warstwą L2 a L3?
 
Nie do końca da się to tak zrobić jak chcecie.

Nie ma wersji MS SQL EXPRESS na Linuxa. Owszem jest wersja na kontenery (docker) ale nadal jest to wersja tylko na platformę Windows.
Czyli trzeba by na QNAPie postawić Windowsa (pewnie jako maszynę wirtualną), wewnątrz zainstalować dockera i dopiero w nim zainstalować MS SQL EXPRESS. Jak dla mnie to trochę poroniony pomysł.

Jest wersja MS SQL Server na Linux, ale to nie jest odmiana EXPRESS. Jest to normalna pełnowartościowa wersja serwera MS SQL Server. I ta wersja jak najbardziej działa bezpośrednio w Dokerze QNAP'a.

Tak więc myśląc o przesiadce na QNAP'a należy jednocześnie zmigrować bazy z wersji EXPRESS na pełny MS SQL SERVER.
 
hmm popatrzmy

mam container station ... nie lubie gui w tym ...
no to ssh docker run -e 'ACCEPT_EULA=Y' -e 'SA_PASSWORD=H@slo123' -e 'MSSQL_PID=Express' -p 1433:1433 -d mcr.microsoft.co m/mssql/server:2017-latest-ubuntu

upload_2019-11-24_9-57-10.png


niby działa :

upload_2019-11-24_9-59-2.png


no to zalogujmy się i sprawdzmy co tam jest w środku

upload_2019-11-24_9-59-52.png


czyli:
1. nie potrzeba VMki zeby odpalić MSSQL
2. Można odpalić edycję Express !

INFO: Docker Hub
data persistence : Configuration options for SQL Server on Docker - SQL Server (chyba chcecie mieć pliki DB , nawet jak skasujecie/zmienicie kontener ?)
 
Kurcze, ale Microsoft zaczarował z tymi paczkami MS SQL Servera'a.
Walczyłem w dokerze z instalacją wersji "Official Microsoft SQL Server Express Edition images for Windows Containers"

upload_2019-11-24_12-24-35.png


i dostawałem błąd jak poniżej

"Background task error for create mssql-server-windows-express-1: image operating system "windows" cannot be used on this platform"

Dlatego wyciągnąłem wnioski o których wcześniej napisałem.

Bez problemu zainstalowałem tą wersję o której wspominasz kolego pigers. Ale potem już nie wszedłem do środka i nie sprawdziłem, że faktycznie można ją uruchomić jako SQL Express. Mój błąd.

Przepraszam za zamieszanie.
 
Czyli do tego rozwiązania lepiej użyć VM i tam postawić windows z mssql
Miałem 453A - i niestety nie było zbyt wydajnie - i obawiam się ze pomysł nie jest zły a sama słaba wydajność Qnapa
Zmieniłem na 1282T i jak na razie tylko wg. mnie niezoptymalizowana baza Comarch Altum - działa beznadziejnie wolno. Reszta wg. mnie to idealny kompomis.- Przeststwałem Insert / Subiekt , Enova , Symfonia - WFMAG , Elisoft - działa wydajnie.
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. insert
  2. subiekt
  3. Qnap + MS sql express czy to ma sens ?
  4. płatnik
  5. MSSQL W DOKERZE