Padła Samba

midzi

Nowy użytkownik
Noobie
12 Październik 2009
7
0
1
Cześć,

kompletnie nie wiem, co się stało. Serwer wczoraj pracował sobie bezproblemowo, dziś rano jeszcze też. Zostawiłem mu na screenie slimrata z listą plików, aż tu widzę, że:
1: Zapomniał, jak się nazywa.
2: Q-finder krzyczy, że serwer nie jest skonfigurowany.
3: Nie działa możliwość korzystania z plików w otoczeniu sieciowym.
Serwer nie jest dostępny, a po restarcie w logu pojawił się komunikat, że nie widzi domyślnuych folderów i że najlepiej byłoby zacząć całą zabawę od nowa, na co nie mam specjalnej ochoty, maszynka stoi zaledwie kilka dni, a tu takie hece. Oprócz tego ciągle w logu pojawia się następujący komunikat:
2009-10-17
15:08:22
System
127.0.0.1
localhost
Re-launch process [smbd].
Co mogę zrobić w tej sytuacji? Oczywiście wiadomo, można wszystko wyczyścić i bawić się od nowa, ale może da się tego uniknąć? Może Samba ma gdzieś bardziej konkretne logi, podpowie ktoś?
 
Odpowiadam sam sobie, wystarczy wklepać w konsoli:
cp /etc/default_config/smb.conf /etc/config/
Niestety, jeśli mamy potworzonych dużo udziałów, trzeba się sporo naklikać. Przy okazji, taka uwaga:
Jestem niewidomym użytkownikiem komputerów i korzystam do pracy z maszyną ze specjalnego programu udźwiękawiającego, który odczytuje wszystko, co znajduje się na ekranie komputera. Jeśli ktoś z administracji tego forum ma kontakt z ludźmi odpowiedzialnymi za projektowanie kreatorów dodawania użytkowników czy udziałów sieciowych, bardzo bym był wdzięczny, gdyby skłonił ich do stosowania standardowych guzików dalej, wstecz i anuluj - takich kwiatków w interfejsie jest niewiele, ale jednak. Ostatnio na jednej z list dyskusyjnych niewidomych użytkowników komputerów pojawił się wątek odnośnie serwerów QNAP, ludzie nie są w stanie sobie poradzić z tak elementarną czynnością, jak dodanie użytkownika, ze względu na te przyciski. Mi się udało, ale niekażdy ma tyle samozaparcia. :)
 
z konsoli wpisz:
# cp /etc/default_config/smb.conf /mnt/HDA_ROOT/.config

1. Uszkodził się plik /usr/local/samba/var/locks/smbd.pid
2. Nie da się usunąć pliku smbd.pid, więc trzeba zmienić nazwę katalogu locks na np: lok
3. Utworzyć katalog locks i skopiować do niego zawartość katalogu lok, bez pliku smbd.pid

Plik smbd.pid utworzy się automatycznie.