Pomoc 2 x SSD + 3 x HDD - jak to ogarnąć? Prośba o sugestie

McV

Nowy użytkownik
Noobie
2 Listopad 2019
7
1
3
QNAP
TS-x51
Ethernet
null
Dzień dobry,
Wiem, że już było kilka postów z podobnymi pytaniami i zapewniam, że prześledziłem większość z nich z należytą uwagą :Nerd: ale niewiele znalazłem na temat takiej konfiguracji, w której występują 2 dyski SSD.
Zaczynam swoją przygodę z QNAP TS-351-16G i zastanawiam się jak najlepiej wykorzystać jego możliwości i zasoby. Przede wszystkim zastanawiam się jak wykorzystać 2 dyski SSD 256 GB rozważając 2 koncepcje:
  1. SSD1+SSD2 jako RAID 1 na system
  2. SSD1 na system + SSD2 na cache
Czytałem tu również o kontenerze na SSD, ale jeszcze za bardzo nie wiem o co biega z tym kontenerem i jak się go tworzy - za dużo informacji na raz. %-}
Co do konfiguracji HDD będę się skłaniał do sugestii kolegi @pigers -a z wątku SSD + 3xHDD - jaka konfiguracja? tzn. HDD1+HDD2 jako RAID1 na backup i ważne dane + HDD3 na mniej ważne dane.
Domowy NAS przeznaczony będzie głównie na backup i storage dla ważnych plików jak dokumenty, rodzinne zdjęcia i filmy etc. (na RAID1 2xHDD) i jako przestrzeń dyskowa np. dla filmów nagranych z TV (na Single HDD). Ale chciałbym na nim też trochę poeksperymentować (MySQL, Apache, PHP, może jakiś serwer Minecraft dla młodzieży, wirtualizacja - możliwości są spore, a ja to lubię). Na razie nie przewiduję wykorzystywania jego funkcji multimedialnych. Natomiast podstawową konfigurację chciałbym zrobić raz, docelowo, bez eksperymentowania i testowania różnych wariantów, bo kończy mi się miejsce na starym NAS ix2 i chciałbym jak najszybciej przenieść z niego dane.
No to teraz pytania nowicjusza:
  • Jaką konfigurację dwóch dysków SSD byście polecali - #1, #2, a może jeszcze inną?
  • Czy można ją zrealizować z podłączonymi wszystkimi 5 dyskami czy trzeba jakoś inaczej?
  • Wiem już, że aby system wylądował na SSD to pierwsza pula i wolumen muszą powstać właśnie na dysku SSD, a jak to jest z cache i kontenerem?
  • Czy kontener tworzy się na tym samym dysku SSD co system czy lepiej na HDD?
  • Czy kontener tworzy się na osobnym wolumenie czy jest on np. składnikiem partycji systemowej?
  • Jak utworzyć kontener? (przyznaję, że na temat kontenerów jeszcze nie czytałem, ale ponieważ tworzenie puli i wolumenów wykonuje się na samym początku, to chciałbym już teraz przewidzieć optymalną konfigurację i miejsce na taki kontener)
  • Jeśli system wyląduje tylko na SSD1 to jak najlepiej go backupować aby w razie awarii tego dysku móc łatwo i szybko odtworzyć system? (nie chodzi mi o to "gdzie" tylko "co" i "jak" - wiem, że nie można tworzyć backupu systemu w tym samym NAS i najlepiej to zrobić na dysku zewnętrznym)
  • Czy muszę rezerwować jakiś obszar na system, czy po utworzeniu pierwszej puli na dysku (-ach) SSD system zostanie tam automagicznie ulokowany? A jeśli zostanie ulokowany, to na co przeznaczyć pozostałe miejsce i czy wielkość partycji systemowej można/trzeba modyfikować?
  • Gdzie będą się domyślnie instalowały programy z pakietów QPKG - np. Midnight Commander?
I jedno pytanie trochę z innej beczki - co to są te progi alarmowe, o które ciągle woła QNAP przy tworzeniu wolumenów? Czy warto je zachowywać czy można je bezstresowo przekraczać? Np. chcę utworzyć wolumen pełny na całym dysku SSD, a on krzyczy, że przekroczyłem próg alarmowy... :s

Pozdrawiam - McV

Wersja oprogramowania Firmware: 4.3.6.0959 Build 20190531

Model serwera: QNAP TS-351-16G
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. RAID 1 SSD I WIRTUALIZACJA
  2. wielkość partycji systemowej
  3. pula czy single