Pomoc Brak dostępu do serwera TS-220

Pablor

Passing Basics
Beginner
10 Marzec 2014
22
1
3
Kraków
QNAP
TS-210
Ethernet
10 Mbps
Witam serdecznie.
Mam problem z dostępem do danych na dyskach .
Posiadam TS-220. Po powrocie z urlopu uruchomiłem NAS wszystko wydawało się działać poprawnie .
Monitował , że jest dostępne nowe oprogramowanie chyba 4.1 .
Zatwierdziłem pobranie i zainstalowanie aktualizacji .I tu zaczął się problem ......
NAS uruchamia się poprawnie lecz nie mam dostępu do żadnych danych .
W tym momencie co 2 sekundy miga czerwona dioda i żółta.
Co kilka minut resetuje się .
Poprzednia wersja to była chyba ( 4.0.5 ) , zainstalowałem dwa dyski Seagate ST3000VX ( Lustrzany wolumin dysku 1 , 2 ).

Próbowałem zamieniać dyski miejscami , wyjąć dyski i odpalić urządzenie bez dysków - w Qfinder NAS jest widoczny .
Pokazuje mi wersję oprogramowania 4.1.0-20140612

Z dyskami w Qfinder NAS jest niewidoczny .

Bardzo Proszę o pomoc co robić !!
Na dyskach znajduje się wiele potrzebnych i ważnych dla mniedanych .
 
Jak już wcześniej napisałem:
Ale to Ty decydujesz i bierzesz odpowiedzialność za dane na dyskach twardych.

Jednak dyski zostaną sformatowane jeśli system partycji nie jest zgodny z QNAP'em. Przynajmniej tak zawsze było.
I jeśli przeczytasz Post #29 dowiesz się, że jednak jest to możliwe.
Witam w kolejnym dniu walki, wczoraj udało mi się zamontować dyski dzięki ostatniej instrukcji (Silas Mariusz - dzięki wielkie) Qunap się obudził poprosił o wgranie aktualizacji do 4.0.7, zainstalował się poprawnie zrestartował, wiec spróbowałem wgrać ustawienia (backup) o dziwo wstała cała struktura katalogów użytkownicy, ale nie można było zamapować dysków, więc wyłączyłem serwer i postanowiłem że jutro będę walczył, dzisiaj odpaliłem rano Qnapa i wszystko wstało włącznie z ftp-em strukturą katalogów i działa jak przed awarią (cud???) wielkie dzięki za pomoc - wielki szacun "Silas" - UWAGA dla wszystkich zainteresowanych zawsze kopia ustawień przed uaktualnieniem i najlepiej backup danych tak w razie "W" - oraz aktualizacjia tylko ręczna

Tak czy siak w najgorszym wypadku QNAP sformatuje dyski. Miałem kiedyś taki przypadek przenosząc dyski SMB do Storage Pool QTS 4. Jednak za pomocą R-STUDIO odzyskałem wszystkie dane - nawet te z przed kilku miesięcy.

Ale pamiętaj:
...to Ty decydujesz i bierzesz odpowiedzialność za dane na dyskach twardych.
 
A czy pomóc może wgranie bez dysków wersji niższej oprogramowania ? Czyli 4.07.
Przypomniałem sobie , że w momencie wgrywania oprogramowania aktualizowała się również wgrana aplikacja
od google drive.
Wiem , już wiem ,że tak się nie robi ale cóż czasu nie wrócę .
 
Załatwiłem dwa adaptery do połączenia dysków z komputerem , zainstalowałem r-studio i ....
część danych odzyskałem .
Bardzo dziękuję za pomoc .

Na TS-220 dane były umieszczone w czterech partycjach , nie mogę znaleźć danych jeszcze z dwóch partycji .

Dla mnie to i tak wielki sukces ,że odzyskałem te dane .
Gdzie mogę szukać w programie reszty danych z innych partycji ?
 
Stworzone zostały cztery partycje systemowe .
Dane z dwóch partycji raczej w 100% odzyskałem ale danych z dwóch innych nie widzę .
Przeszukałem każdy folder .
Odłączyłem dyski od kompa i wpiąłem ponownie teraz jest widoczna jedna partycja wielkości 16 TB.
To są dwa dyski po 3 TB w Raid 1.
Czy konieczne jest skanowanie ( pokazuje ,że potrwa to 5 dni) ?
 
RAID 1 w 2 dyskach ? :D
po co skanować 2 dyski skoro raid 1 to mirror ?
wycinek z fdisk -l

Bash:
Disk /dev/sdb: 2000.3 GB, 2000398934016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 243201 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

  Device Boot  Start  End  Blocks  Id  System
/dev/sdb1  1  66  530125  83  Linux
/dev/sdb2  67  132  530142  83  Linux
/dev/sdb3  133  243138  1951945693  83  Linux
/dev/sdb4  243139  243200  498012  83  Linux

Disk /dev/sda: 2000.3 GB, 2000398934016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 243201 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes

  Device Boot  Start  End  Blocks  Id  System
/dev/sda1  1  66  530125  83  Linux
/dev/sda2  67  132  530142  83  Linux
/dev/sda3  133  243138  1951945693  83  Linux
/dev/sda4  243139  243200  498012  83  Linux

Dane użytkownika są w partycji 3 - patrząc u mnie jest to /dev/sda3.
Tylko tam szukasz swoich danych.

