Pomoc pierwsze kroki z konfiguracją qnap... howto

henrykkwnto

Entry Technician
Q Associate
10 Kwiecień 2016
63
3
8
Warszawa
QNAP
TS-x53A
Ethernet
802.11n (Wi-Fi 4)
qnap przyjechał, dyski twarde także więc nadszedł czas na pierwsze uruchomienie no i jeszcze nie zacząłem a już mam wątpliwości. S mi kolega konfigurował (sam nas jak i router) a teraz zdany jestem na siebie...
przeczytałem, że są 3 możliwości:
  • za pomocą aplikacji Qfinder pro
  • instalacja z chmury
  • podłączając nas po hdmi do monitora/tv
3 opcji nie rozważam raczej ale czy z dwóch pierwszych, któraś ma przewagę? szczególnie dla mocno początkującego usera?
  1. czy ip dla nowego nas powinienem nadać na routerze zanim rozpocznę konfigurację?
  2. nas zdaje się potrafi wysłać konfiguracje na router - pytanie czy jeśli drugi nas jest już w sieci to czy nowa konfiguracja może coś zamieszać?
  3. na początek mam dwa dyski i chciałbym postawić na bezpieczeństwo danych, rozumiem ze robię RAID1? czy może jakiś inny?
  4. czy szyfrować dane? warto czy potencjalnie może być więcej kłopotu niż pożytku?


Model serwera
: QNAP TS-453A
 
wsadzasz dwa dyski do nasa i jedziesz z tym koxem, czy bedziesz to robil telefonem, laptopem czy telewizorem jeden czort.

Ja robie to na laptopie/komputerze bo mi wygodniej.
  • Postaw sobie teraz NASa na raid1 , potestuj tydzien, miesiac i potem zaoraj i postaw od nowa tak juz bedziesz chcial
  • musisz wylaczyc UPNP na routerze , reboot routera i wlaczyc z powrotem UPNP, wyczysci to ustawienia przekierowania portow, a pozwoli QNAPowi przekierowac porty dobrze.
  • j/w
  • jak sie cos skopci to nie masz danych, w sumie szkoda zachodu
 
  • Lubię to
Reakcje: pawurb1978
no dobra próbuję instalować z chmury z wykorzystaniem komputera, ustawiam czas i na następnym punkcie "sieć" widzę taki obrazek.
pytanie co mam z tym zrobić?
to jeszcze przy okazji konfiguracji dysków twardych, ustawiam raid 1, a w migawkach ile % użyć? domyślnie jest 20%, dalej jest przestrzeń wolumenu? wartość do wpisania albo max - co to?
skanowanie uszkodzonych sektorów zaznacza się czy nie?
usługa transferu miedzy platformami, czy zaznaczenie Mac jest do czegokolwiek potrzebne żeby korzystać z ipada/iphone czy to dotyczy tylko komputera Mac?
 

Załączniki

  • problem.JPG
    problem.JPG
    44,1 KB · Wyświetleń: 71
no dobra próbuję instalować z chmury z wykorzystaniem komputera, ustawiam czas i na następnym punkcie "sieć" widzę taki obrazek.
pytanie co mam z tym zrobić?
bug, widze ze instalacja z poziomu przeglądarki jest jednak niezawodna!

to jeszcze przy okazji konfiguracji dysków twardych, ustawiam raid 1, a w migawkach ile % użyć? domyślnie jest 20%, dalej jest przestrzeń wolumenu? wartość do wpisania albo max - co to?
"produkcja" czy testy ? dla testów włącz 20%, dla żywego systemu tylko wolumen prosty.

masz "produkty" z logo MAC włączasz protokoły MACkowe.
 
na razie bawię sie.
mam raid 1 i odpaliłem 20% na migawki i max przestrzeń woluminu. no i z dwóch dysków 4TB zostało wolnej przestrzeni 2,8TB trochę mało :(

system od 3h robi synchronizacje raid. jest w połowie :(

czemu piszesz żeby nie bawić sie w migawki? nie jest to właśnie fajny ficzer qnapa?
 
system od 3h robi synchronizacje raid. jest w połowie
no co ? zera muszą się zsynchronizować :)

czemu piszesz żeby nie bawić sie w migawki? nie jest to właśnie fajny ficzer qnapa?
jest jest, fajne zabezpieczenie przeciwko cryptolockerom, ale jest to skomplikowane w zarządzaniu i ludziom do domu NIE polecamy tego, bo są przeboje. Chcesz normalnie pracować to bierz proste partycje i masz święty spokój bo na tym Ci zależy ?
 
  • Lubię to
Reakcje: henrykkwnto
no dobra a co to jest i do czego służy ta max przestrzeń woluminu? i co tam powinno być ustawione w docelowym rozwiązaniu?
no co ? zera muszą się zsynchronizować
szczerze mówiąc to przerwałem ten proces i wyłączyłem NASa... wznowi po włączeniu? po co to właściwie robi?
jest jest, fajne zabezpieczenie przeciwko cryptolockerom, ale jest to skomplikowane w zarządzaniu i ludziom do domu NIE polecamy tego, bo są przeboje. Chcesz normalnie pracować to bierz proste partycje i masz święty spokój bo na tym Ci zależy ?
dobra. to w docelowym tak sie zrobi
to jeszcze mam dwie kwestie:
  1. kodi. skąd stargać wtyczki żeby zainstalować np iple? i innego tvp/tvn playera? i jak wygląda taka instalacja?
  2. przenoszenie danych z S na qnap. widziałem w którymś wątku że trzeba spod konsoli podmapować katalog... ale ze odpowiedz jest sprzed prawie roku to pytanie czy w najnowszym QTS nie jest ta sprawa jakoś lepiej rozwiązana? nie można bezpośrednio z file station podłączyć/podmapować sobie dysku z S?
 
Jest mapowanie w FileStation dysków SMB.
prawda. działa :)
podpiąłem sie po sieci microsoft (tak to sie w qnap nazywa) i po WebDAV (z wykorzystaniem SSL), jest jakaś przewaga między tymi połączeniami? któreś jest szybsze? w kontekście przeniesienia danych z jednego NAS na drugi
 
12GB, 2 pliki w ~niecałe 5min po sambie - tak być powinno? (nasy podpięte do rutera) czy słabo? a jak słabo to co zrobić żeby było lepiej?

zaznaczyłem na podmapowanym zasobie 2 foldery i kliknąłem kopiuj podając miejsce docelowe, natomiast jak klikam pobierz to nie wiedzieć czemu robi zip'a i chyba ściąga na lokalny dysk...
 
stworzyłem sobie folder, w tej głównej drabince DataVol1... jak to usunąć? ;)
tak zerkam ze w katalogu multimedia utworzyłem katalog o takiej samej nazwie. skopiowałem sobie plik do tego folderu w multimediach i to samo widzę w folderze na głównym drzewie... być może to nie był folder a udział sieciowy...
 

Mogą Cię zainteresować

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. wolumin prosty
  2. konfiguracja dla początkującego