Pomoc 2 x SSD + 3 x HDD - jak to ogarnąć? Prośba o sugestie

Discussion in 'Macierz oraz woluminy dyskowe' started by McV, Nov 30, 2019.

Loading...
Tags:
 1. McV
  Offline

  McV Passing Basics Beginner

  Joined:
  Nov 2, 2019
  Messages:
  7
  Local Time:
  12:16 AM
  Ratings:
  +1 / 0 / -0
  Followers:
  0
  QNAP:
  TS-x51
  Ethernet:
  null
  TS-x51 null
  Dzień dobry,
  Wiem, że już było kilka postów z podobnymi pytaniami i zapewniam, że prześledziłem większość z nich z należytą uwagą :Nerd: ale niewiele znalazłem na temat takiej konfiguracji, w której występują 2 dyski SSD.
  Zaczynam swoją przygodę z QNAP TS-351-16G i zastanawiam się jak najlepiej wykorzystać jego możliwości i zasoby. Przede wszystkim zastanawiam się jak wykorzystać 2 dyski SSD 256 GB rozważając 2 koncepcje:
  1. SSD1+SSD2 jako RAID 1 na system
  2. SSD1 na system + SSD2 na cache
  Czytałem tu również o kontenerze na SSD, ale jeszcze za bardzo nie wiem o co biega z tym kontenerem i jak się go tworzy - za dużo informacji na raz. %-}
  Co do konfiguracji HDD będę się skłaniał do sugestii kolegi @pigers@pigers -a z wątku SSD + 3xHDD - jaka konfiguracja? tzn. HDD1+HDD2 jako RAID1 na backup i ważne dane + HDD3 na mniej ważne dane.
  Domowy NAS przeznaczony będzie głównie na backup i storage dla ważnych plików jak dokumenty, rodzinne zdjęcia i filmy etc. (na RAID1 2xHDD) i jako przestrzeń dyskowa np. dla filmów nagranych z TV (na Single HDD). Ale chciałbym na nim też trochę poeksperymentować (MySQL, Apache, PHP, może jakiś serwer Minecraft dla młodzieży, wirtualizacja - możliwości są spore, a ja to lubię). Na razie nie przewiduję wykorzystywania jego funkcji multimedialnych. Natomiast podstawową konfigurację chciałbym zrobić raz, docelowo, bez eksperymentowania i testowania różnych wariantów, bo kończy mi się miejsce na starym NAS ix2 i chciałbym jak najszybciej przenieść z niego dane.
  No to teraz pytania nowicjusza:
  • Jaką konfigurację dwóch dysków SSD byście polecali - #1, #2, a może jeszcze inną?
  • Czy można ją zrealizować z podłączonymi wszystkimi 5 dyskami czy trzeba jakoś inaczej?
  • Wiem już, że aby system wylądował na SSD to pierwsza pula i wolumen muszą powstać właśnie na dysku SSD, a jak to jest z cache i kontenerem?
  • Czy kontener tworzy się na tym samym dysku SSD co system czy lepiej na HDD?
  • Czy kontener tworzy się na osobnym wolumenie czy jest on np. składnikiem partycji systemowej?
  • Jak utworzyć kontener? (przyznaję, że na temat kontenerów jeszcze nie czytałem, ale ponieważ tworzenie puli i wolumenów wykonuje się na samym początku, to chciałbym już teraz przewidzieć optymalną konfigurację i miejsce na taki kontener)
  • Jeśli system wyląduje tylko na SSD1 to jak najlepiej go backupować aby w razie awarii tego dysku móc łatwo i szybko odtworzyć system? (nie chodzi mi o to "gdzie" tylko "co" i "jak" - wiem, że nie można tworzyć backupu systemu w tym samym NAS i najlepiej to zrobić na dysku zewnętrznym)
  • Czy muszę rezerwować jakiś obszar na system, czy po utworzeniu pierwszej puli na dysku (-ach) SSD system zostanie tam automagicznie ulokowany? A jeśli zostanie ulokowany, to na co przeznaczyć pozostałe miejsce i czy wielkość partycji systemowej można/trzeba modyfikować?
  • Gdzie będą się domyślnie instalowały programy z pakietów QPKG - np. Midnight Commander?
  I jedno pytanie trochę z innej beczki - co to są te progi alarmowe, o które ciągle woła QNAP przy tworzeniu wolumenów? Czy warto je zachowywać czy można je bezstresowo przekraczać? Np. chcę utworzyć wolumen pełny na całym dysku SSD, a on krzyczy, że przekroczyłem próg alarmowy... :s

  Pozdrawiam - McV

  Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.6.0959 Build 20190531

  Model serwera: QNAP TS-351-16G