Jak rozsypał się tylko konfig to, dane powinny być widoczne bez problemu.
Skoro uważasz że mało - niech mieli, żeby Ci tylko komputer się wyłączył podczas skanowania.

PS: Tak mam dyski 2 TB ;)
 
Stworzone zostały cztery partycje systemowe .
Mówisz tutaj o woluminach czy udziałach sieciowych? Jeśli był stworzony RAID to miałeś po jednej partycji na obu dyskach.

Czy konieczne jest skanowanie ( pokazuje ,że potrwa to 5 dni) ?
R-Studio skanuje strukturę na dysku w poszukiwaniu również tych usuniętych plików. Programem R-Studio nie tylko składasz macierz RAID, ale również odzyskujesz usunięte pliki. Możesz pominąć skanowanie szczegółowe... właściwie jakiekolwiek bo przecież partycja RAID nie została usunięta a Ty jej nie odzyskujesz. Dane są zapisane w dalszym ciągu na dyskach.

... i nie ma możliwości, aby R-Studio nie pokazał Ci danych z wybranej partycji lub czegoś brakowało - zwłaszcza, że tych danych nie wykasowałeś a dysków nie sformatowałeś. Prawda?
Ewentualnie R-Studio może przedstawić wybór kilku woluminów do odzyskania, jeśli w przeszłości wykonywałeś na nich formatowanie - taki wybór pozwala Ci zadecydować z, którego okresu chcesz odzyskać pliki.

Jeśli R-Studio jest zbyt zaawansowanym programem, możesz skorzystać z innych tutoriali:
How-To - Odzyskiwanie danych z RAID 1 lub Single Drive (pojedynczo skonfigurowanego woluminu)
How-To - Odzyskiwanie danych oraz składanie macierzy RAID w PC/Win - R-STUDIO
How-To - Odzyskiwanie danych z dysków w RAID - ReclaiMe Free RAID Recovery
 
Mówię tu raczej o voluminach .
Dyski podpięte do komputera pracującego cały czas .
Przerwałem skanowanie i oto PrtScr:
upload_2014-8-19_21-51-39.png

Po próbie otwarcia danych:
upload_2014-8-19_21-54-4.png
 
Tak jak pisałem wcześniej nie jestem informatykiem tylko się uczę w tej dziedzinie .
Pozostaje mi podziwiać tylko waszą wiedzę i zaangażowanie .

Tak połączyłem dyski z kompem i zestawiłem wirtualnego RAIDa .
Przynajmniej tak mi się wydaje .
upload_2014-8-19_22-31-15.png
 
Wpadacie w panikę z tym 16TB. Tak ma być!
QNAP NAS supports a disk volume of larger than 16TB. To use these models with QNAP NAS, please upgrade the NAS firmware to v3.4.0 or later. A disk volume of less than 16TB of storage can only be expanded to maximum 16TB by online RAID capacity expansion or adding hard drives. Online RAID capacity expansion and adding hard drives are not supported for a disk volume of over 16TB.
Określenie pojemności dysku w RAW na 16TB dysku pozwala w przyszłości na proces ekspansji macierzy RAID.

Tak jak pisałem wcześniej nie jestem informatykiem tylko się uczę w tej dziedzinie .
Pozostaje mi podziwiać tylko waszą wiedzę i zaangażowanie .
Ty masz odzyskać tylko jeden wolumin RAID. Dane mogłeś mieć zapisane w różnych udziałach sieciowych, ale jeśli uzyskałeś dostęp do wspominanego woluminu RAID, to otrzymałeś również dostęp do wszystkich swoich danych.

Tak połączyłem dyski z kompem i zestawiłem wirtualnego RAIDa .
Przynajmniej tak mi się wydaje .
upload_2014-8-19_22-31-15-png.png
Teraz to jest wirtualny RAID. Funkcja "Open Drive Files" i działasz...
 
Tak właśnie dostałem się do danych .
Dostęp do np. zdjęć , muzyki , plików tekstowych , itp..
Brakuje mi dostępu do filmów które miałem zapisane w jednym z folderów .
Oraz danych przeniesionych ostatnio z pen drive , różne typy plików .
Nie wiem czy należy coś odznaczyć ?
Sortowałem po dacie dodania i typie .
 
Jeśli tych plików ręcznie nie wykasowałeś lub jeśli nie uruchamiasz RAID na dysku, który mógłbyć w trybie zdegradowanym (pracy awaryjnej) a którego nie zsynchronizowało z dyskiem drugim, to wszystkie Twoje dane powinny się znajdować na partycji, którą otworzyłeś.

Usunięte pliki będziesz mógł odzyskać szczegółowo skanując wolumin w R-Studio w poszukiwaniu wszystkich możliwych znanych formatów plików:
upload_2014-8-20_9-6-7.png
 

Użytkownicy znaleźli tą stronę używając tych słów:

  1. odzyskiwanie plików z dysku qnap
  2. reclaime