Pomoc 4 interfejsy sieciowe a różne podsieci

eustachy

Entry Technician
Q Associate
8 Październik 2014
49
8
8
40
Warszawa
QNAP
TS-x53
Ethernet
1 GbE
Witajcie

Posiadam 4 interfejsy sieciowe, chciałem uruchomić 2 z nich w lacp i używać jako zadania lokalne, oraz dwa z nich wykorzystać do wirtualizacji. Z czego konfiguracja jest taka że 1 jest wpięty do sieci lokalnej (tej samej co lacp) i uruchamiam wirtualne maszyny z lokalnymi adresami, a ostatni interfejs jest wpięty do modemu gdzie uzyskuję adresy zewnętrzne. Przy próbie takiej konfiguracji, Qnap traci połączenie z siecią (tzn. można się na niego zalogować, ale qnap nie łączy się do internetu (pokazuje błędy połączenia ntp i nie łączy się cloudlink). Macie jakieś pomysły.

Pozdrawiam i z góry dziękuję
Rafał
 
Siłą rzeczy, wybrałem ten gdzie był uruchomiony lacp, bo pozostałe (dedykowane do wirtualizacji) nie mogą mieć przypisanych adresów (a więc i gateway) Próbowałem też interfejs 3 wyłączyć jako dedykowany, ale wpiąć do sieci zewnętrznej (tak abym mógł adres i gateway przypisać w innej podsieci) ale także nie zadziałało.

Pozdrawiam
Rafał
 
No to jak chcesz aby serwer QNAP miał dostęp do internetu? Czy to będzie serwer QNAP czy Linux a może Windows musisz się zdecydować gdzie jest jego wyjście na Internet i ten interfejs wybrać jako gateway.... i ten interfejs oczywiście musi mieć wyjście na interfejs. Przeanalizuj projekt sieci internetowej ponownie.
 
Mariusz, 4 interfejsy - 2 podstawowe w sieci lokalnej uruchomione w LACP - udostępnienie plików, server TM, xbmc itd.
interfejs 3 wpięty do sieci lokalnej dedykowany do wirtualizacji w sieci lokalnej
interfejs 4 wpięty do modemu providera (skąd statycznie mogę przypisywać publiczne IP) dedykowany do wirtualizacji na zewnątrz.

Gateway domyślny na interfejsie 1+2 (sieci nie ma)
W sumie to zawsze sieci nie ma jeśli tylko wepnę się do Modemu providera ( i skonfiguruję tamtą podsieć).

Pozdrawiam
RafałOczywiście sieć lokalna ma dostęp do internetu przez router..
 
Wobec tego wybierz interfejs który ma być gateway'em:
upload_2014-10-14_16-35-10.png


A następnie edytuj ustawienia wybranego interfejsu i podaj w nich adres IP bramy - gateway.

Nie ma takiej możliwości, abyś serwer QNAP nie miał dostępu do Internetu.
 
Hmm.. Z Twojego screena wynika że powinienem wpiąć się dodatkową sieciówką do modemu tylko po to żeby uzyskać możliwość konfiguracji gatewaya, na zewnętrznym interfejsie. (w momencie ustawienia interfejsu jako dedykowany dla Virtualizacji, tracę możliwość konfiguracji IP i domyślny gateway zmienia się na lokalny)

Przetestuję wieczorem i dam znać.
 
Ok, wracam z feedbackiem.
Rozwiązanie działa w ściścle określonych warunkach:
Musi być dedykowany interfejs który połączy się poprzez zewnętrzne IP (przy ustawieniu gatewaya przez lokalną bramę sieci brak)
Dedykowany interfejs do Virtualizacji (no ale to jasna sprawa)

Dodatkowe utrudnienie, jeśli chcemy mieć w tej konfiguracji port trunking, to linuksowy się zawiesza. Jedynym możliwym to LACP.
Moja konfiguracja jest następująca:
Eth1 + Eth2 w LACP jako dostęp do sieci lokalnej
Eth3 domyślna brama i interfejs skonfigurowany z publicznym IP
Eth4 dedykowany do wirtualizacji wpięty do modemu (tylko publiczne adresy)

Pozdrawiam
Rafał
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. qnap traci połaczenie z siecią lan